Do protestów, jakie w środę (18 grudnia) pod Sejmem i pod sądami w całej Polsce rozpoczną się o godz. 18, przyłączą się także mieszkańcy Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Łomży, Suwałk, Siemiatycz i Hajnówki. Wszędzie odbywać się mają pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty!"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Protestujący mają manifestować w Białymstoku przed Sądem Okręgowym (ul. M. Skłodowskiej-Curie 1), w Bielsku Podlaskim przed Sądem Rejonowym (ul. 3 Maja 7), w Łomży przed Sądem Okręgowym (ul. Dworna 16), w Suwałkach przed Sądem Okręgowym (ul. L. Waryńskiego 45), w Siemiatyczach przed wydziałami zamiejscowymi bielskiego Sądu Rejonowego (ul. Górna 61) oraz w Hajnówce przed zamiejscowymi wydziałami bielskiego Sądu Rejonowego (ul. Warszawska 87).

Być może w naszym regionie dołączą jeszcze inne miasta.

Uciszenie niepokornych sędziów

Manifestujący mają zaprotestować przeciw restrykcyjnemu projektowi nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i innych ustaw, który próbuje przeforsować PiS – Zjednoczona Prawica, aby – jako określają politycy i polityczki tej koalicji – zdyscyplinować sędziów. Komisja Europejska już zapowiedziała, że zajmie się tym pomysłem.

Projekt w przeddzień rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (12 grudnia) złożyli posłowie klubu PiS, w tym podlaska posłanka Solidarnej Polski Aleksandra Szczudło.

Głównym celem nowelizacji jest powstrzymanie sędziów od wykonywania listopadowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który dał zielone światło polskim sędziom do oceniania legalności powołanej w niekonstytucyjny sposób nowej Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym. Przy okazji PiS – Zjednoczona Prawica chce m.in. uciszyć lub usunąć z sądów niepokornych sędziów i spacyfikować samorząd sędziowski, a także zagwarantować prezydentowi powołanie „jego” pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Projekt wprowadza nowe przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej dla niepokornych sędziów i surowe kary (np. finansowe w wysokości miesięcznej pensji, a nawet usunięcie z zawodu). Według nowego prawa sędziowie i prokuratorzy dostaną miesiąc na przyznanie, w których stowarzyszeniach działają i jak można ich znaleźć w internecie („ze wskazaniem nazw i pseudonimów, pod którymi występują"). W projekcie znalazł się m.in. zapis: „Przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wolne sądy. W niedzielę (1 grudnia) cała Polska stanęła pod sądami w imię solidarności z sędziami, w tym około pół tysiąca osób pod Sądem Okręgowym w Białymstoku
Wolne sądy. W niedzielę (1 grudnia) cała Polska stanęła pod sądami w imię solidarności z sędziami, w tym około pół tysiąca osób pod Sądem Okręgowym w Białymstoku  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

W imię fundamentalnych zasad

Także w Podlaskiem głównym organizatorem protestów jest Komitet Obrony Demokracji, który zwraca się z apelem: „PiS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu! Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego! To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej! Wzywamy wszystkich do protestu! 18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce – solidarni z sędziami! Dziś Sędziowie – jutro Ty!”.

Współorganizatorami protestów w środę są także m.in.: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „Themis”, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”, Inicjatywa Wolne Sądy, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International, FOR Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Działacze i działaczki tych organizacji zgodnie przyznają: „Nie godzimy się na łamanie zasady trójpodziału władz i represje wobec sędziów stosujących przepisy prawa europejskiego!”. I wzywają: „Sędziowie, prokuratorzy, mieszkańcy i mieszkanki Polski, ruchy i organizacje społeczne – solidarnie stajemy w obronie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa, w tym prawa każdego i każdej z nas do niezależnego od politycznych nacisków i represji sądu”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy protesty pod sądami zmuszą PiS do wycofania kontrowersyjnego projektu ustawy?

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem