WOŚP 2020. Nabity do granic, wesoły pociąg wyruszył ze stacji Białystok do Knyszyna. Przygrywa w nim Kapela Czarnoleska, a konduktor należność za bilet zbiera do WOŚP-owej puszki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Orkiestra ruszyła żwawo – jak powiedział Jurek Owsiak. Pogoda – jak na zamówienie! Od rana także w Białymstoku moc atrakcji w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zbiera 252 wolontariuszy z puszkami i terminalami płatniczymi.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Niektórym towarzyszą psy z białostockiego schroniska, bo – jak podkreślają członkowie sztabu WOŚP 2020 w Białymstoku – psy zachęcają i wpływają wyjątkowo pozytywnie na darczyńców. A może przy okazji uda się im znaleźć nowy dom?

WOŚP 2020 w Białymstoku. Morsy, biegi i specjalny pociąg. Zaśpiewa m.in. Natalia Szroeder

Celem zbiórki podczas 28. Finału WOŚP jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Pociągiem i biegiem

O godzinie 9.30 z białostockiego dworca wyruszył WOŚP-owy pociąg. To już tradycja podlaskich finałów, zorganizowana po raz 14. Zawsze wybierana jest malownicza trasa przez Puszczę Knyszyńską. Tym razem do Knyszyna, a chętnych na przejażdżkę było co niemiara. Wrzucali datki do puszki, a w zamian otrzymywali nietypowy bilet - dawny "dziurkowany" kartonik.

Po drodze zaplanowano pięć postojów, podczas których można robić sobie zdjęcia – na stacjach: Białystok Starosielce, Białystok Bacieczki, Fasty, Dobrzyniewo Duże, Borsukówka. Podczas dłuższego postoju w Knyszynie będzie ognisko, ale też zwiedzanie kabiny maszynisty i przymierzanie munduru i czapki konduktora do zdjęć. Całość – podobnie jak i przy poprzednich edycjach, koordynuje Marcin Adam Wróbel.

Przed południem wystartowały także biegi „Policz się z cukrzycą”. Na początek – 70 dzieci w wieku 6-10 lat, które miały do pokonania dystans 300 metrów. Następnie – młodzież (11-16 lat) przebiegła 1 km. Natomiast bieg główny – 5 kilometrów – przeznaczony jest dla osób od 17. roku życia. Jak opowiadał rano Wojciech Piątkowski odpowiedzialny za organizację biegu, trasa pomyślana została bardzo ciekawie, m.in. przez Planty, a biegacze mieli takie „bonusy” jak np. bieg fragmentem ścieżki rowerowej i tunelem pod ulicą. Organizatorzy – Podlaskie Stowarzyszenie „Młoda Krew” – spodziewali się około pół tysiąca osób w biegu głównym. Opłata startowa to minimum 20 zł do puszki.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

WOŚP 2020. Wiadomości, program, imprezy, aukcje – sprawdź, co się dzieje w Twoim regionie

Na Rynku Kościuszki w niedzielę (12 stycznia) w plenerze znów zderzą się różne gatunki muzyczne – od popu, przez folk, blues, rock, dance i disco polo – po metal progresywny.

– Zaczynamy o godz. 15 na Rynku Kościuszki. Mocno mieszamy rytmy. I tak o godz. 15.30 na scenie pojawią się białoruskie Prymaki, o godz. 16.30 – rockowe Mniej Więcej, o godz. 17.30 – metalowa grupa Bright Ophidia. O godz. 18.30 na scenie głównej wystąpi Natalia Szroeder. A pół godziny po „Światełku do nieba” (godz. 20)  discopolowe trio Top Girls – wylicza Angelika Łabicka, szefowa białostockiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert poprowadzą Adam Neczyperowicz i Kuba Pilat, brat Grzegorza Pilata, który prowadził wcześniej orkiestrowe koncerty. W tym roku nie będzie aukcji na Allegro, sztab nie zbiera też przedmiotów na licytacje, jako że ma za mało osób, by się licytacjami zająć. Ale w trakcie koncertu głównego na jakieś licytacyjne niespodzianki można będzie jednak liczyć.

WOŚP 2020. Się dzieje przed Centrum Astoria

28. Finał WOŚP w Białymstoku
28. Finał WOŚP w Białymstoku  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Orkiestrę wspierają motocykliści, którzy ustawili swoje wspaniałe maszyny w okolicy Centrum Astoria na Rynku Kościuszki, częstują kawą i herbatą, dopingują wolontariuszy i biegaczy.

Tutaj też będzie kwestować (od godz. 14) drużyna Politechniki Białostockiej, z rektorem prof. Lechem Dzienisem, pracownikami i studentami PB, uczniami i nauczycielami LO PB, a także dziennikarzami Radia Akadera. Kwestujących wesprze łazik marsjański Magma, budowany przez studentów Politechniki Białostockiej.

Orkiestra gra. Relacja na żywo

Najodważniejsi będą mogli spróbować sił w morsowaniu – specjalny zbiornik stanie przy Centrum Astoria o godz. 15. Podlaski Klub Morsów zrobi specjalną rozgrzewkę, a później wszyscy zanurzą się w wodzie. Lokalne „morsy” chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, kto wie, może ich grono powiększy się o nowych członków właśnie z okazji WOŚP?

Piosenka w pubie

W niedzielę orkiestrowo koncertować będzie też pub Sześcian (ul. Warszawska). Komu na Rynku Kościuszki będzie zbyt zimno, może wpaść do ciepłego pubu na koncerty.

Na „sześcianowej” scenie pojawią się lokalni muzycy, niektórzy z gitarą. Wystąpią m.in.: Adam Romanoff Romanowicz i Grzegorz Kowalewski (godz. 14), Robert Kasprzycki (godz. 15), Przemek Burel (godz. 16), Blue Ark (godz. 17), Senny Bez (godz. 18), Pan Niszment (godz. 19), Robert Domurat (godz. 20), Ryszard Minkiewicz (godz. 21), Maniek Menfred & Tomasz Sześcian (godz. 22).

W przerwach między koncertami odbędą się licytacje. W pubie Sześcian na ciepłe darmowe napoje mogą też liczyć wolontariusze.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Program Finału

Finał Orkiestry WOŚP 2020 Białystok

Niedziela, 12 stycznia

Orkiestrowy pociąg do Knyszyna

PKP Białystok

*godz. 9.30 – pociąg rusza w trasę, powrót z Knyszyna – 13.30

Bieg „Policz się z cukrzycą"

Rynek Kościuszki

* godz. 10 start juniorów, o godz. 11 – młodzieży, biegu głównego – godz. 12

Plenerowy koncert główny

Rynek Kościuszki, godz. 15-22

* 15.30 – Prymaki

* 16.30 – Mniej Więcej

* 17.30 – Bright Ophidia

* 18.30 – Natalia Szroeder

* 20 – Światełko do nieba

* 20.30 – Top Girls

Koncerty w pubie Sześcian

Warszawska 30

*godz. 14-23 (koncerty i licytacje, wystąpią m.in.: Robert Kasprzycki, Przemek Burel, Pan Niszment, Ryszard Minkiewicz i Robert Domurat).

Koncerty w MDK

ul. Warszawska 79 a

*godz. 12-20 (koncerty podopiecznych i zaproszonych gości, występy taneczne, licytacje)

Gazeta Wyborcza włącza się w pomoc. Pieniądze zebrane w puszce w całości zostaną przekazane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wesprzyj naszą puszkę

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem