Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To najnowsze dane Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oznaczają, że liczba osób objętych hospitalizacją się zwiększyła, ale w regionie ciągle nie stwierdzono osób zakażonych.

Podlaskie placówki zdrowia przygotowują się, że prędzej czy później takie osoby mogą się pojawić. Przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku ustawiono specjalne kontenery do wstępnej selekcji pacjentów.

Władze wojewódzkie nie zdradzają, w których szpitalach przebywają hospitalizowani pacjenci i w jakich miejscowościach jest prowadzona kwarantanna.

Przypomnijmy: zgodnie z zaleceniami kwarantanna trwa dwa tygodnie. Przez ten czas osoby nią objęte mają zakaz wychodzenia z domu i muszą odizolować się od innych ludzi.

Nadzorowi epidemiologicznemu z kolei podlegają osoby zdrowe, które wróciły z rejonów, gdzie występuje wirus, ale nie kontaktowały się i nie ma u nich podejrzenia kontaktu z osobą zarażoną. Osoby te muszą systematycznie mierzyć temperaturę i być w stałym kontakcie z sanepidem.

Raport Podlaskie Urzędu Wojewódzkiego. 10 marca 2020. Stan na godz. 11Raport Podlaskie Urzędu Wojewódzkiego. 10 marca 2020. Stan na godz. 11 Materiały prasowe

W Podlaskiem jest osiem oddziałów zakaźnych, do których mają trafiać pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Znajdują się w USK, UDSK w Białymstoku, w szpitalach wojewódzkich w Łomży i Suwałkach, w szpitalach powiatowych w Grajewie, Augustowie, Hajnówce i Bielsku Podlaskim.

We wtorek (10 marca) premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w Polsce odwołano wszystkie imprezy masowe. 

Spotkania w piłkarskiej ekstraklasie będą się odbywać. I tak choćby piłkarze Jagiellonii Białystok zagrają w niedzielę na wyjeździe z Cracovią. Na stadionach nie będzie jednak widzów.

We wtorek (10 marca) rozszerzono kontrole na granicach. Przypomnijmy: w poniedziałek (9 marca) uruchomiono pięć punktów na granicy (działają na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki). Od wtorku takie same procedury medyczne i sanitarne wprowadzono na granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Kontrole sanitarne obejmą w pierwszej kolejności busy i autobusy. Kierowcom i pasażerom będzie mierzona temperatura, wszyscy muszą wypełnić karty pasażera.

Koronawirus w Polsce i na świecie. MAPY

Punkty ochrony sanitarnej na granicach mają być całodobowe. Na każdym przejściu ma być ambulans medyczny, który w razie zdiagnozowania, że granicę przekracza osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem, przewiezie takiego pacjenta bezpośrednio do odpowiedniego szpitala.

Koronawirus w Polsce

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.