Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

28. Finał WOŚP. Rurę na licytację wystawiał Obóz dla Puszczy, który w Puszczy Białowieskiej stacjonuje od maja 2017 r. – w pierwszym etapie jej wycinki na masową skalę, zakazanej wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w kwietniu 2018 r.

WOŚP 2020. Zasłużona w pokojowych demonstracjach

Rury tej używano jej do osłonięcia połączonych rąk obrońców przyrody podczas blokad wycinki. Cena wywoławcza wynosiła 50 zł. We wtorek (14 stycznia) przed południem podbito ją do 221 zł.

28. Finał WOŚP w Białymstoku. Superwolontariusz "Bocian" poszedł na rekord. 22 tysiące w puszce!

Aktywiści i aktywistki Obozu dla Puszczy na swojej facebookowej stronie zachęcają do udziału w tej licytacji: „Sytuacja przyrodnicza na całym świecie, nie tylko w Polsce, jest coraz bardziej dramatyczna. Na szczęście coraz więcej osób rozumie i chce działać dla środowiska oraz organizuje się, by bronić np. swoich okolicznych lasów przed wycinką. Wiemy, że te osoby zastanawiają się często, jak działać, co konkretnie robić, w jaki sposób? Jednymi z narzędzi, jakich używaliśmy podczas bezpośrednich pokojowych działań dla Puszczy, były metalowe rury. Rur do blokowania używaliśmy w 2017 roku, kiedy trwały największe wycinki, a my, działając bezprzemocowo, nie mieliśmy niczego poza swoimi ciałami, by zatrzymywać tę tragedię lasu i ludzi. Był to dla nas akt rozpaczy i bezradności, jak również jedyna szansa na to, by dłużej trwało usunięcie nas z miejsca dewastacji naszego ukochanego lasu. Postanowiliśmy podzielić się naszym ekwipunkiem”.

Bitwa o Puszczę Białowieską wygrana

Osobie, która wylicytuje rurę, zostanie wysłane w pakiecie z instrukcją jej obsługi zaproszenie na spacer i weekendowy pobyt w Puszczy Białowieskiej w miejscu, w którym działają wciąż społecznie osoby z Obozu dla Puszczy, w samym sercu Puszczy Białowieskiej.

11. przykazanie – nie wycinaj

Przy okazji licytacji Obóz dla Puszczy przywołuje słowa ornitologa, przyrodnika leśnika, reportera i poety związanego z Obozem Michała Książka: – Rura to najważniejsza forma ochrony przyrody po parku narodowym i rezerwacie, rura to 11. przykazanie – nie wycinaj bez sensu, rura to najlepszy argument w rozmowie z leśnikiem i urzędnikiem.

Do licytacji na swoim facebookowym profilu zachęca Adam Wajrak: „Uwaga, uwaga, zasłużony i praktyczny przedmiot wystawiony na licytację WOŚP. Rura używana do blokowania wycinki Puszczy w 2017. Historia zacna, stan dobry, gotowa do użycia. Czasy takie, że może się przydać”.

Rurę można wylicytować tutaj

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.