Pięć dni z krótkim metrażem, a w programie: blisko 200 filmów z całego świata, w tym 107 konkursowych, do tego wystawy, koncerty i spotkania. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w tym roku sięga kosmosu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Taki ma być temat przewodni, co widać już w tegorocznym festiwalowym logo - patron imprezy wygląda niczym gwiazdozbiór. I tak jak swoje miejsce na niebie ma choćby Wielka Niedźwiedzica, to czemu ma go nie mieć Wielka Żubrzyca? I na festiwalu je znajdzie.

- Michał Socha stworzył fantastyczną oprawę ŻUBROFFKI - jeszcze bardziej zdekonstruował naszego festiwalowego żubra (autorstwa duetu Kijek/Adamski), a graficzka Izabela Sroka, opierając się na jego projektach, przygotowała identyfikację wizualną festiwalu. Z nowym żubrem wyprawiamy się w kosmos. Dlaczego w kosmos? Bo kosmos to tajemnica, to szansa, by spojrzeć z niego na Białystok i świat z innej perspektywy - mówi Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury, który wraz z Krzysztofem Sienkiewiczem zarządza festiwalem ŻUBROFFKA - jedną z najważniejszych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury, o wypracowanej marce, docenianej w Polsce i za granicą.

Ich szefowa, dyrektorka BOK-u Grażyna Dworakowska, podkreśla: - Lot w kosmos można traktować bardzo szeroko. Ta edycja, choć będzie w kosmicznej odsłonie, to jednocześnie będzie blisko tego, co się dzieje na ziemi. Bo bywa, że na ziemi jest czasem większy kosmos niż wśród gwiazd.

I rzeczywiście, program ŻUBROFFKI skonstruowany jest tak, że jest w nim dużo istotnych tematów społecznych, również takich, które są bolączką także Białegostoku, o których organizatorzy chcą rozmawiać, a nie zamiatać pod dywan. Dlatego w oddzielnych blokach zobaczyć można będzie m.in. pokazy filmów o nienawiści czy poruszających m.in. tematykę LGBT - Rainbow Shorts.

ŻUBROFFKA. Kobiety, magia i trauma

Różnorodnych bloków filmowych w ramach festiwalu tradycyjnie będzie dużo - w programie są też m.in. „Śniadania filmowe” (tym razem słowackie, chilijskie i podlaskie), „Adaptacja - filmy z Kaukazu”, „Zona, czyli wschodnie filmy s-f”, „Białoruś poza…”, „Afroszorty: Tożsamość”, „Midnight Shorts” (rzeczywiście wyświetlane dla najwytrwalszych, tuż przed północą), „Zaczarowane historie będące receptą na traumę” czy „Kobiety w bałkańskich animacjach”.

Organizatorzy żartują, że dekonstrukcja patrona festiwalu i w efekcie pojawienie się na festiwalowym niebie nowej konstelacji - Wielkiej Żubrzycy - to naturalny efekt tego, co już jakiś czas temu zauważyli podczas przygotowywania ŻUBROFFKI.

- Okazuje się, że bardzo dużo krótkich metraży tworzą właśnie kobiety, chcemy to podkreślić na festiwalu - mówi Maciej Rant. A Krzysztof Sienkiewicz dodaje: - Już od kilku lat widzimy, że w festiwalowej selekcji około 70 proc. nadsyłanych filmów zrealizowały reżyserki. I świetnie, że tak się dzieje.

Wystawa Lana Stolicevic. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej
Wystawa Lana Stolicevic. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej  Fot. Materiały prasowe/Białostocki Ośrodek Kultury

Kino Forum. Misja na Marsa

Bazą festiwalu jest kino Forum, ale pokazy rozsiane są po całym Białymstoku, oglądać je można będzie w galeriach, muzeach, klubach, uczelniach (a także w różnych miejscówkach na Podlasiu). Niemal wszystkie pokazy filmowe (poza inauguracją i śniadaniami filmowymi) są za darmo. Ci, którzy nie zdążą na pokazy konkursowe, mogą zobaczyć powtórki w Camera Cafe (choć liczyć się trzeba, że tam jest zdecydowanie dużo mniej miejsca niż w kinie Forum). Co istotne - wszystkie pokazywane filmy opatrzone są napisami w języku polskim i angielskim. 

Pokazy w różnych punktach Białegostoku zaczną się w środę (4 grudnia) od rana, ale oficjalna inauguracja festiwalu to wieczorny pokaz duńskiego filmu sprzed 101 lat o tematyce, a jakże, kosmicznej - „Misja na Marsa”. W kinie Forum o godz. 20.30 na żywo zagra do niego Janus Rasmussen, duński wokalista, kompozytor i producent, współtwórca legendarnego duetu Kiasmos.

- „Misja na Marsa” to film o wyprawie na planetę, gdzie panuje miłość i pokój, w czasie realizacji będący manifestem przeciw wszelkiej niesprawiedliwości, wojnie i przemocy. Niestety ten manifest po upływie wieku nadal jest aktualny - mówi Sienkiewicz. - Do kadrów sprzed 101 lat zabrzmi muzyka współczesna, która mieni się kolorami, a wręcz miesiącami - Rasmussen twierdzi, że każdy, kto się w nią wsłucha, może się poczuć jak w określonym dniu tygodnia czy miesiąca.   

Konkursy

Rozmaitymi barwami mienić się będzie cały festiwal - łączy w sobie energię Wschodu i Zachodu, Północy i Południa, jednocześnie zachowując swój własny lokalny klimat. To świetna okazja, by zobaczyć, co dręczy i cieszy filmowców z całego świata, jak też ich poznać - wielu twórców filmowych, a także ekspertów od krótkiego metrażu odwiedzi Białystok i festiwal w ciągu pięciu dni.

O nagrody w ośmiu konkursach („Studenci”, „Niezależni”, „Okno na Wschód”, „Cały ten świat”, „Kids 13+”, „Kids 6+”, „Na skraju - film eksperymentalny i video-art”, „Music wideo”) powalczy w tym roku 107 filmów wybranych z nadesłanych obrazów z całego świata przez kilku wytrawnych selekcjonerów. Łączna pula nagród w tym roku (dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miejski w Białymstoku, Polski Instytut Sztuki Filmowej i sponsorów) to około 50 tys. zł.

Coucou Chloe. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej
Coucou Chloe. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej  Fot. Materiały prasowe/Białostocki Ośrodek Kultury/Lee Trigg

Szał ciał w Famie

ŻUBROFFKA to także energetyczne koncerty. I tak w Famie wystąpią:

* w czwartek (5 grudnia) -  wierzący w „rave, hałas i odpowiedzialność” polski duet Tsvey;

* w piątek (6 grudnia) - w ramach i imprezy ŻUBROFFKA goes to techno -  Nazira (didżejka z Ałma Aty i promotorka kazachskiej podziemnej sceny klubowej); Nastya Muravyova (ukraińska didżejka podbijająca europejskie kluby, która za dnia pracuje jako stewardesa), DJ MKO (polski didżej oscylujący między house'em i techno) oraz Dtekk (człowiek instytucja polskiej sceny elektronicznej, didżej i aktywista kultury, mózg Up To Date Festivalu).

* w sobotę (7 grudnia) - Lua Preta (polsko-angolański duet umiejętnie miksujący kuduro i afrohouse igqom), Kelman Duran (dominikański muzyk, artysta i filmowiec osiadły w Los Angeles, zafascynowany brzmieniami wywodzącymi się z afrykańskich i afrokaraibskich diaspor: jak reggaeton, dancehall, gqom, kuduro i hip-hop); Dj Coucou Chloe (francuska producentka i wokalistka - jak mówi Sienkiewicz - doceniana za swoje gęste, klubowe sety, interesująco łącząca zmysłowy wokal z pulsującymi i chłodnymi basami); DJ Fatima Ferrari (didżejka z Hagi o afgańskich korzeniach, za sprawą baile funku, dancehallu, vogue'a i klubowych brzmień rodem z Jersey i Baltimore zmieniająca kontekst bliskowschodnich motywów).

Wschodnie dziwactwa

Każdej edycji festiwalu towarzyszy wystawa w foyer kina Forum.

- Chorwacka artystka Lana Stojicevic zabierze nas na wystawę fotograficzną „Sunny Side”, inspirowaną filmami z lat 60. i miejscem, które odkryła. Przy jednym z hoteli w Primosten znalazła innowacyjnie zaprojektowany ponad 50 lat temu basen z oszkloną futurystyczną kopułą przypominającą statek kosmiczny - zaprasza Monika Piskurewicz z działu filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury. Ciekawostka: w tym hotelu swego czasu przebywał sam Orson Welles.

Kelman Duran. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej
Kelman Duran. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej  Fot. Materiały prasowe/Białostocki Ośrodek Kultury/Alex Girav

W programie jest też dużo dodatkowych okołofilmowych wydarzeń: zaplanowano dyskusje, szkołę mistrzowską, panele, a nawet: poradnik terapeutyczny Kornela Miglusa z Polskiego Instytutu w Berlinie, który po raz kolejny zastanowi się, „Po co komu to kino?”.

I tak organizatorzy w ramach festiwalu polecają:

* masterclass wielokrotnie nagradzanego węgierskiego twórcy animacji Pétera Vácza;

* dyskusję towarzyszącą „Krótkim filmom o nienawiści”, która - w zamyśle organizatorów - stać się może przyczynkiem do pogłębionej refleksji na temat przemocy we współczesnym świecie, także w Białymstoku;

* trzecią już odsłonę filmowego brunchu „Wschodnie przyjemności”;

* dwa nowe panele dyskusyjne o intrygujących tytułach: „Niedźwiedź w Avengers, E.T. w łotewskich ziemniakach, żubr w kosmosie, czyli wschodnie dziwactwa science fiction” i „Małe jest piękne – kino krótkometrażowe i fanfilmy, a odbiór współczesnego widza”;

* pokaz filmów Jury.

Janus Rasmussen. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej
Janus Rasmussen. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej  Fot. Materiały prasowe/Białostocki Ośrodek Kultury

Warsztaty

Mocnym punktem festiwalu są też warsztaty dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i seniorów (na warsztaty dla dzieci i młodzieży można się jeszcze zapisywać, na warsztaty dla seniorów tworzona jest właśnie lista rezerwowa). W tym roku inspiracją dla tworzonych filmów (można będzie zobaczyć je na finał festiwalu) jest również kosmos.

- Najmłodsi na warsztatach animacji „Aliens” pod okiem rosyjskiej animatorki Svetlany Andrianovej stworzą historie dziejące się w kosmosie. Młodzież prowadzona przez węgierskiego Petera Vacza podczas warsztatów „Plastelinowe stwory w kosmosie” dowie się, jak za pomocą aluminiowego drutu i kolorowej plasteliny tworzy się postacie, a potem je ożywia. A seniorzy na warsztatach „Powrót do przyszłości” pod kierunkiem Agnieszki Elbanowskiej i Tymona Nogalskiego będą mieli szansę na dokonanie zmian w swojej biografii - mówi Piskurewicz.

Międzynarodowe jury

Krótkie metraże w dwóch konkursach krajowych („Studenci” i „Niezależni”) i dwóch międzynarodowych („Okno na Wschód” i „Cały ten świat”) oceni międzynarodowe jury w składzie:

* Juanita Onzaga (nagradzana na świecie kolumbijsko-belgijska reżyserka i operatorka, której film „The Jungle Knows You Better Than You Do” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Berlin International Film Festival);

* Babis Makridis (grecki reżyser, którego filmy mają premiery na takich festiwalach jak Sundance czy Rotterdam, a jego pełnometrażowa fabuła „Litość” jest najlepszym filmem 2019 r. według Greckiej Akademii Filmowej);

* Zbigniew Czapla (wielokrotnie nagradzany polski scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik, przewodniczący stowarzyszenia ASIFA Poland);

* Sergei Kachkin (rosyjski producent, reżyser i operator, organizator Festiwalu Filmowego DOKer)

* Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (ukraiński reżyser i scenarzysta, którego film „Sztangista” podbił m.in. serca jurorów i publiczności ubiegłorocznej 13. ŻUBROFFKI, zdobywając Grand Prix i Nagrodę Dzikiego Żubra).

Warto wiedzieć też, że tradycyjnie na festiwalu w specjalnym pokazie zobaczyć będzie można filmy zrealizowane przez jurorów.

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepsze: animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę.

Filmy w polskim konkursie „Amatorzy” oceni Młode Jury (białostoccy licealiści i studenci) pod przewodnictwem dziennikarza radiowej Trójki Ryszarda Jaźwińskiego.

Konferencja prasowa. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej
Konferencja prasowa. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W dniach 4-8 grudnia lepiej z Białegostoku nie wyjeżdżać, a brać urlop, by w różnych miejscówkach filmów obejrzeć jak najwięcej  Fot. Materiały prasowe/Białostocki Ośrodek Kultury

Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy.

W konkursie „Na skraju – film eksperymentalny i video-art” filmy oceni jury w składzie: Aleksandra Czerniawska (pochodząca z Białegostoku artystka wizualna i psycholożka), Mihai Grecu (rumuński artysta i filmowiec eksperymentalny, którego prace prezentowane są m.in. na festiwalach w Locarno, Rotterdamie i Montrealu) oraz Wojtek Pustoła (polski artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf). 

W konkursie „Kids” filmy ocenią najmłodsi widzowie ŻUBROFFKI, a w konkursie „Music video” – widzowie dorośli. Tradycyjnie już festiwalowa publiczność przyzna własną nagrodę – Dzikiego Żubra, której sponsorem jest firma DrTusz.

Po raz pierwszy w historii festiwalu swoje nagrody przyznają polscy i zagraniczni dziennikarze.

Jury polskich dziennikarzy: Magda Maksimiuk (dziennikarka filmowa współpracująca z amerykańskimi i polskimi mediami, a na stałe – z „KINEM” i magazynami „KMAG” i „Aktivist”), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, prezenter telewizyjny i radiowy, gospodarz programów „Kino Mówi” w Ale kino+ i „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce) oraz Jakub Koisz (dziennikarz, krytyk i felietonista filmowy, publikował m.in. w „Magazynie Filmowym”, NaEkranie, „Kinie”, Film.org.pl czy „Twórczości”) – oceni filmy z dwóch konkursów międzynarodowych („Okno na Wschód”, „Cały ten świat”).

Z kolei Jury dziennikarzy ze świata: Irena Kotelovich (białoruska krytyczka filmowa, dziennikarka kulturalna, autorka pisząca dla „Zvyazdy”), Flavia Dima (rumuńska krytyczka filmowa i dziennikarka, pisząca dla m.in. „Indiewire”, MUBI Notebook, „Kinoscope”, „Kinecko” i Film Menu) oraz Neil Young (angielski krytyk filmowy i kurator/programista, członek FIPRESCI i London Critics’ Circle; jego recenzje i relacje z festiwali regularnie pojawiają się m.in. w „The Hollywood Reporter”, „Sight & Sound”, „Tribune” i MUBI Notebook) – ocenią filmy w dwóch konkursach polskich („Studenci”, „Niezależni”).

Dodatkowo, dzięki agentowi sprzedaży New Europe Film Sales, najbardziej obiecujący twórca z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w konkursach „Okno na Wschód”, „Studenci” i „Niezależni”, otrzyma New Europe Talent Award i pojedzie na festiwal filmowy do Berlina.

PROGRAM

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

4-8 grudnia 2019, Białystok / Podlasie

BIAŁYSTOK

4 grudnia 2019 (środa)

* godz. 11.00, VI LO / Czytelnia, ul. Warszawska 8

Pokaz „AfroSzorty”: „Tożsamość” (108’), 16+

* godz. 14.00, Uniwersyteckie Centrum Kultury / UwB, ul. Ciołkowskiego 1N

Pokaz „Krótkie filmy o nienawiści” (92’, 16+) + panel dyskusyjny

* godz. 16.00, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Cały ten świat” cz. I (112’), 16+

* godz. 16.15, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Studenci” cz. I (81’), 16+

* godz. 18.00, Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej)

Pokaz „Tęczowe szorty” (78’), 16+

* godz. 18.15, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Niezależni” cz. I (96’), 16+

* godz. 20.00, Foyer Forum, ul. Legionowa 5

Wernisaż wystawy Lana Stojićević: „Sunny Side”

* godz. 20.30, Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 30 zł

Otwarcie Festiwalu: Janus Rasmussen live („Kiasmos”) do filmu „Misja na Marsa” (1918, 81’)

* godz. 23.00, Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

Pokaz „Midnight shorts” vol. VIII (113’), 18+

5 grudnia 2019 (czwartek)

* godz. 14.00, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Panel „Małe jest piękne – kino krótkometrażowe i fanflilmy, a odbiór współczesnego widza”

* godz. 16.00, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Niezależni” cz. II (90’), 16+

* godz. 17.30, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Okno na Wschód” cz. II (94’), 16+

* godz. 18.00, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Cały ten Świat” cz. III (106’), 16+

* godz. 20.00, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Cały ten Świat” cz. II (101’), 18+

* godz. 20.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Studenci” cz. II (97’), 16+

* godz. 22.30, Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł

Konkurs „Music video” (53’), 18+

Koncert Tsvey (PL)

6 grudnia 2019 (piątek)

* godz. 9.00, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Kids 13+” (83’)

* godz. 11.00, Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 8 zł

Podlaskie Śniadanie Filmowe (74’), 16+

* godz. 11.30, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Kids 10+” (59’)

* godz. 13.00, Wydział Nauk o Edukacji UwB,

ul. Świerkowa 20, C.01 – Duża Aula

Pokaz „Adaptacja – filmy z Kaukazu” (95’), 16+

* godz. 16.15, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Studenci” cz. I (81’), 16+

* godz. 16.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Amatorzy” (93’), 16+

* godz. 18.00, Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej)

Konkurs „Na skraju – eksperyment i video-art” (96’), 16+

* godz. 18.15, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Niezależni” cz. I (96’), 16+

* godz. 18.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Okno na Wschód” cz. I (91’), 16+

* godz. 20.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Cały ten świat” cz. I (112’), 16+

* godz. 20.45, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Niezależni” cz. II (90’), 16+

* godz. 22.30, Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł

ŻUBROFFKA goes TECHNO: Nazira (KZ), Nastya Muravyova (UA), Dtekk (PL), MKO (PL)

7 grudnia 2019 (sobota)

* godz. 10.00, Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19

Konkurs „Kids 6+” cz. I (62’)

* godz. 11.30, Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, bilet: 8 zł

Słowackie Śniadanie Filmowe (92’), 16+

* godz. 12.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Pokaz „Krótkie filmy o nienawiści” (92’), 16+

* godz. 14.00, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

Panel „Niedźwiedź w Avengers, E.T. w łotewskich ziemniakach, żubr w kosmosie, czyli wschodnie dziwactwa science fiction”

* godz. 14.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Okno na Wschód” cz. II (94’), 16+

* godz. 15.15, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Studenci” cz. II (97’), 16+

