Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Książki do szkoły trafią za pośrednictwem podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej. Jego szefowa, Anna Kietlińska, dar odebrała z rąk Jolanty Gadek, dyrektorki Książnicy. – Lektury z nowej podstawy programowej zostały zakupione ze środków pochodzących ze sprzedaży książek podczas kiermaszu, towarzyszącego tegorocznej edycji akcji Narodowe Czytanie. Pozostałe 200 książek przekazali czytelnicy i bibliotekarze – mówi Jolanta Gadek.

Jak komentuje Kietlińska: – Ważne jest to, że nie są to książki przypadkowe, a trafiające w konkretne potrzeby konkretnego środowiska. To księgozbiór zróżnicowany, ponieważ Szkoła Społeczna im. Stefana Batorego to nie tylko szkoła najmłodszych, ale też kursy językowe dla dorosłych.

Kolejne książki czekają na selekcję

Akcja nie będzie jednorazowa. W ramach współpracy Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przygotowują kolejne spotkania z twórcami polskiej literatury dziecięcej, zarówno w Grodnie, jak i w Białymstoku.

– Przypomnijmy, że wiosną tego roku Książnica wraz ze „Wspólnotą Polską” zorganizowała spotkanie Grzegorza Kasdepke z najmłodszymi Polakami w Grodnie – mówi Justyna Sawczuk, rzeczniczka Książnicy. – Kolejne książki, zgromadzone przez nas w ramach akcji zbierania polskich książek dla rodaków zza wschodniej granicy, czekają na selekcję i będą sukcesywnie przekazywane polskim środowiskom na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.