WOŚP 2020. Siema! - krzyczeli ile sił białostoczanie na Rynku Kościuszki, pozdrawiając Jurka Owsiaka. Tłumy w centrum miasta dobitnie świadczą o skali poparcia dla niesamowitej idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która już po raz 28. jednoczy Polaków. Nawet pomnik młodego Zamenhofa oblepiony jest dziś czerwonymi serduszkami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czasie 28. finału Orkiestra gra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Zbierane są pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci, które potrzebują specjalistycznych operacji.

WOŚP 2020. Zakwasy od puszki

Od rana w Białymstoku pieniądze zbiera 252 wolontariuszy z puszkami i terminalami płatniczymi. Po raz pierwszy kwestują: 14-letni Jakub Jankowski, 14-letni Kacper Kurowski i jego młodszy brat, 12-letni Kamil. Dowiedzieli się w swojej szkole w Radulach, że jest taka możliwość, postanowili spróbować swych sił i przekonali się, że to nic trudnego! Od godz. 9 krążyli po centrum Białegostoku, a około godz. 15 banknoty do ich wypełnionych puszek trzeba było wciskać siłą.

– Jest bardzo fajnie, ludzie sami do nas podchodzą – cieszą się chłopcy. – Za rok na pewno też będziemy zbierać – zapewniają.

Z kolei pani Barbara Bućkowska to już „weteranka” orkiestrowej kwesty – bierze w niej udział od 20 lat.

– Jestem osobą aktywną zawodowo, bardzo lubię pomagać, to daje mi wielką satysfakcję, a na co dzień nie mam do tego wielu okazji, więc co roku wykorzystuję tę – tłumaczy. – Zaraziłam tym moje dwie córki. O, te „rogate” to moje – ze śmiechem wskazuje kwestujące nieopodal dziewczyny z reniferowymi rogami. Samej pani Barbary nie sposób nie zauważyć, bo oprócz rogów ma też wściekle kolorową perukę. – Rzeczywiście, to ma zwrócić uwagę i zachęcić ludzi, ale najlepiej działa uśmiech – dodaje, żartobliwie zagadując przechodniów. – To działa! Puszka już taka ciężka, że jutra jak zwykle będę miała zakwasy od jej trzymania – cieszy się pani Barbara.

Kwesta na czterech łapkach

28. Finał WOŚP w Białymstoku
28. Finał WOŚP w Białymstoku  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Części wolontariuszy towarzyszą ci ze Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku wraz ze swymi czworonożnymi podopiecznymi. To już sprawdzone, że psy dobrze wpływają na darczyńców. Kwestujące wesoły goldeny, majestatyczne medalowe owczarki czy buldożki w zimowych wdziankach momentalnie otwierają serca i portfele. W tym roku do tej psiej arystokracji kręcącej się po Rynku Kościuszki z powodzeniem dołączyły psy ze schroniska. Udowadniając, jak wspaniałymi są towarzyszami – przyjaznymi, zrównoważonymi. Tak jak 2-letnia Czarnula, z którą spacerowały wolontariuszki Julia Surowiec i Kaja Myk. Czarnula w drodze do centrum grzecznie siedziała w samochodzie, a na ulicy obszczekała spotkane psy, ale tylko te duże. Wobec mniejszych wykazywała przyjazne zainteresowanie, a ludzi witała merdaniem ogona i garnęła się do głaskania. Często podchodzili, zagadywali wolontariuszki.

– Czarnula jest od niedawna w schronisku, dopiero od jakiegoś miesiąca. Mamy nadzieję, że szybko trafi do adopcji – mówią Julia i Kaja.

Czego się nie robi dla Orkiestry

Orkiestrę wspierają motocykliści, którzy ustawili swoje wspaniałe maszyny w okolicy Centrum Astoria na Rynku Kościuszki, częstują kawą i herbatą, dopingują wolontariuszy.

Na placu obok pomnika Marszałka największą atrakcją była niewątpliwie ekipa Politechniki Białostockiej wraz z jej gwiazdą – łazikiem marsjańskim Magma, skonstruowanym przez studentów. W blasku jego sławy ogrzał się rektor uczelni prof. Lech Dzienis, tworząc z łazikiem zgrany duet. Mianowicie łazik kwestował, trzymając puszkę i budząc zachwyt zwłaszcza dzieci, a rektor rozdawał serduszka tym, którzy napełnili puszkę. Szybko zrobiła się tak ciężka, że trzeba było naprędce zamontować jej podpórkę.

Tuż obok zebrał się tłum obserwujący to, co wyprawiają ludzie z Podlaskiego Klubu Morsów. Najpierw zrobili rozgrzewkę, a potem wskoczyli do zbiornika z lodowatą wodą, ustawionego przy Centrum Astoria.

Dla Oskara Pawlaka z Białegostoku to była dopiero druga lodowata kąpiel, a dodatkowo jeszcze z takim tłumem widzów. Ale zapewniał, że czuje się świetnie, że kąpiel daje mnóstwo pozytywnej energii i tylko po wyjściu z wody czuje się takie dziwne mrowienie. Jest pewien, że swoją przygodę z morsowaniem będzie kontynuował, by wzmocnić odporność.

