Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę (4 marca) o pierwszym w Polsce pacjencie z potwierdzonym podejrzeniem koronawirusa. To ponad 60-letni mężczyzna, który wrócił z karnawału w Niemczech. Teraz jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Góry w województwie lubuskim. Nic mu nie zagraża, czuje się dobrze.

– Wszystkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny zadziałać – zaznaczył minister.

Pierwszy pacjent z koronawirusem w Polsce: Nie ma gorączki, z Niemiec przyjechał rejsowym autobusem

Według danych Ministerstwa Zdrowia na dziś w związku z koronawirusem w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych, 316 poddano kwarantannie domowej, a 4459 objęto nadzorem sanepidu. W Podlaskiem pod nadzorem epidemiologicznym jest 106 osób. Mogą swobodnie się przemieszczać, ale muszą systematycznie mierzyć temperaturę i być w stałym kontakcie z sanepidem.

Niezależnie od koronawirusa w kraju mamy do czynienia z sezonem zachorowań na grypę (z powodu powikłań pogrypowych w ciągu ostatnich pięciu miesięcy zmarło w Polsce już 38 osób). W związku z tym w szpitalach w całym kraju są wprowadzane specjalne środki ostrożności. Wojewoda podlaski zobowiązał podlaskie placówki medyczne do podwyższonej gotowości.

Odwiedziny zabronione albo ograniczone

Jako pierwszy w województwie całkowity zakaz odwiedzin pacjentów wprowadził od środowego ranka (4 marca) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Jedynym dostępnym wejściem, przez SOR, wpuszczani są tylko pacjenci na umówione zabiegi czy wizyty. Zamknięte są wejścia od strony ul. Skłodowskiej i przejście między szpitalem a budynkiem poradni. Zakaz obowiązuje zarówno przy ul. Skłodowskiej, jak i przy ul. Żurawiej. Do odwołania.

Pacjenci, którzy pojawiali się w środę od rana pod szpitalem, nie narzekali na te utrudnienia w funkcjonowaniu placówki. – Rozumiemy, że trzeba dmuchać na zimne – mówili.

W ciągu kilku najbliższych dni zostanie wprowadzona także zewnętrzna wstępna kwalifikacja pacjentów.

Epidemia koronawirusa. W Białymstoku zakaz wstępu do szpitala uniwersyteckiego do odwołania

– W specjalnych pomieszczeniach kontenerowych, ustawionych przed wejściem do szpitala, będzie przeprowadzana wstępna kwalifikacja chorych. Będzie podejmowana decyzja, kto może wejść do szpitala na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a kto wymaga zgłoszenia bezpośrednio na zakaźną izbę przyjęć przy ul. Żurawiej 14. Te osoby nie będą mogły wejść do szpitala – zapowiada rzeczniczka Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Kontenery mają stanąć do wtorku 10 marca. Dyrekcja placówki poinformowała, że szpital jest w stanie od razu przyjąć 15 pacjentów w warunkach izolacji oraz zapewnić drugie tyle miejsc.

W ślad za szpitalem uniwersyteckim kolejne podlaskie szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku zamieścił na swojej stronie internetowej informację: „W związku ze wzmożoną liczbą zachorowań na grypę wprowadza się całkowity zakaz odwiedzin pacjentów. Przy dziecku mogą przebywać jedynie rodzice/ opiekunowie prawni”. W drzwiach mają zostać zamontowane domofony, dzięki którym będzie można przeprowadzić wstępną selekcję przybywających osób.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku także wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin do odwołania. W Białostockim Centrum Onkologii i szpitalu MSW odwiedziny ograniczono do jednej osoby odwiedzającej (jest też prośba o skrócenie czasu wizyty).

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

W środę przed szpitalami w kraju rozstawiono polowe izby przyjęć. Były to ćwiczenia straży pożarnej mające na celu wsparcie działań służb medycznych. Nie inaczej było w Białymstoku. Przed klinikami zakaźnymi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Żurawiej strażacy rozstawili pneumatyczne namioty do ewentualnej selekcji pacjentów, zanim trafią oni na oddziały zakaźne. Namioty są dwa, mniejszy ma służyć do odkażania. Są ogrzewane, oświetlone, wyposażone w osprzęt, by mogły w nich pracować zespoły medyczne. Taki sam namiot miał stanąć przed szpitalem wojewódzkim w Suwałkach.

Dyrektor szpitala klinicznego Marek Karp powiedział, że po tych ćwiczeniach wyznaczy osoby, które będą obsługiwać tego typu pomieszczenia, jeśli zajdzie konieczność.

Epidemia koronawirusa. Strażacy w ramach ćwiczeń rozstawili przed szpitalem zakaźnym w Białymstoku pneumatyczny namiot do selekcji pacjentówEpidemia koronawirusa. Strażacy w ramach ćwiczeń rozstawili przed szpitalem zakaźnym w Białymstoku pneumatyczny namiot do selekcji pacjentów Fot. Agnieszka Sadowska

Podczas konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że sytuacja w regionie jest stabilna. Wyznaczono osiem szpitali z oddziałami zakaźnymi, które są w stanie podwyższonej gotowości do przyjmowania pacjentów z koronawirusem. Przygotowano w nich 218 łóżek. Wojewoda ocenia, że szpitale są przygotowane do przyjmowania ewentualnych osób zakażonych koronawirusem.

W tej chwili pod nadzorem epidemiologicznym w województwie jest 106 osób, które wróciły z terenów zagrożonych koronawirusem i albo mają objawy charakterystyczne dla zakażenia, albo też ich nie mają. Trzy osoby przebywają w szpitalach z powodu podejrzenia zapalenia górnych dróg oddechowych. Pobrano od nich próbki do badań, które potwierdzą lub wykluczą koronawirusa. Wyniki nie są jeszcze znane. Na przykład na obserwacji w szpitalu w Łomży przebywa z podejrzeniem koronawirusa młoda kobieta, która wróciła z Belgii, z miejsca, gdzie były zdiagnozowane przypadki zarażenia. Miała typowe objawy, wysoką gorączkę powyżej 40 stopni.

Koronawirus. Na co zwrócić uwagę?

– Warto zapoznać się z informacjami zamieszczanymi na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz stosować się do zaleceń. Zachowajmy zdrowy rozsądek i podstawowe zasady higieny – apelują białostoccy urzędnicy.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej objawia się ona gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Miasto Białystok współpracuje z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i na bieżąco monitoruje sytuację. Pod koniec stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego w związku z ogólną sytuacją globalną występowania koronawirusa 2019-nCoV, a od końca lutego działa powołany przez prezydenta zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa na terenie Białegostoku.

Jak zapobiegać zakażeniu?

– Często myj ręce, używając mydła i wody.

– Kiedy kaszlesz, kichasz, zakrywaj usta i nos.

– Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

 

– Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus, i masz objawy choroby, powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (698 145 904 – numer alarmowy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Białymstoku) lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego (w Białymstoku to Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny).

– Jeśli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. Wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji. Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie) ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni. Nie zbliżaj się do osób chorych.

Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach: www.gov.pl (pigułka wiedzy), www.gov.pl/web/uw-podlaski (zalecenia Ministra Zdrowia), www.gis.gov.pl (informacje dla podróżujących – na dole strony). Czynna jest też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.