Według danych wojewody podlaskiego w naszym województwie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalu przebywa jedna osoba, pięć jest objętych kwarantanną, a 228 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Od wtorku (10 marca) będą kontrole na granicach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Podlaskiem wciąż nie stwierdzono osób zakażonych, jednak placówki zdrowia szykują się na ich pojawienie się. Przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku ustawiane są specjalne kontenery do wstępnej selekcji pacjentów.

Epidemia koronawirusa. 17 pacjentów zakażonych w kraju. W Białymstoku kontenery pod szpitalem

W całym kraju hospitalizowanych jest 467 osób, ponad 1 tys. poddano kwarantannie domowej, a 7110 objęto nadzorem sanepidu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził w poniedziałek (9 marca), że rozważane są zmiany nadzoru nad osobami objętymi kwarantanną domową. Zaapelował o "dużą wrażliwość w czasie kontaktów z osobami starszymi": - Chrońmy je jeszcze bardziej.

Oraz o spokój i rozwagę: - Wiemy, że będzie więcej przypadków. Państwo musi się przygotować na wszelkie ewentualności.

W Podlaskiem jest osiem oddziałów zakaźnych, do których mają trafiać pacjenci z podejrzeniem koronawirusa.

Anna Dzierszko, rzecznik wojewody podlaskiego, nie informuje, w którym szpitalu jest hospitalizowany pacjent, jak również nie zdradza, w jakich miejscowościach prowadzona jest kwarantanna.

Koronawirus - wszystko, co musicie o nim wiedzieć, by zapobiegać zakażeniu

Koronawirus. Kontrole na granicach

- Jako pierwsi w Europie wdrażamy kontrole sanitarne: na granicy z Niemcami i z Czechami na głównych przejściach granicznych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W pierwszej kolejności uruchomionych zostało pięć punktów. W poniedziałek od godziny 15 zaczęły działać punkty na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki.

Kontrole sanitarne obejmą w pierwszej kolejności busy i autobusy. Kierowcom i pasażerom mierzona będzie temperatura, wszyscy będą musieli wypełnić karty pasażera.

Od wtorku (10 marca) takie same procedury medyczne i sanitarne zostaną wprowadzone na granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją

Mariusz Kamiński, szef MSWiA, zapowiedział, że punkty ochrony sanitarnej na granicach będą całodobowe. Na każdym przejściu ma być ambulans medyczny, który w razie zdiagnozowania, że granicę przekracza osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem, przewiezie takiego pacjenta bezpośrednio do odpowiedniego szpitala.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kontrole na granicy z Czechami i Niemcami. A wirus przyjdzie ze wschodu nie daj Boże. A te ich zapewnienia i komunikaty o dude potłuc. W szpitalu w Ostródzie wiedzieli wcześniej że jest chory w szpitalu w Szczecinie zanim spoleczenstwo się dowiedziało po zezwoleniu z Żoliborza na informację. Tak samo było w Warszawie. Ja wiedziałem wcześniej o przypadku koronawirusa za nim to ogłosili
  już oceniałe(a)ś
  0
  0