Interpretacja marszałka województwa podlaskiego obejmuje osobę towarzyszącą przy porodzie jako daleko idące odwiedziny chorego - co jest sprawą wysoce dyskusyjną. Odbywa się to bez weryfikacji stanu zdrowia osoby potencjalnie towarzyszącej przy porodzie (zakaz i już). Dyrekcja szpitala ma możliwość podejmowania autonomicznych decyzji w tym zakresie i niektóre szpitale w Polsce dopuszczają porody rodzinne po pozytywnej weryfikacji stanu zdrowia osoby towarzyszącej w porodzie.
Mój komentarz do tej sytuacji zredagowałam w formie poniższego listu do dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku oraz dyrekcji szpitali w Białymstoku:
Dzień dobry,
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zakazem odwiedzin w szpitalach białostockie placówki medyczne (USK, Szpital Wojewódzki) utrzymują stanowisko, że porody rodzinne na ten moment nie są możliwe. Na dzień dzisiejszy (piątek, 6 marca) Główny Inspektorat Sanitarny nie wydał oficjalnego stanowiska zakazującego obecności osób bliskich w szpitalu. W związku z tym, jak również z obowiązującą polityką prorodzinną państwa polskiego, placówki medyczne powinny być zobowiązane do przestrzegania zarówno praw kobiety rodzącej - na podstawie Karty Praw Kobiety Rodzącej, jak i poszanowania praw pacjenta i honorowania oficjalnych dokumentów takich jak plan porodu, stanowiących integralny element skoordynowanej opieki nad kobietami ciężarnymi.
„Jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne, kobieta rodząca ma prawo do uwzględnienia swoich życzeń, dotyczących stosowanych procedur położniczych, w tym ochrony przed bólem, wsparcia psychologicznego, obecności męża/osoby bliskiej”
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytanie:
Jakie dokumenty i badania powinien przedstawić członek rodziny lub partner mający uczestniczyć w porodzie rodzinnym, aby nie występowały z jego strony przeciwwskazania medyczne uniemożliwiające poród rodzinny w dowolnej placówce z oddziałem położniczo-ginekologicznym?
Dlaczego uczestnictwo w porodzie rodzinnym przygotowanej merytorycznie bliskiej osoby zdrowej, bez objawów jakiejkolwiek infekcji, traktowane jest na równi z odwiedzinami osób trzecich bez weryfikacji ich stanu zdrowia?
Cieszy mnie, że w obecnej sytuacji, stanu podwyższonej gotowości placówek medycznych, dbanie o bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem. Ograniczenie odwiedzin pacjentów przez osoby trzecie, spoza najbliższej rodziny - szczególnie na oddziałach noworodkowych - powinno być standardem obowiązującym bez względu na sytuację epidemiologiczną. Tak samo jak ciągła obecność mydeł i środków dezynfekujących na terenie szpitala. Jednakże w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed wprowadzeniem zakazu odwiedzin nie było dostępu do mydeł i środków dezynfekujących na SOR-ze ginekologicznym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Wszystkie kobiety ciężarne przychodzące po pomoc zaopatrywały się we własne środki higieniczne na własną rękę.
Poród rodzinny jest to obecność jednej osoby bliskiej - najczęściej małżonka przy kobiecie podczas porodu, zazwyczaj poród odbywa się w określonym pomieszczeniu (sala porodowa). Zagrożenie epidemiologiczne podczas porodu rodzinnego jest niewielkie, ponieważ jeżeli jedna z osób z danego gospodarstwa domowego jest potencjalnym nosicielem (np. mąż), jest wielkie prawdopodobieństwo, że druga osoba (np. żona) również jest potencjalnym nosicielem. Natomiast środki ostrożności są takie same podczas przyjmowania jednej lub 2 osób potencjalnie rozsiewającej jakiekolwiek zarazki na salą porodową.
O korzyściach płynących z porodu rodzinnego, nie tylko dla ciężarnej, ale także dla personelu szpitalnego, mogą powiedzieć położne na co dzień praktykujące w szpitalach oraz uczące w szkołach rodzenia - namawiające i przygotowujące pary do rodzenia właśnie w ten sposób.
Przyszła Pierworódka w terminie porodu.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze