Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przed południem we wtorek (10 marca) premier Mateusz Morawiecki ogłosił odwołanie imprez masowych (a więc takich, które gromadzą przynajmniej tysiąc uczestników) w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem. Mariusz Kamiński, szef MSWiA, dodał: – Wojewodowie w porozumieniu z organizatorami będą podejmować decyzję o zakazie odbywania się imprez masowych.

Wojewoda podlaski taką informację ogłosił około godz. 14. Ale jego komunikat dalej w przypadku niektórych imprez kulturalnych niespecjalnie rozjaśnia sytuację.

Koronawirus. Imprezy masowe i niejasności

Nie wiadomo, do kiedy wstrzymane mają być imprezy masowe. Poza tym ustawę można różnie interpretować. Wedle niej za imprezę artystyczno-rozrywkową może zostać uznana impreza organizowana w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.

Koronawirus w Polsce i na świecie. MAPY

Jednocześnie zgodnie z ustawą imprezą masową nie są wydarzenia organizowane w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach.

Co więc z wydarzeniami organizowanymi choćby w gmachu opery, w której jednorazowo na spektaklu zmieścić się może ponad 800 osób?

Z takimi dylematami ciągle borykają się organizatorzy niektórych wydarzeń.

Spektakle, koncerty

Póki co Opera i Filharmonia nie odwołuje na ten moment żadnych swoich wydarzeń. – Jednak trzymamy rękę na pulsie, sytuacja jest dynamiczna. W przypadku zmian poinformujemy o nich w specjalnym komunikacie – mówi Joanna Dolecka, rzeczniczka OiFP. W tej chwili spektakle choćby musicalu „Jesus Christ Superstar” zaplanowane na najbliższe dni mają się odbyć.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku spektakli w Teatrze Dramatycznym, Białostockim Teatrze Lalek (w najbliższą niedzielę przewidziana jest premiera spektaklu „Sen nocy miłości”) czy łomżyńskim teatrze lalek. Imprez nie odwołują też Białostocki Ośrodek Kultury i miejskie galerie. Ani Zmiana Klimatu, w której najbardziej oblegane koncerty nie przekraczają zwykle liczby 400 osób. Normalnie odbywają się też seanse w białostockich kinach: Forum i Helios.

Wszyscy organizatorzy deklarują, że monitorują sytuację na bieżąco.

Jarmark, targi i koronawirus

Odwołany zostaje natomiast organizowany przez Muzeum Podlaskie plenerowy Białostocki Jarmark Wielkanocny zaplanowany na 29 marca i co roku przyciągający pod ratusz tysiące ludzi. Z kolei festiwal tańca nowoczesnego „City od Dance” z udziałem blisko 300 tancerzy - planowany na 14 marca w Publicznym Gimnazjum nr 6 (ul. Komisji Edukacji Narodowej 1) organizatorzy przełożyli na 26 kwietnia.

Nie ma jeszcze konkretnej decyzji, ale w zaplanowanym terminie (2-5 kwietnia) praktycznie na sto procent nie odbędą się Targi Książki organizowane przez Fundację Sąsiedzi (co roku w operze gromadziły kilka tysięcy osób).

O odwołaniu części swoich imprez informuje też Akademia Teatralna w Białymstoku. W komunikacie czytamy: „Decyzją prorektor ds. filii w Białymstoku prof. dr hab. Marty Rau z dnia 10 marca 2020, kierując się względami bezpieczeństwa w związku z pojawieniem się na terenie Polski koronawirusa, spotkanie z prof. Wiesławem Jurkowskim, które miało się odbyć 19 marca w Teatrze Szkolnym – zostało odwołane”. Odwołane zostały także pokazy przedstawienia dyplomowego IV roku AT „Śmierć porucznika", które miały się odbyć 14 i 15 marca.

Komunikat wojewody

Komunikat wojewody podlaskiego w sprawie imprez masowych, opublikowany na stronie urzędu brzmi następująco:

„Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa, wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, wojewoda podlaski informuje, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Wskazane jest zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa, mimo otrzymania stosownego zezwolenia, nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.