Energią mogliby obdzielić innych, są aktywni i kreatywni. I to na tyle, że stworzyli własną gazetę "Senior Podlaski" i portal, a internet to dla nich przyjazny rewir. Redakcja seniorów działa już pięć lat i zdmuchnęła właśnie kolejną świeczkę na urodzinowym torcie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pasję w pisaniu dla innych odnalazło 40 osób – oprócz silnej grupy z Białegostoku do gazety piszą seniorzy z Łomży, Suwałk, Sokółki, Kolna, Bielska Podlaskiego, Supraśla i Bociek. Strona podlaskisenior.pl – portal dla dojrzałych, twórczych i aktywnych – to ich dzieło. W tej chwili dostępnych na nim jest około 3 tys. autorskich artykułów i około 4 tys. zdjęć, które seniorzy sami wykonują. W ostatnim roku strona odnotowała aż 108 508 wizyt. Dodać trzeba, że 2167 to wejścia z USA, 691 – z Norwegii, 419 – z Niemiec.

Prezentów i życzeń mnóstwo

Od pięciu lat seniorzy spotykają się raz w tygodniu na kolegium redakcyjnym i piszą, piszą, piszą. Mają o czym – bo bywają w różnych miejscach, relacjonują najważniejsze wydarzenia w Białymstoku i regionie, a nawet za granicą, zapraszają do ciekawych miejsc, publikują wiersze i przepisy.

Co też ważne – seniorzy nie tylko sami poznają nowe technologie, ale też chcą pomagać innym, stąd Punkt Informacji dla Seniorów w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku.

To właśnie tam, w Dzień Babci, specjalnie na piąte urodziny redakcji przyszli czytelnicy portalu, przyjaciele redakcji i przedstawiciele różnych instytucji.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

– Były prezenty od marszałka województwa podlaskiego, który osobiście wręczał torby z upominkami wszystkim seniorom, upominki od Książnicy Podlaskiej, Stowarzyszenia Akademia +50, UTW w Białymstoku, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Podlaskie Centrum,100-lecia Kobiet i współpracowników Redakcji. Były kwiaty, wiersze, obrazy, książki, a nawet duży sękacz przywieziony przez Redakcję Sokólską – wylicza Bożena Bednarek, redaktor naczelna portalu seniorpodlaski.pl, dobry duch tego miejsca, i fachowiec (z mediami związana była całe życie, była dziennikarką radiową, telewizyjną, redaktorem portalu regionalnego, założyła Podlaską Telewizję Samorządową, a teraz działa z seniorami).

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Polska poetka w Brazylii

Redakcja zadbała o program urodzinowy: były więc spotkania z pisarkami, czytanie urodzinowych wierszy, występy.

– Posłuchać można było urodzinowych wierszy w wykonaniu Wojciecha Więckowskiego z Grajewa, Bogusławy Wierzbickiej z UTW w Białymstoku i najmłodszego członka redakcji Eugeniusza Wojny. Duży aplauz wywołała świetna pogadanka o podróżach „Podróżować jest bosko” Marcina Nawrockiego, podróżnika, którego opowieści w ubiegłorocznych kawiarenkach seniora przyciągały tłumy seniorów – opowiada Bednarek. I zachwala dokonania dwóch pisarek, z którymi spotkania stanowiły też ważną część urodzinowego wieczoru.

Jolanta Maria Dzienis to redaktorka portalu podlaskisenior.pl, laureatka wielu konkursów literackich. Pisze wiersze i opowiadania, które publikowano w witrynach internetowych Kronikarz, Magazyn Obywatelski, Twoje Wiadomości, australijski Puls Polonii, kanadyjski Polonia News Magazine i Podlaskisenior.pl. W Brazylii jej wiersze przetłumaczono na język portugalski i na język Indian Kaingang. Od 2011 roku brazylijskie radio Vale de Sol FM w niedzielnych programach „Moment Polski – Głos Potomka” cyklicznie poświęca audycje jej twórczości. Utwory Jolanty Marii ukazały się w kilku antologiach i almanachach, w kwartalniku „Najprościej”, „Kajetach Starobojarskich” oraz w trzech autorskich tomikach wierszy: „Mgnienie”, „Z zaczarowanej polany” i „Odłamki czasoprzestrzeni”.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei Jadwiga Zgliszewska urodziła się w Bielsku Podlaskim, dzieciństwo i młodość spędziła w małej białostockiej wsi. Z wykształcenia i zamiłowania jest pedagogiem, a swoją pasję zawodową przez 35 lat realizowała w Węgrowie, gdzie mieszkała i pracowała. Wydała dwa tomiki poezji: „Rymowanie pod Słoneczkiem” (2003) i „Jestem znakiem zapytania” (2004) oraz książkę wspomnieniową pt. „Między opłotkami” napisaną prozą (2019). Autorka słów hymnów dla placówek i organizacji, a także piosenek dla kilkorga wykonawców. Laureatka licznych konkursów literackich.

– Wysłuchać można było też monologu „O życiu” w wykonaniu Eugeniusza Reglińskiego, współpracownika Redakcji z Kolna, pracującego w kabaretowej grupie „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”. Do tego wystąpił zespół „Podlaskie Korale”, działający przy UTW w Białymstoku, a prowadzony przez Halinę Wiszowatą, która pracuje w Podlaskiej Redakcji Seniora – mówi Bożena Bednarek. I dodaje: – Mamy nadzieję, że nasza strona będzie nadal chętnie i często odwiedzana nie tylko przez seniorów, ale też innych białostoczan. A z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka życzymy Babciom i Dziadkom uśmiechu, zapału i zdrowia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem