Dr Paweł Grabowski, doktor Judym - jak ochrzciły go media - chce razem ze swoimi przyjaciółmi, współpracownikami z Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, wybudować ośrodek, który będzie niósł pomoc pacjentom u kresu życia. Spracowanym, schorowanym, "zużytym" staruszkom z zapomnianych przez Boga i ludzi z podlaskich wiosek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

A my chcemy mu w tym pomóc. To dla nich jest tegoroczna, 10. edycja Choinki Darczyńców.

No i mamy pierwsze wpłaty. Gwiazdę podarowała Grupa Sklepów Spożywczych Chorten, która od lat wspomaga Choinkę Darczyńców. To ta sieć zainicjowała ubieranie Drzewka Dobroci. Od lat możemy też liczyć na PROMTECH i Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Market” Białystok Sp. z o.o.. Na choince bombkę zawiesił też pan Dariusz Żukowski.

Dziękujemy!

Choinka Darczyńców. Edycja dziesiąta

Choinka Darczyńców. Hospicjum domowe Proroka Eliasza

Hospicjum domowe Proroka Eliasza ma w tej chwili pod opieką 42 pacjentów, w tym 14 objętych refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia (opieka nad pozostałymi finansowana jest z tego, co fundacja sama uzbiera). Troje lekarzy, pielęgniarki, rehabilitanci, opiekunki, pani psycholog jeżdżą tam, gdzie cywilizacja nie dociera. Szymki, Bondary, Suszcza, Ciwoniuki, Gródek, Grzybowce, Chomontowce, Podozierany. Drewniane chałupy, koty na płotach, opalane drewnem piece, ikony w pokojach, szeptane modlitwy, łzy wdzięczności… Aktywny do niedawna człowiek spada z piedestału, staje się osobą zależną od innych, leżącą w pampersie. Skóra robi się blada, rysy zaczynają się wyostrzać – zbliża się nieuniknione. Ale jeśli uda się załagodzić ból, to każdy walczy, wspomina, marzy i planuje.

Choinka Darczyńców 2019. Razem wybudujmy wiejskie hospicjum

Zróbmy to razem

Działka we wsi Makówka w gminie Narew jest dobrze skomunikowana z Białymstokiem, Hajnówką i Bielskiem Podlaskim. Ma 1,3 ha i jest własnością fundacji. Na całość inwestycji potrzeba ok. 15 mln zł. Budowa ruszyła w połowie maja 2019 r. – nieco za późno, by załapać się na dofinansowania z RPO. Społecznicy realizują więc inwestycję, zabiegając o środki gdzie się da. Rozwijają profesjonalny fundraising, ale dr Paweł żadną metodą nie gardzi i ogłasza też zbiórkę na Facebooku z okazji swoich urodzin. To już niedługo, 9 grudnia!

Uzbierane do tej pory pieniądze wystarczyły na fundamenty i wszystko, co niezbędne na poziomie ziemi. Teraz potrzeba 1,5 mln zł, by w przyszłym roku zamknąć dachem inwestycję w stanie surowym. Potem będzie można ją wykańczać i wyposażać etapami, aby być może w 2021 r. przenieść siedzibę.

Choinka Darczyńców

Do tej pory białostocka „Gazeta Wyborcza” podczas dziewięciu edycji przedświątecznej akcji Choinka Darczyńców zbierała pieniądze na przeróżne cele. Przed rokiem dzięki wielkim sercom przedsiębiorców, instytucji i osób prywatnych udało się zawiesić na naszym drzewku ozdoby za kwotę 16,9 tys. zł, co wystarczyło na zakup przenośnego koncentratora tlenu dla chłopczyka będącego pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Wcześniej mobilizowaliśmy się, by kupić pediatryczne łóżka rehabilitacyjne, dorzucić część funduszy na rozbudowę białostockiego hospicjum Dom Opatrzności Bożej, wspomóc rodzeństwo z genetyczną chorobą wózkiem elektrycznym i specjalistycznym łóżkiem. Paulinie z dziecięcym porażeniem mózgowym udało się kupić specjalny podnośnik. Adamowi, który urodził się jako wcześniak z dysplazją oskrzelowo-płucną, ufundowaliśmy remont domowej łazienki. Szymonowi choremu na białaczkę, podopiecznemu Fundacji Bajkowa Fabryka Nadziei, stworzyliśmy wymarzony pokój. Zebraliśmy też potrzebną kwotę na wyposażenie gabinetu ginekologicznego w Hospicjum Perinatalnym w Białymstoku.

Marzenia aniołów

Teraz, inicjując 10. edycję Choinki Darczyńców, gorąco pragniemy zobaczyć zrealizowane marzenie „aniołów z hospicjum” i włączyć się w budowę hospicjum stacjonarnego w Makówce. Jak zawsze liczymy na Państwa hojność i zapraszamy do wsparcia naszej akcji charytatywnej. Chcielibyśmy wspólnie z Państwem stworzyć wigilijne wydanie „Gazety Wyborczej” w Białymstoku, pełne kolorowych stron z życzeniami, dzięki którym będziemy mogli wesprzeć finansowo tegoroczny cel zbiórki.

Jak ubrać Choinkę Darczyńców

Celem tegorocznej, 10. edycji naszej przedświątecznej akcji charytatywnej Choinka Darczyńców jest zbiórka na budowę hospicjum stacjonarnego w Makówce, którą zaczęła Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza.

W piątek 20 grudnia oferujemy państwu obecność reklamową w postaci życzeń na białostockich stronach „Gazety Wyborczej” połączoną z miejscem na Choince Dobroczyńców, którą będziemy drukować w piątkowych wydaniach od 6 do 20 grudnia. Dodatkowo logotyp Darczyńcy na bombce, dzwonku lub gwieździe będzie publikowany codziennie w serwisie Bialystok.wyborcza.pl od chwili pozyskania pierwszych darczyńców. Chcielibyśmy 50 proc. zysków z wigilijnego wydania przeznaczyć na ten cel. Kwotę, jaką uda się nam zebrać, podamy 20 grudnia w wigilijnym wydaniu „Gazety Wyborczej” w Białymstoku, podsumowując naszą wspólną akcję. Zapraszamy do wsparcia tego szczytnego celu!

Na choince każdy może powiesić swoją ozdobę. Do kupowania bombek zachęcamy firmy z Białegostoku i regionu oraz osoby prywatne i wszystkie grupy chcące wspomóc naszą akcję.

Wartość świątecznych zestawów:

średnia bombka i życzenia 1/2 strony – 850 zł

duża bombka i życzenia 1/2 strony– 1100 zł

duża bombka i życzenia 1 strona – 1500 zł

dzwonek i życzenia 1 strona – 1900 zł

gwiazda i życzenia 1 strona – 2400 zł (ceny netto)

Publikację życzeń świątecznych wraz z ozdobami choinkowymi można zamówić u: agata.kotelon@bialystok.agora.pl, wszelkie szczegóły pod numerem telefonu: 507 008 737.

Przygotowaliśmy też ozdoby dla osób fizycznych:

średnia bombka – 200 zł

duża bombka – 300 zł

ogromna bombka – 500 zł

dzwonek – 1000 zł

Jak osoba fizyczna może zawiesić bombkę czy dzwonek?

Wpłatę za ozdoby należy przesłać na konto Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza: ING Bank Śląski, oddział w Białymstoku 81 1050 1953 1000 0090 3150 6141, w tytule przelewu wpisując „CHOINKA DARCZYŃCÓW”.

Następnie prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu i logotypu firmy (w formacie JPG, CDR, EPS, TIFF) do działu promocji „Gazety Wyborczej” na adres e-mail: izabela.grzelak@bydgoszcz.agora.pl.

Choinka z kolejnymi ozdobami Darczyńców będzie codziennie aktualizowana na stronie internetowej bialystok.wyborcza.pl. Opublikujemy ją również w papierowym wydaniu „Tygodnika Białostockiego” (w piątki 13 i 20 grudnia).

Liczymy na Waszą hojność!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem