Po raz kolejny w całej Polsce organizowane są manifestacje solidarności z broniącymi państwa prawa sędziami. Także pod białostockim sądem okręgowym Komitet Obrony Demokracji w czwartek (23 stycznia) planuje kolejny sprzeciw przeciwko łamaniu przez PiS praworządności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Protest ma rozpocząć się przed sądem okręgowym (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1) o godz. 18.

Czy sędziowie neo-KRS mogą orzekać?

Komitet Obrony Demokracji przed czwartkową manifestacją „wzywa wszystkich, którym zależy na praworządnej, demokratycznej i europejskiej Polsce do zamanifestowania naszej solidarności z broniącymi państwa prawa sędziami”.

Działacze i działaczki KOD tłumaczą: – Nasze wsparcie ma ogromne znaczenie. Pokazuje niezgodę na bezprawie wobec zamachu PiS na demokrację, miejsce Polski w Europie i praworządność. To my, obywatele, musimy wymuszać, aby władza stosowała się do orzeczeń sądów polskich i europejskich. Władza uważa bowiem, że wiążą ją tylko te orzeczenia, które uważa ona za korzystne dla siebie. Dlatego my, obywatele, jesteśmy gwarantami przestrzegania prawa. Solidarni mamy wielką siłę!

Data protestu akurat w najbliższy czwartek jest nieprzypadkowa, bowiem w tym dniu właśnie Sąd Najwyższy (orzekający w składzie połączonych trzech izb) ma rozstrzygnąć, czy sędziowie powołani przez prezydenta w wyniku działań neo-KRS mogą orzekać. Do uchwały całego SN (z wyłączeniem sędziów osobiście zainteresowanych tą uchwałą) musi dojść, ponieważ istnieją rozbieżności w tej sprawie wywołane orzeczeniami sędziów powołanych w ramach systemu stworzonego przez rządzących.

18 grudnia 2019. Manifestacja pod sądem w Białymstoku wyrażająca poparcie dla praworządności i wolnych sądów
18 grudnia 2019. Manifestacja pod sądem w Białymstoku wyrażająca poparcie dla praworządności i wolnych sądów  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Droga do wyprowadzenia z UE

KOD w związku z czwartkowym protestem przypomina: „Rządzący chcą pozbawić sądy niezależności. Senat odrzucił ustawę kagańcową, ale zapewne Sejm ją ponownie uchwali. Ta ustawa narusza Konstytucję i prawo europejskie. Ostatecznie upadnie. Ale żeby tak się stało, musimy pokazać nasz sprzeciw”.

Ustawa kagańcowa jest forsowana mimo krytyki Komisji Weneckiej, przedstawicieli Kongresu USA, przedstawicieli zawodów prawniczych i środowisk akademickich z Polski i całej Europy. Do przestrzegania praworządności wezwała też Polskę niedawna rezolucja Parlamentu Europejskiego, a Komisja Europejska wystąpiła do TSUE o środek tymczasowy w postaci zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN.

„Przyjęcie ustawy kagańcowej jest kolejnym, poważnym krokiem w stronę wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Nie dopuścimy do rozwodu Polski z Europą!” – wzywa KOD.

W ostatnim proteście przed białostockim sądem okręgowym: „Dziś sędziowie – jutro Ty!” – przeciw restrykcyjnemu projektowi nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i innych ustaw, który forsuje PiS – Zjednoczona Prawica – wzięło udział 18 grudnia ubiegłego roku około tysiąca osób.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem