Właśnie weszło w życie rozporządzenie Aleksandra Łukaszenki o ruchu bezwizowym obejmującym cały zachód Białorusi. Wystarczy przepustka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Odpowiednie dekrety zostały podpisane przez głowę białoruskiego państwa już dobrych kilka tygodni temu. Później musiały nabrać „mocy urzędowej”. I nabrały.

Jak to zrobić?

Polacy od kilku dni mogą już jeździć po całych zachodnich krańcach Białorusi bez wizy, a jedynie ze specjalną przepustką. Jej uzyskanie jest znacznie prostsze niż uzyskanie wizy. Wystarczy wejść na stronę Bezviz.by (strona dostępna jest po polsku, litewsku, białorusku, rosyjsku i angielsku) i zakupić niezbędny dokument. Wystarczy podać kilka danych i zapłacić. Można też skorzystać z pośrednictwa białostockich biur podróży, które pomagają w załatwieniu niezbędnych formalności.

Ruchem bezwizowym objęte są Grodno oraz rejony: grodzieński, szczuczyński, lidzki, woronowski, świsłocki, brzostowicki i wołkowyski (w obwodzie grodzieńskim), a także Brześć oraz rejony: brzeski, żabinkowski, kamieniecki i prużański (w obwodzie brzeskim). W praktyce pozwala to przemieszczać się z Grodna do Brześcia oraz wjechać w głąb kraju, aż do Lidy.

Rozszerzenie strefy

Granicę turyści mogą przejeżdżać samochodem w Kuźnicy Białostockiej, Bobrownikach, Połowcach, Terespolu i Sławatyczach (granica polsko-białoruska) oraz w litewskich miejscowościach Raigardas i Šalcininkai. Ruch bezwizowy ma obowiązywać też oczywiście w Białowieży i na Kanale Augustowskim oraz w Švendubre (granica z Litwą). Obejmuje też dworce kolejowe w Grodnie i Brześciu oraz lotniska w tych miastach.

Tak zwany bezwiz przed rozszerzeniem strefy obejmował jedynie Grodno i region grodzieński, a także Brześć i okolice, w tym Puszczę Białowieską. Rozszerzenie strefy jest efektem zainteresowania turystów. Strona białoruska nie ukrywa, że „bezwiz” się sprawdził, a na granicy coraz liczniej stawiają się osoby zainteresowanie zwiedzaniem, a nie tylko ci, którzy trudnili się tzw. turystyką zakupową.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy skorzystasz z ruchu bezwizowego i wybierzesz się na Białoruś?

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Czyli cała ?wschodnia ściana? Polski jest już dostępna bez wiz: Kaliningrad, Litwa jest w Unii, zachodnia Białoruś, Ukraina. Można jechać, zwiedzać. Zwłaszcza chciałbym zobaczyć dawne polskie miasta: Wilno, Grodno, Lwów. Aby do lata.
@just_a_number
Kaliningrad? a jakim cudem jest w Unii? kim jesteś jeżeli nie znasz geografii? Wschodnia Polska nie jest dostępna bez wiz, chyba że dla "zielonych ludzików". Jakieś 3 kciuki do góry , czy ktoś przeczytał ten komentarz?
już oceniałe(a)ś
5
14
@jarekkorw
Do Kaliningradu można pojechać na darmowej e-wizie, którą załatwia się przez internet składając wniosek na kilka dni przed planowanym wyjazdem.
już oceniałe(a)ś
2
0
@jarekkorw
Od lipca 2019 obowiązują bezpłatne e-wizy do 8 dni pobytu.
już oceniałe(a)ś
0
0
Moj brat byl tam 26 lat temu.Gdy wrocil powiedzial do babci - babciu dziekuje Ci ,ze przywiozlas rodzine do Polski.Dziadek zolnierz armii Berlinga slal lisy do babci ,ze niedlugo wroci do domu a babcia w druga strone,ze ma ja koniecznie z tamtad zabrac.Spotkali sie w Polsce 1946 roku.Do 1958 roku siedzieli na " kufrach i czekali na 3 wojne swiatowa ktora pozwoli wrocic do domu.Po pierwszej wizycie w tamtych stronach w 1958 roku dziadek wrocil i zabral sie do budowy nowego domu .Zrozumial ,ze ta nowa Polska jest lepsza od tego co tam zostawil.
już oceniałe(a)ś
11
0
Mapa by się przydała...
już oceniałe(a)ś
1
0
Šalcininkai czyli Sołeczniki, to raz. Dwa: bezviz.by to prywatna strona, ale bardzo sprawna - papiery przychodzą w kilka minut, nikt na granicy się ich nie czepia. Białorusci pogranicznicy w porównaniu do Polskich to wysoka kultura i klasa.
już oceniałe(a)ś
0
0
A co jeśli się przekroczy liczbę dni wpisanych we wniosku? Od razu na KGB?
@skiba17
Z praktyki, KGB przyjdzie po Ciebie. Poważnie.
już oceniałe(a)ś
4
1
@jackpl
xD, jebany Łukaszenko
już oceniałe(a)ś
0
0
@skiba17
Łukaszenka w tym celu czarteruje jeden gułag na Syberii
już oceniałe(a)ś
3
0
@skiba17
Wystarczy usprawiedliwienie z izby wytrzeźwień.
już oceniałe(a)ś
3
0