Pociągiem i biegiem

W tę niedzielę białostocki sztab WOŚP i współpracownicy przewidzieli mnóstwo atrakcji dla wszystkich. O godzinie 9.30 z białostockiego dworca wyruszył nabity do granic możliwości, wesoły pociąg, tym razem do Knyszyna. Przygrywa w nim Kapela Czarnoleska, a konduktor należność za bilet zbiera do WOŚP-owej puszki. Po drodze zaplanowano pięć postojów, podczas których można robić sobie zdjęcia – na stacjach: Białystok Starosielce, Białystok Bacieczki, Fasty, Dobrzyniewo Duże, Borsukówka. Podczas dłuższego postoju w Knyszynie można było zwiedzić kabinę maszynisty, przymierzyć mundur i czapkę konduktora, zrobić sobie zdjęcia. Całość – podobnie jak i przy poprzednich edycjach, koordynuje Marcin Adam Wróbel.

28. Finał WOŚP w Białymstoku. Odjazd specjalnego 'orkiestrowego' pociągu do Knyszyna
28. Finał WOŚP w Białymstoku. Odjazd specjalnego 'orkiestrowego' pociągu do Knyszyna   Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Przed południem wystartowały także biegi „Policz się z cukrzycą”. Na początek – 70 dzieci w wieku 6-10 lat, które miały do pokonania dystans 300 metrów. Następnie – młodzież (11-16 lat) przebiegła 1 km. Natomiast bieg główny – 5 kilometrów – przeznaczony jest dla osób od 17. roku życia. Jak opowiadał rano Wojciech Piątkowski odpowiedzialny za organizację biegu, trasa pomyślana została bardzo ciekawie, m.in. przez Planty, a biegacze mieli takie „bonusy” jak np. bieg fragmentem ścieżki rowerowej i tunelem pod ulicą. Organizatorzy – Podlaskie Stowarzyszenie „Młoda Krew” – spodziewali się około pół tysiąca osób w biegu głównym. Opłata startowa to minimum 20 zł do puszki.

WOŚP 2020. Wiadomości, program, imprezy, aukcje – sprawdź, co się dzieje w Twoim regionie

Finałowe plenerowe koncerty na Rynku Kościuszki o godz. 15.30 zainaugurował „na wschodnią nutę” zespół Prymaki. Wielu już odczuło atmosferę przypadającego na poniedziałek (13 stycznia) juliańskiego sylwestra. Rockowo zagrała potem kapela Mniej Więcej, a metalowo – grupa Bright Ophidia. O godz. 18.30 na scenie głównej wystąpiła Natalia Szroeder.

A pół godziny po „Światełku do nieba” (godz. 20) – discopolowe trio Top Girls.

Prowadzący koncert Adam Neczyperowicz i Kuba Pilat już od 15 zagrzewali ze sceny: – Nie warto dziś siedzieć w domu!

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Zwłaszcza że dzieje się nie tylko na Rynku Kościuszki. Można też wpaść do pubu Sześcian (ul. Warszawska), na którego scenie pojawią się lokalni muzycy, niektórzy z gitarą. Wystąpią m.in.: Adam Romanoff Romanowicz i Grzegorz Kowalewski (godz. 14), Robert Kasprzycki (godz. 15), Przemek Burel (godz. 16), Blue Ark (godz. 17), Senny Bez (godz. 18), Pan Niszment (godz. 19), Robert Domurat (godz. 20), Ryszard Minkiewicz (godz. 21), Maniek Menfred & Tomasz Sześcian (godz. 22).

W przerwach między koncertami odbędą się licytacje. W pubie Sześcian na ciepłe darmowe napoje mogą też liczyć wolontariusze.

Program Finału

28. Finał WOŚP w Białymstoku
28. Finał WOŚP w Białymstoku  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Finał Orkiestry WOŚP 2020 Białystok

Niedziela, 12 stycznia

Orkiestrowy pociąg do Knyszyna

PKP Białystok

*godz. 9.30 – pociąg rusza w trasę, powrót z Knyszyna – 13.30

Bieg „Policz się z cukrzycą"

Rynek Kościuszki

* godz. 10 start juniorów, o godz. 11 – młodzieży, biegu głównego – godz. 12

Plenerowy koncert główny

Rynek Kościuszki, godz. 15-22

* 15.30 – Prymaki

* 16.30 – Mniej Więcej

* 17.30 – Bright Ophidia

* 18.30 – Natalia Szroeder

* 20 – Światełko do nieba

* 20.30 – Top Girls

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Koncerty w pubie Sześcian

Warszawska 30

*godz. 14-23 (koncerty i licytacje, wystąpią m.in.: Robert Kasprzycki, Przemek Burel, Pan Niszment, Ryszard Minkiewicz i Robert Domurat).

Koncerty w MDK

ul. Warszawska 79 a

*godz. 12-20 (koncerty podopiecznych i zaproszonych gości, występy taneczne, licytacje)

Gazeta Wyborcza włącza się w pomoc. Pieniądze zebrane w puszce w całości zostaną przekazane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wesprzyj naszą puszkę

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem