W Białymstoku i Podlaskiem we wtorek (10 marca) do południa nie stwierdzono osób zakażonych koronawirusem, jednak placówki zdrowia szykują się na ich pojawienie. Przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku stoją specjalne kontenery do wstępnej selekcji pacjentów, która ma obowiązywać od środy (11 marca).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent – pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka – mówił w trakcie wtorkowej konferencji prasowej Marek Karp, dyrektor USK. I dodawał: – Przed nimi rozstawiony jest dzięki straży pożarnej namiot, który będzie służył jako poczekalnia.

Koronawirus. Procedura wstępnej selekcji

Moduł składa się z dwóch kontenerów – pierwszy, wejściowy dla pacjenta to część sanitarna, w drugim będą dokonywane czynności medyczne.

Białystok. Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Namiot i kontener do przyjmowania pacjentów w związku z epidemią koronawirusa
Białystok. Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Namiot i kontener do przyjmowania pacjentów w związku z epidemią koronawirusa  Fot. Grzegorz Dąbrowski

– Pacjent będzie pojedynczo wchodzić do pierwszego kontenera, po czym podda się czynnościom weryfikacyjnym, ale tak, aby trwały one nie dłużej niż pięć minut, by nie powodować niepotrzebnej kolejki – tłumaczy dyrektor.

Przeprowadzony będzie więc wywiad: czy osoba była w miejscach zagrożonych, zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, i czy ma standardowe objawy wirusa. W sposób bezkontaktowy będzie też mierzona temperatura.

Dopiero kiedy pacjent przejdzie pozytywnie te kwalifikacje, dostanie do ręki tzw. wejściówkę, która uprawnia do przejścia na SOR.

W przypadku, kiedy zespół kwalifikujący podejmie decyzję, że jednak powinna być izolacja, wtedy pacjent wychodzi drugim wyjściem z kontenera i zostaje przetransportowany na Żurawią, bezpośrednio na zakaźną izbę przyjęć.

Tak ma wyglądać wstępna kwalifikacja pacjenta, by unikać niepotrzebnego kontaktu i ryzyka. Procedura ma obowiązywać od środy (11 marca).

Koronawirus. Wniosek o doposażenie oddziałów

Szpital na ul. Żurawiej jest przygotowany na tę chwilę do przyjęcia 31 pacjentów do izolacji.

Jeżeli chodzi o sprzęt medyczny i aparaturę, Marek Karp zgłosił wniosek o rezerwy do wojewody. Chodzi o doposażenie oddziałów przy Żurawiej. – Już jesteśmy w trakcie zakupów. Natomiast w przypadku konieczności powiększenia ilości miejsc jesteśmy przygotowani na przekształcenie jednego z oddziałów pulmonologii na kolejne stanowiska obserwacyjne – dodaje dyrektor.

Do południa we wtorek (10 marca) w Polsce koronawirusa stwierdzono u 18 osób. W Podlaskiem z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem trzy osoby są hospitalizowane. Pięć osób objęto kwarantanną. 238 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

We wtorek (10 marca) premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy państwo dobrze nas chroni przed koronawirusem?

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem