Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Wydarzenie odbędzie się 1 lutego (sobota) na terenie białoruskiego Parku Narodowego „Biełowieżskaja Puszcza”, a 2 lutego w polskim Białowieskim Parku Narodowym.

Dwa warianty do wyboru

Dla uczestników z Polski, którzy zadeklarują udział w Wilczej Nocy na Białorusi, koszt wynosi około 130 zł od osoby. Konieczne jest posiadanie paszportu ważnego minimum trzy miesiące. Uczestnictwo w wydarzeniu po stronie polskiej jest bezpłatne. Uczestnicy z Polski nocujący na Białorusi przekroczą granicę pieszo, uproszczonym przejściem granicznym Białowieża (Grudki) – Pererov. Dojazd do granicy w Polsce własnym transportem.

Trybunał Sprawiedliwości UE staje w obronie wilków. Odstrzał tylko w rzadkich przypadkach

Wszystkich chętnych obowiązuje rejestracja. Można wybrać jeden z wariantów: pobyt na Białorusi w sobotę oraz uczestnictwo w wydarzeniu po stronie polskiej w niedzielę, albo udział wyłącznie w wydarzeniu po stronie polskiej w niedzielę.

Rejestrację na wariant 1 (Białoruś i Polska) koordynuje Ewa Natalia Moroz-Keczyńska (mail: ewa.moroz-keczynska#bpn.com.pl). Rejestrację na wariant 2 (wyłącznie Polska) – Hanna Schmidt, (mail: hanna.schmidt#bpn.com.pl).

O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Na Białoruś mogą pojechać maksymalnie 34 osoby. Po stronie polskiej w ramach wyjść terenowych może uczestniczyć maksymalnie 100 osób.

Program Wilczej Nocy

1 lutego (sobota)

Park Narodowy „Biełowieżskaja Puszcza” (dyrekcja Parku, Kamieniuki)

Godz 12 - 15 – zajęcia edukacyjne dla dzieci;

13 - 15 – wykłady;

Godz. 15 - 15.40 – spektakl teatralny „Wilczek Milczek”

Godz. 16.10 - 18 – wykłady i projekcja filmu

Godz. 19 - 21 – nocna wyprawa do Puszczy w poszukiwaniu wilków

Godz. 21 - 23 – ognisko na Królewskiej Polanie

2 lutego (niedziela)

Białowieski Park Narodowy (sala konferencyjna w BPN)

Godz. 8.30 - 9.30 – rejestracja i przydział do grup terenowych (grupy liczące maksymalnie 20 osób)

Godz. 9.30 - 10.30 wykład na sali konferencyjnej w BPN

Godz. 10.30 - 15 – wyjazd w grupach w teren i spacer po Puszczy w poszukiwaniu wilków i ich śladów (obowiązuje własny środek transportu; niektóre trasy w terenie będą zlokalizowane na północy Puszczy Białowieskiej, w okolicach miejscowości Narewka, Stare Masiewo)

Godz. 14 – przekroczenie granicy przez uczestników z Białorusi.

Informacje o wydarzeniach:

Spektakl „Wilczek Milczek”

To zabawna, wzruszająca, a jednocześnie wprowadzająca w autentyczny świat flory i fauny Puszczy Białowieskiej opowieść o przyjaźni, miłości i wolności, okraszona muzyką na żywo, piosenkami i obrazami Puszczy. Występują aktorzy Teatr Czrevo oraz Teatru Baza – Joanna Troc i Tomasz Taranta. Scenariusz: Dagmara Widanow-Murawska (literatka, przewodniczka po Puszczy Białowieskiej). Spektakl powstał na podstawie bajki Bogdana Dudko „Wilczek Milczek”, wydanej przez Fundacja Biała Wieża.

Prelegenci sesji wykładowej

Dmitrij Szamowicz i Anastasia Kuzmenkova – naukowcy, biolodzy, wychowali 3 wilki;

Valery Dombrovski – naukowiec;

Viktar Fenchuk – koordynator projektu „Wilk i Człowiek”, dzięki któremu funkcjonuje strona: vouk.by, opowie o trudnym życiu wilka na Białorusi;

Maciej Szewczyk – genetyk z Polski, bada strukturę genetyczną populacji, dynamikę rodzin, ekologię wilków, opowie o znaczeniu wilków i rekolonizacji Europy Środkowej przez nie;

Wajrak: Nigdy nie byłem tak blisko dzikiego wilka. Magiczne, totalnie ekscytujące przeżycie

Irina Kashpei – biolożka, studentka Uniwersytetu w Edynburgu, pokochała wilki, a swoją pasją podzieli się z uczestnikami i uczestniczkami wydarzenia;

Igor Byshnev – reżyser filmowy, przyrodnik, autor ponad 60 filmów przyrodniczych i wielu społecznościowych projektów filmowych o przyrodzie, przedstawi swój niezwykły film opowiadający o wilkach na Białorusi, Kaukazie oraz w Kałmucji;

Krzysztof Schmidt – zastępca dyrektora Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, autor około 40 publikacji naukowych oraz 30 prac popularnonaukowych; współautor planów ochrony rysia i wilka w Polsce, opowie o tym, dlaczego w Polsce chronimy wilki.

Nocne tropienie wilków (po stronie białoruskiej)

Razem z przewodnikami Parku Narodowego „Biełowieżskaja Puszcza” wyprawa do prastarej Puszczy poszukać śladów wilków. Przewidziano nawoływanie wilków. Niezbędne latarki i odpowiedni do pogody strój terenowy.

Wyprawy wilczymi tropami w dzień

W kameralnych grupach wyprawa w teren, gdzie przewodnicy (przyrodnicy, miłośnicy Puszczy Białowieskiej) poprowadzą uczestników i uczestniczki w miejsca, gdzie udało się im spotkać i sfotografować wilki (grupa maksymalnie 20 osób).

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.