Na kilka tygodni przed Festiwalem ŻUBROFFKA - w sobotę (9 listopada) w kinie Forum o godz. 18.30 - pokaz najlepszych krótkich metraży z kultowego festiwalu Sundance.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Festiwal Sundance od ponad 30 lat jest powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców. Pokaz Sundance Shorts Tour 2019 to sześć tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu. W selekcji pojawią się filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje, w tym sensacja tegorocznego Sundance: hipnotyzująca polska animacja "Acid Rain", która podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie – zapraszają Maciej Rant i Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.

– Od wielu lat Festiwal Sundance traktuje filmy krótkometrażowe z należytą uwagą i prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów. Dzięki kopalni talentów Sundance świat po raz pierwszy dostrzegł postaci takie jak: Damien Chazelle, Wes Anderson, Jill Soloway, Spike Jonze, Paul Thomas Anderson, Dee Rees, Taika Waititi, Jay i Mark Duplass, Todd Haynes, Lynne Ramsay, Andrea Arnold i wielu innych.

Wstęp na pokaz: 10 zł.

W programie:

"SOMETIMES I THINK ABOUT DYING"

Stany Zjednoczone, 12'. Reżyseria: Stefanie Abel Horowitz. Scenariusz: Stefanie Abel Horowitz, Katy Wright-Mead, Kevin Armento.

Młoda, samotna kobieta myśli o śmierci, ale z marazmu wyciąga ją zaproszenie na randkę od kolegi z biura.

"BROTHERHOOD"

Kanada, Tunezja, Katar, Szwecja, 25'. Scenariusz i reżyseria: Meryam Joobeur.

Syn pasterza wraca po długiej podróży do rodzinnego domu w Tunezji razem ze swoją żoną. Jego relacja z ojcem zostaje poddana próbie.

Brotherhood
Brotherhood  Materiały prasowe

"THE MINORS"

Stany Zjednoczone, 10'. Scenariusz i reżyseria: Robert Machoian.

Urywki z życia dziadka i jego wnuków. Zestawienie przeszłości i przyszłości.

"ACID RAIN"

Polska, 26'. Scenariusz i reżyseria: Tomek Popakul.

Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź. 

"FAST HORSE"

Kanada, 13'. Scenariusz i reżyseria: Alexandra Lazarowich.

Tradycja wyścigów konnych powraca w niezwykle niebezpiecznej formie. Indianin Allison "Czerwony Kruk” mierzy się z wieloma trudnościami, by stanąć oko w oko z najlepszymi jeźdźcami.

"MUTEUM"

Estonia, Hong Kong, 4'. Scenariusz i reżyseria: Äggie Pak Yee Lee.

Niepoważna lekcja w bardzo poważnej instytucji – muzeum sztuki.

Biografie twórców

Stefanie Abel Horowitz ("Sometimes I Think About Dying")

Zanim zaczęła reżyserować filmy i reklamy, przez dekadę była reżyserką teatralną. Jest członkinią Lincoln Center Directors Lab i współzałożycielką nowojorskiej grupy teatralnej Tiny Little Band. "Sometimes I Think About Dying" to jej drugi film krótkometrażowy.

Alexandra Lazarowich ("Fast Horse")

Pochodzi z plemienia Kri. Jej prace prezentowano w wielu uznanych galeriach sztuki, m.in: Museum of Modern Art (MoMA), Winnipeg Art Gallery i Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Jej filmy pokazywane są na festiwalach na całym świecie. Alexandra stara się swoją twórczością opowiadać historie jej rdzennej ludności.

Äggie Pak Yee Lee ("Muteum")

Urodziła się w Hongkongu, a studia skończyła w Estonii. Jej głównym medium jest animacja, do której podchodzi z dystansem i poczuciem humoru.

Robert Machoian ("The Minors")

Urodzony w małym miasteczku King City w Kalifornii i wychowany w kulturze punkowej DIY, Robert Machoian od ponad dekady tworzy filmy i fotografuje niemalże całe swoje życie. Skupia się na ludziach, otaczającej go codzienności, niepowtarzalnych historiach.

Meryam Joobeur ("Brotherhood")

Tunezyjsko-amerykańska scenarzystka i reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej Mel Hoppenheim w Montrealu. Obecnie skupia się na pracy przy trzech filmach fabularnych – w tym pełnometrażowej wersji "Brotherhood". W 2016 r. uczestniczyła w programach wspomagających młode talenty organizowanych przez Festiwal Berlinale oraz MFF w Toronto, a także w warsztatach scenariopisarskich – Rawi Screenwriters Lab.

Tomek Popakul ("Acid Rain")

Urodził się w 1986 r. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też scenariopisarstwo. Zrealizował kilka filmów m.in. dyplomowy "Ziegenort", pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC), podczas którego zrealizował film "Black".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem