11 650 zł - to kwota, którą w ciągu niespełna trzech tygodni udało się zebrać na szczytny cel. Wesprze budowę hospicjum stacjonarnego w Makówce, którą zaczęła Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W jaki sposób udało się uzbierać tę sumę? To dzięki przedsiębiorcom, którym zaoferowaliśmy obecność reklamową w postaci życzeń świątecznych, połączoną z miejscem na Choince Dobroczyńców (logotypy darczyńców na ozdobach na drzewku publikowaliśmy także codziennie w serwisie bialystok.wyborcza.pl). Ale również dzięki ofiarodawcom prywatnym, którzy przekazali datki na konto Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, wykupując tym samym bombki na Choince Darczyńców.

Choinka Darczyńców na finał akcji (19.12.2019)
Choinka Darczyńców na finał akcji (19.12.2019)  Fot. Studio GW

Nasze drzewko piękniało z dnia na dzień, a cel tegorocznej akcji stawał się coraz bardziej realny. Jest wyjątkowy, a inwestycja, którą wspomogliście, przyniesie ogrom dobra.

Dla ludzi u kresu życia

Lekarze społecznicy z Podlasia porwali się na wielkie dzieło – wybudowania hospicjum stacjonarnego dla ludzi z maleńkich wiosek, ludzi u kresu życia, wymagających opieki przez całą dobę. Ale i dla ich opiekunów, by nie rozdzielać staruszków.

Właściwie będzie to Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny nie tylko z siedzibą hospicjum domowego na 32 łóżka, ale też z wypożyczalnią sprzętu dla podopiecznych, przestrzenią dla opieki wyręczającej i salami edukacyjnymi.

Działka w Makówce jest, plan jest, są nawet fundamenty. Na zamknięcie dachem inwestycji w stanie surowym potrzeba około 1 mln zł. I właśnie temu celowi podporządkowaliśmy tegoroczną, dziesiątą edycję naszej przedświątecznej akcji charytatywnej Choinka Darczyńców.

Przedsiębiorcy dziękują za dzieło, którego mogą być cząstką

Pierwsi Darczyńcy, którzy pospieszyli z wpłatą na tę szczytną ideę, to Grupa Sklepów Spożywczych Chorten, która od lat wspomaga Choinkę Darczyńców. I tym razem podarowała jej gwiazdę.

– Udział w Choince Darczyńców i możliwość zawieszenia na niej wyjątkowej gwiazdy na rzecz budowy hospicjum w Makówce jest dla nas pewnego rodzaju zwieńczeniem roku jubileuszowego. W ostatnich latach zresztą regularnie wspieramy tę akcję „Gazety Wyborczej”, jest to dla nas ważne. Polska Grupa Sklepów Spożywczych Chorten działa od 10 lat i dziś ma prawie 2000 placówek partnerskich, ale tak naprawdę budują ją ludzie. To przedsiębiorcy, którzy mają otwarte serca i prowadząc handel, dzielą się z lokalną społecznością. W ciągu roku wspomagamy setki inicjatyw, a ta jest szczególnie istotna, bo zapewni godną opiekę osobom u kresu życia, którzy często pozostawieni są sami sobie. W tym okresie przedświątecznym bardziej zwracamy uwagę na osoby samotne i potrzebujące, ale w ciągu roku nie jest to wiodący temat. Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza pracuje z nim na co dzień i bardzo dziękujemy za to wielkie dzieło, którego możemy być cząstką – mówi Sylwia Olechno, dyrektor generalny Grupy Chorten.

Na nich można liczyć

Od lat możemy też liczyć na Promotech.

Marek Siergiej, prezes Promotechu, tłumaczy: – Wspieramy akcję „Gazety” od lat, bo zawsze stoi za nią szczytny cel. A Promotech jest firmą społecznie odpowiedzialną – od lat sponsorujemy białostocką operę, filharmonię, Teatr Dramatyczny i Wierszalin, wspieramy sport i działamy na rzecz środowiska studenckiego. Ale Choinka Darczyńców to akcja szczególnie miła sercom właścicieli i zarządu – tym razem także bo pomaga zrealizować bardzo szlachetny i potrzebny projekt, jakim jest budowa wiejskiego hospicjum.

Podobnie nasze świąteczne Drzewko Dobroci co roku ubiera Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Market Białystok Sp. z o.o.

Na choince, nie zwlekając, od razu bombkę zawiesił też pan Dariusz Żukowski. Następnie z dużymi bombkami dołączyli: PZS CEZAS, Centra Handlowe Auchan przy Hetmańskiej i Produkcyjnej oraz PSS Społem, które wspiera Choinkę Darczyńców już od dziesięciu lat. Drzewko wzbogaciło się o też przepiękny dzwonek od firmy KREKOM, bombki z kolei zawiesiły firmy JANG Transport oraz APS. Otrzymaliśmy też kolejną wpłatę – od rodziny Sokołowskich.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Pod koniec drugiego tygodnia akcji na Choince Darczyńców zawisły dwie średnie bombki od: Audi Sieńko i Syn oraz Volkswagen Sieńko i Syn, a także duża bombka od firmy TIS.

Ten tydzień – ostatni tydzień akcji – zaczął się wspaniale. W poniedziałek doszły kolejne wpłaty: Joanna Sedlaczek ufundowała małą bombkę, a Marzenna Białobrzewska – dużą, podobnie jak Jarosław Białobrzewski. We wtorek dużą bombkę zawiesiła na choince pani Grażyna Teresa Padee, a średnią – Uniwersytet w Białymstoku.

W środę zawiesiliśmy dzwonek od firmy BENMAR, a w czwartek (19.12) – dużą bombkę od pana Jarosława Dworzańskiego oraz... aż dwa dzwonki: od Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i muftiego RP Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

Dziękujemy!

Każdy grosz na wagę złota

Doktor Paweł Grabowski i jego Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza chcą wybudować hospicjum stacjonarne w Makówce. Pomoc w zbiórce funduszy jest celem Choinki Darczyńców 2019
Doktor Paweł Grabowski i jego Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza chcą wybudować hospicjum stacjonarne w Makówce. Pomoc w zbiórce funduszy jest celem Choinki Darczyńców 2019  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Pomysłodawcą przedsięwzięcia budowy hospicjum stacjonarnego i założycielem fundacji jest dr Paweł Grabowski. „Współczesny doktor Judym” – jak ochrzciły go media. Pracował w warszawskiej klinice onkologii, ale wybrał „antykarierę” i już od ośmiu lat prowadzi Hospicjum Proroka Eliasza na peryferiach Podlaskiego. Razem ze swoim zespołem jeździ tam, gdzie cywilizacja nie dociera, do takich wiosek jak Szymki, Bondary, Suszcza, Ciwoniuki, Gródek, Grzybowce, Chomontowce, Podozierany.

Gdy dr Grabowski dowiedział się o wyniku akcji Choinka Darczyńców, ucieszył się: – Każdy grosz jest na wagę złota! Dziękujemy za każdy datek, tak potrzebny, żeby wiosną ruszyć z budową.

Tłumaczy: – Nie możemy ryzykować, że nasza codzienna działalność zostanie zaburzona ze względu na brak środków, dlatego na osobnej kupce musimy mieć zgromadzone pieniądze na budowę.

Nic już się nie da zrobić? To nie tak. Wybudujmy razem wiejskie hospicjum. Choinka Darczyńców 2019

Hospicjum domowe proroka Eliasza ma w tej chwili pod opieką 42 pacjentów, w tym 14 objętych refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia (opieka nad pozostałymi finansowana jest z tego, co fundacja sama uzbiera). To ludzie bardzo chorzy, umierający, często całkowicie unieruchomieni. Wolą odchodzić we własnych domach, ale to nie znaczy, że wszyscy mogą w nich pozostać.

– Zawsze dążymy do tego, żeby pacjent był w domu, natomiast przychodzi taki czas chorowania, że opieka rodziny nie wystarcza – mówi Ewa Stankiewicz, lekarz z hospicjum.

– I taki moment, kiedy wizyta dwa razy w tygodniu to za mało. Trudnościom związanym z opieką nad osobą u kresu życia można sprostać pod opieką hospicjum, a nie w szpitalu. Hospicjum to ludzie, którzy nie spisują chorego na straty, tylko są z nim do końca, oferując profesjonalną i serdeczną opiekę. Nie ma sytuacji, że chory czuje się niekomfortowo, bo umierając, przeszkadza innym pacjentom – dodaje dr Grabowski.

Wizja doktora Grabowskiego

Jest co prawda taki ośrodek w Białymstoku, ale pacjenci dr. Grabowskiego mają do niego nawet 70–80 kilometrów. To za daleko dla staruszka, zajmującego się współmałżonkiem, by go odwiedzać. A rozłąka jest dla nich najgorsza.

W Ośrodku Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjnym w Makówce będą 32 łóżka dla chorych, którzy wymagają całodobowej specjalistycznej opieki. Ale i wiele więcej. Będzie się tam mieścić siedziba hospicjum domowego (bo ta forma opieki także pozostanie) oraz wypożyczalnia sprzętu dla podopiecznych. Wszelkie łóżka rehabilitacyjne, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe, cały sprzęt pomagający w poruszaniu się, rehabilitacji, ćwiczeniach – wszystko, co teraz z trudem mieści się w magazynie. Będą mogły być prowadzone działania edukacyjne, np. dla studentów medycyny, aby uwrażliwić ich na ideę opieki paliatywnej i godność umierania, dla młodzieży i seniorów. Uda się tez wygospodarować sale dla opieki wyręczającej, żeby starsze pary mogły razem przejść ten ostatni etap chorowania, a opiekunowie – odrobinę odpocząć.

Doktor Paweł Grabowski i jego Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza chcą wybudować hospicjum stacjonarne w Makówce. Pomoc w zbiórce funduszy jest celem Choinki Darczyńców 2019
Doktor Paweł Grabowski i jego Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza chcą wybudować hospicjum stacjonarne w Makówce. Pomoc w zbiórce funduszy jest celem Choinki Darczyńców 2019  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Działka we wsi Makówka w gminie Narew jest dobrze skomunikowana z Białymstokiem, Hajnówką i Bielskiem Podlaskim. Ma 1,3 hektara i jest własnością fundacji. Na całość inwestycji potrzeba około 15 mln zł. Budowa ruszyła w połowie maja 2019 roku – nieco za późno, by „załapać się” na dofinansowania z RPO. Społecznicy realizują więc inwestycję, zabiegając o środki gdzie się da. Uzbierane do tej pory pieniądze wystarczyły na fundamenty i wszystko, co niezbędne na poziomie ziemi. Na początku naszej akcji informowaliśmy, że potrzeba półtora miliona złotych, by w przyszłym roku zamknąć dachem inwestycję w stanie surowym. Jednak lekarze otrzymali od darczyńcy – producenta hojną obietnicę: sfinansowania dachu. Dlatego szacują, że na resztę potrzeba jeszcze około miliona. Po tym etapie będzie można wykańczać i etapami wyposażać ośrodek, aby być może w 2021 przenieść siedzibę.

– Wybudujemy wspólnie ośrodek, który będzie wspierał i niósł pomoc zarówno pacjentom potrzebującym opieki już teraz, jak i kolejnym pokoleniom – ma wizję dr Grabowski.

A Wy, wspierając Choinkę Darczyńców, staliście się tej wizji częścią.

Prosimy – nie zapominajcie Państwo o celu akcji i wspierajcie budowę hospicjum w Makówce, zasilając specjalnie do tego utworzone konto Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza: ING Bank Śląski, oddział w Białymstoku 81 1050 1953 1000 0090 3150 6141.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem