Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Chciało blisko stu więcej, ale specjalnych puszek i identyfikatorów wystarczy tylko dla 252. Zbieranie można zacząć od bladego świtu – puszki w sztabie odbierać w niedzielę można już od 5 rano. I od razu ruszać w miasto, gdzie ludzi zjednoczeni wspólnym celem dzielić się będą mniejszym i większym „groszem”, w zamian dostając serduszko.

Co istotne, pięciu wolontariuszy będzie miało terminale, więc nawet ci, którzy przy sobie nie noszą gotówki, mogą wspomóc Orkiestrę, płacąc kartą. Niektórym wolontariuszom towarzyszyć będą psy z białostockiego schroniska, bo – jak podkreślają członkowie sztabu WOŚP 2020 w Białymstoku – psy zachęcają i wpływają wyjątkowo pozytywnie na darczyńców. A może przy okazji i im uda się znaleźć nowy dom?

WOŚP 2020 w Białymstoku. Psy z białostockiego schroniska będą wspierać Orkiestrę Jurka Owsiaka

Zbieramy na sprzęt ratujący dzieci

Białostocki sztab obecnie intensywnie działa w piwnicy bloku przy ul. Kalinowskiego 6A, ale w „orkiestrowy” weekend przeniesie się do budynku Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3.

– Pieniądze będziemy liczyć od razu – gdy wejdzie ostatni wolontariusz. To oczywiście duże utrudnienie i dla nas dużo pracy, ale wolontariusze przynajmniej od razu będą wiedzieli, ile każdy z nich zebrał – mówi Magda Łapińska, koordynatorka wolontariuszy białostockiego sztabu. To już 28. edycja jednoczącej serca ludzi różnych stanów, wspaniałej inicjatywy, którą główny dyrygent – Jerzy Owsiak – zaraził już kilka pokoleń w całej Polsce. W tym roku WOŚP 2020 w Białymstoku – pod hasłem „Wiatr w żagle” – i całym kraju zbierać będzie datki na zakup najnowocześniejszego i kosztownego sprzętu ratującego życie i zdrowie dzieci. Chodzi o urządzenia stanowiące wyposażenie sal operacyjnych i oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej czy zakładów diagnostyki obrazowej (m.in. lamp i stołów operacyjnych, aparatów do znieczulenia, sprzętu monitorującego, urządzeń teletransmisyjnych, aparatów RTG, inkubatorów, monitorów, respiratorów, ultrasonografów, etc.).

WOŚP 2020. Wiadomości, program, imprezy, aukcje - sprawdź, co się dzieje w Twoim regionie

Na Rynku Kościuszki w niedzielę (12 stycznia) w plenerze znów zderzą się różne gatunki muzyczne – od popu, przez folk, blues, rock, dance i disco polo – po metal progresywny.

– Zaczynamy o godz. 15 na Rynku Kościuszki. Mocno mieszamy rytmy. I tak o godz. 15.30 na scenie pojawią się białoruskie Prymaki, o godz. 16.30 – rockowe Mniej Więcej, o godz. 17.30 – metalowa grupa Bright Ophidia. O godz. 18.30 na scenie głównej wystąpi Natalia Szroeder. A pół godziny po „Światełku do nieba” (godz. 20) wystąpi discopolowe trio Top Girls – wylicza Angelika Łabicka, szefowa białostockiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert poprowadzą Adam Neczyperowicz i Kuba Pilat, brat Grzegorza Pilata, która prowadził wcześniej orkiestrowe koncerty. W tym roku nie będzie aukcji na Allegro, sztab nie zbiera też przedmiotów na licytacje, jako że ma za mało osób, by się licytacjami zająć. Ale w trakcie koncertu głównego na jakieś licytacyjne niespodzianki można będzie jednak liczyć.

Natalia SzroederNatalia Szroeder PATRYCJA WANOT

Atrakcji w niedzielę będzie dużo więcej – dla Orkiestry można pobiec w biegu „Policz się z cukrzycą”, wsiąść w pociąg (tym razem do Knyszyna) czy wpaść na koncerty do pubu Sześcian.

Wesoły pociąg

Natalia SzroederAGNIESZKA SADOWSKA

Orkiestrowy pociąg to dla wielu orkiestrowiczów już stały punkt finału WOŚP – pakują się do przedziałów z przyjaciółmi i rodziną, spędzając mile przedpołudnie. W tym roku pociąg pojedzie do Knyszyna. Wyjazd z białostockiego dworca PKP już o 9.30, powrót – o 13.30. Po drodze zaplanowano pięć postojów, podczas których będzie można robić sobie zdjęcia – na stacjach: Białystok Starosielce, Białystok Bacieczki, Fasty, Dobrzyniewo Duże, Borsukówka. W drodze do Knyszyna postoje potrwają po 10 minut, ale z powrotem – już tylko pół minuty. Na stacji Knyszyn pociąg będzie miał postój dużo dłuższy, bo aż 2 godziny i 16 minut. Wtedy właśnie będzie można zwiedzać kabinę maszynisty czy zrobić sobie zdjęcia z czapką lub w mundurze konduktora.

A że orkiestrowy pociąg to co roku pociąg wesoły i muzykujący – nie inaczej będzie i tym razem. W trakcie jazdy zagra Kapela Czarnoleska.

Co zrobić, by zabrać się z wesołą ekipą do Knyszyna? Wystarczy wrzucić dowolną kwotę do puszki WOŚP. Całość – podobnie jak i przy poprzednich edycjach, koordynuje Marcin Adam Wróbel.

Orkiestrowy bieg i wsparcie moto

Do WOŚP 2020 w Białymstoku znów dołącza Podlaskie Stowarzyszenie „Młoda Krew”, które organizuje bieg „Policz się z cukrzycą”. By wziąć w nim udział, trzeba się zarejestrować za pomocą maila (szczegóły na stronie sztabu WOŚP w Białymstoku).

– Zostało nam około 100 wolnych miejsc – informuje Wojciech Piątkowski odpowiedzialny za organizację biegu. – O godz. 10 jako pierwsi wyruszą juniorzy w wieku 6-10 lat, którzy przebiegną 300 metrów. O godz. 11 wystartuje młodzież w wieku 11-16 lat i pobiegnie 1 km. Natomiast bieg główny – 5 kilometrów – przeznaczony jest dla osób od 17. roku życia.

Opłata startowa – minimum 20 zł, która oczywiście też powędruje do puszki.

Orkiestrę i biegaczy będą wspierać też motocykliści. Od godz. 11 w okolicy startu biegu, a także przy mecie (przed Centrum Astoria na Rynku Kościuszki) ustawią się ze swoimi wspaniałymi maszynami, by dopingować biegaczy i wspomóc cel zbiórki. Na wszystkich będzie czekała gorąca kawa i herbata. Ponoć ma być też ognisko.

A najodważniejsi będą mogli spróbować sił w morsowaniu – specjalny zbiornik stanie przy Centrum Astoria o godz. 15. Podlaski Klub Morsów zrobi specjalną rozgrzewkę, a później wszyscy zanurzą się w wodzie. Lokalne „morsy” chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, kto wie, może ich grono powiększy się o nowych członków właśnie z okazji WOŚP?

Piosenka w pubie

W niedzielę orkiestrowo koncertować będzie też pub Sześcian (ul. Warszawska). Komu na Rynku Kościuszki będzie zbyt zimno, może wpaść do ciepłego pubu na koncerty.

Na planie nowego teledysku do piosenki 'Kredyt mi daj' białostockiego zespołu Pan NiszmentNa planie nowego teledysku do piosenki 'Kredyt mi daj' białostockiego zespołu Pan Niszment Fot. Materiały prasowe

Na „sześcianowej” scenie pojawią się lokalni muzycy, niektórzy z gitarą. Wystąpią m.in.: Adam Romanoff Romanowicz i Grzegorz Kowalewski (godz. 14), Robert Kasprzycki (godz. 15), Przemek Burel (godz. 16), Blue Ark (godz. 17), Senny Bez (godz. 18), Pan Niszment (godz. 19), Robert Domurat (godz. 20), Ryszard Minkiewicz (godz. 21), Maniek Menfred &Tomasz Sześcian (godz. 22).

W przerwach między koncertami odbędą się licytacje. W pubie Sześcian na ciepłe darmowe napoje mogą też liczyć wolontariusze.

WOŚP 2020. Wcześniejsze imprezy towarzyszące

Finał odbędzie się w niedzielę (12 stycznia), ale Orkiestra w Białymstoku, siłą różnych placówek, grać zaczyna już w dniach poprzedzających finał. I tak już kilka dni wcześniej można:

* spróbować swoich sił w karaoke w Batyskafie (czwartek, 9 stycznia, o godz. 20; wstęp to dobrowolna wpłata do puszki znajdującej się przy wejściu do lokalu. Imprezę poprowadzi przyjaciel białostockiego sztabu WOŚP Mariusz Sasiak aka Mario);

* ostrzyc włosy w ZSZ nr 5 (9 stycznia, w godz. 9.30-12.30);

* wziąć udział w wieczorze wielokulturowym w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy Ciołkowskiego (piątek, 10 stycznia, godz. 17-21; Wystąpią: Padlaski Wianok, Rada Dance Art, Rosa Tardia, zespół Rosy, Adriana Bielicka-Skowrońska, Małgorzata Bielicka, wokaliści z VII LO w Białymstoku, zespół folklorystyczny Narwianie i BAHARAT);

* zobaczyć mecz Futsal WOŚP Cup w SP nr 9 przy Legionowej, w którym zmierzą się drużyny firm partnerów głównych wspierających Orkiestrę (PPU Palisander Sp. z o.o., Elmont Group oraz RYCAR serwis samochodowy, Klaster Obróbki Metali, Rosti Bianor) oraz drużyna złożona z wolontariuszy WOŚP (sobota, 11 stycznia, godz. 9-16; wWejście na turniej gwarantuje dobrowolna wrzutka do puszki WOŚP);

* wziąć udział w warsztatach z florystyki w Szkole ŻAK (sobota, 11 stycznia, godz. 10-16);

* posłuchać podróżników w ramach spotkania „Autostopem na krańce świata” w SP nr 9 (sobota, 11 stycznia, godz. 16-19, opowiadać będą: Adam Kogut Kuryłowicz-Cudowski, Wielka Autostopa Kajetan Czyżewski, Anna Habdas, Tymid, Pazur, czyli Piotrek, Iza i ich pies Snupi).

Wygląda na to więc, że orkiestrowy weekend będzie intensywny.

Na planie nowego teledysku do piosenki 'Kredyt mi daj' białostockiego zespołu Pan NiszmentAGNIESZKA SADOWSKA

Rezygnacja z finału

I pomyśleć, że jeszcze w październiku wszystko wskazywało na to, że główny plenerowy finał WOŚP 2020 w Białymstoku w ogóle się nie odbędzie. Białostocki sztab WOŚP poinformował wówczas, że z realizacji finału pod ratuszem rezygnuje. Powód? Czysto prozaiczny – zabrakło osób, które mogłyby plenerową imprezę zorganizować. W sztabie została praktycznie tylko Magdalena Łapińska, inne osoby albo wyjechały, albo zaangażowały się w inne zajęcia czy założyły rodziny.

W październiku ub.r. na Facebooku białostockiego WOŚP pojawił się wpis:

– Wiedzieliśmy, że ten moment kiedyś nadejdzie, ale nie myśleliśmy, że tak szybko... Każdy z nas wkładał w organizację Finału (która zaczynała się już we wrześniu, a kończyła w marcu) nie tylko całe swoje serce, ale i czas pomiędzy uczelnią, pracą i życiem rodzinnym. Każdy z nas działał charytatywnie. Każdy z nas miał ogromną satysfakcję, widząc kolejny rekord 8 marca i widząc kolejny sprzęt w szpitalach, ale... Niestety, stara „rodzina wośpowa” powoli się wykruszała, bo czas pomiędzy obowiązkami nieubłaganie się zmniejszał. Mimo że pojawiały się nowe, chętne osoby do pomocy, za chwilę podążały za swoimi marzeniami, które często były związane z wyjazdem do innego miasta czy kraju. W związku z sytuacją białostocki sztab WOŚP w składzie Magda Łapińska podejmuje się jedynie próby przeprowadzenia zbiórki na terenie miasta. Liczba wolontariuszy podczas 28 Finału WOŚP zostanie zmniejszona. Nie przewidujemy organizacji koncertu głównego, imprez towarzyszących oraz aukcji. Być może zostanie zorganizowany bieg „Policz się z cukrzycą” przez Podlaskie Stowarzyszenie „Młoda Krew”.”

Autorka wpisu podziękowała władzom miejskim i wojewódzkim, sponsorom partnerom i wolontariuszom, a także starej i nowej kadrze sztabu. Sprawa pozostawała w zawieszeniu, jasne było jednak, że jeśli nic się nie zmieni, do finału nie dojdzie. Jedna osoba organizacji nie była w stanie podołać.

Serca zmiękły

Na szczęście w ciągu kilku tygodni z pomocą przyszły urząd miejski, prywatne firmy i poprzedni organizatorzy. I sytuacja zmieniła się o 180 stopni.

Białystok. Finał WOŚP jednak się odbędzie. Pomogły miasto i prywatne firmy

Po pierwsze: „WOŚP-owa rodzina” znów się zjednoczyła i postanowiła zewrzeć szyki. Do sztabu wróciła jego szefowa z 2019 roku i poprzedniej edycji – Angelika Łabicka, która zdecydowała się znów zająć organizacją głównego koncertu, a także inne osoby, które pomagały przy organizacji poprzednich edycji.

Po drugie – swoje wsparcie finansowe zwiększył białostocki magistrat – i do organizacji plenerowych działań dołożył 40 tys. zł (w 2018 było to 25 tys. zł, w 2019 roku – 30 tys. zł). Ze sztabowiczami spotkał się prezydent Tadeusz Truskolaski, który stwierdził, że skoro sztab – i cały białostocki finał tak ważnej społecznie imprezy – znalazł się w tak kryzysowej sytuacji – samorząd musi pomóc.

Po trzecie: swoje wsparcie zadeklarowały też prywatne firmy – Palisander i Elmont Grupa (po nich do pomocy przystąpiły kolejne: serwis samochodowy Rycar, Klaster Obróbki Metali i Rosti Bianor).

Wszyscy odetchnęli z ulgą – sytuację udało się opanować. Orkiestra w Białymstoku w plenerze znów zagra.

Protestowali przeciw przemocy. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje [WIDEO]

MDK już od 28 lat

W Białymstoku WOŚP zagra też oczywiście w Młodzieżowym Domu Kultury, który od lat tworzy też sztab u siebie (szefem jest Jacek Forfa), organizuje koncerty i aukcje. MDK do siebie zaprasza w niedzielę (12 stycznia) w godz. 12-20. Program wrzucany jest na bieżąco na FB MDK.

W programie: koncerty, licytacje, występy taneczne. W tym momencie wiadomo, że podczas finału WOŚP w MDK przy Warszawskiej 79a m.in.: zatańczą grupy taneczne z Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku (Dance Girls 9-12 lat, Lollipop 7-10 lat, Twist 5-6 lat), zaśpiewają: Jakub Urynowicz i Aleksandra Żero oraz Przedszkolny Chór „Promyczki” przy Przedszkolu Samorządowym nr 31.

PROGRAM

Na planie nowego teledysku do piosenki 'Kredyt mi daj' białostockiego zespołu Pan NiszmentFot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Finał Orkiestry WOŚP 2020 Białystok

Niedziela, 12 stycznia

Orkiestrowy pociąg do Knyszyna

PKP Białystok

*godz. 9.30 – pociąg rusza w trasę, powrót z Knyszyna – 13.30

Bieg „Policz się z cukrzycą"

Rynek Kościuszki

* godz. 10 start juniorów, o godz. 11 – młodzieży, biegu głównego – godz. 12

Plenerowy koncert główny

Rynek Kościuszki, godz. 15-22

* 15.30 – Prymaki

* 16.30 – Mniej Więcej

* 17.30 – Bright Ophidia

* 18.30 – Natalia Szroeder

* 20 – Światełko do nieba

* 20.30 – Top Girls

Koncerty w pubie Sześcian

Warszawska 30

*godz. 14-23 (koncerty i licytacje, wystąpią m.in.: Robert Kasprzycki, Przemek Burel, Pan Niszment, Ryszard Minkiewicz i Robert Domurat).

Koncerty w MDK

ul. Warszawska 79 a

*godz. 12-20 (koncerty podopiecznych i zaproszonych gości, występy taneczne, licytacje)

Gazeta Wyborcza włącza się w pomoc. Pieniądze zebrane w puszce w całości zostaną przekazane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wesprzyj naszą puszkę

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.