* godz. 16.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Brunch „Wschodnie przyjemności” (81’), 16+

* godz. 17.15, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Cały ten świat” cz. III (106’), 16+

* godz. 18.45, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Amatorzy” (93’), 16+

* godz. 20.30, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs „Okno na Wschód” cz. I (91’), 16+

* godz. 20.30, Pałac Branickich: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Sala Kolumnowa (lewe skrzydło)

ul. J. Kilińskiego 1

Pokaz „Zona, czyli wschodnie kino sci-fi” (102’), 16+

* godz. 20.45, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs „Cały ten świat” cz. II (101’), 18+

* godz. 22.30, Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł

Party: Kelman Duran (USA), COUCOU CHLOE (FR), Fatima Ferrari (NL), Lua Preta (AO/PL)

8 grudnia 2019 (niedziela)

* godz. 10.00, Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19

Konkurs „Kids 6+” cz. II (61’)

* godz. 11.15, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Pokaz „AfroSzorty”: „Tożsamość” (108’), 16+

* godz. 11.30, Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 8 zł

Chilijskie Śniadanie Filmowe (80’), 16+

* godz. 13.15, Kino Forum, ul. Legionowa 5

„Pokaz Zaczarowane historie jako recepta na traumę” (110’), 16+

* godz. 13.30, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Pokaz „Białoruś poza…” (93’), 16+

* godz. 15.30, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Pokaz „Filmy członków Jury” + Q&A (96’), 16+

* godz. 16.00, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Pokaz „Adaptacja – filmy z Kaukazu” (95’), 16+

* godz. 18.00, Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11

Pokaz „Kobiety w bałkańskich animacjach” (80’), 16+

* godz. 19.30, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów, 16+

----------------------------------------------

PODLASIE

4 grudnia 2019 (środa)

* godz. 14.00, Łomża / Teatr Lalki i Aktora, plac Niepodległości 14

Pokaz „Krótkie filmy o nienawiści” (92’), 16+

* godz. 15.15, Supraśl / Liceum Plastyczne, plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej

Masterclass Péter Vácz

* godz. 18.00, Łomża / II LO, Plac Kościuszki 3

Pokaz „Słowacja: Oczekiwania kontra rzeczywistość” (102’), 16+

5 grudnia 2019 (czwartek)

* godz. 17.00, Narew / Narwiański Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 105

Pokaz „AfroSzorty”: „Tożsamość” (108’), 16+

* godz. 18.00, Kleszczele / Hładyszka, ul. 1 Maja 19

Pokaz „Zona, czyli wschodnie kino sci-fi” (102’), 16+

* godz. 18.00, Sokółka / Sokólski Ośrodek Kultury, plac Kościuszki 24

Pokaz „Adaptacja – filmy z Kaukazu” (95’), 16+

* godz. 19.00, Augustów / Miejski Dom Kultury, ul. Rynek Zygmunta Augusta 9

Pokaz „Białoruś poza…” (93’), 16+

6 grudnia 2019 (piątek)

* godz. 15.15, Supraśl / Liceum Plastyczne, plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej

Pokaz „Kobiety w bałkańskich animacjach” (80’), 16+

* godz. 17.30, Suchowola / Centrum Trzech Kultur, plac Kościuszki 5D 

Pokaz „Białoruś poza…” (93’), 16+

* godz. 18.30, Hajnówka / Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4

Pokaz „Krótkie filmy o nienawiści” (92’), 16+

Na wszystkie filmowe pokazy (poza inauguracją festiwalu i śniadaniami filmowymi) – wstęp wolny.

Q&A po seansach. Napisy w języku polskim. All films with English subtitles!

Bilety w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl.

FESTIWAL ZREALIZOWANY Z DOTACJI MIASTA BIAŁEGOSTOKU oraz dzięki wsparciu POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Organizator: BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”.

www.zubroffka.pl; www.facebook.com/zubroffka

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem