Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Wydarzenie „Dzikie jest piękne. W starym lesie dla klimatu” organizowane jest w dniach 29 sierpnia - 1 września przez Obóz dla Puszczy i Puszczański Punkt Informacyjny (Teremiski 12).

Jak wpłynąć na rządzących?

– W ramach tego wydarzenia toczyć się będą rozmowy oraz odbędą się warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania, koncerty, stand-up, spacery przyrodnicze dedykowane dzikiej przyrodzie i jej znaczeniu dla sytuacji klimatycznej. Spotkamy się przy wspólnym stole, obejrzymy spektakle, przywołamy pamięć oraz myśli Janusza Korbela, obrońcy Puszczy Białowieskiej – zapowiada Joanna Pawluśkiewicz z Obozu dla Puszczy, który broni Puszczy Białowieskiej od maja 2017 r., kiedy na dobre trwała już jej wycinka, uznana potem przez Trybunał Sprawiedliwości UE za nielegalną.

AGNIESZKA SADOWSKA

Mottem przedsięwzięcia jest hasło „Chroniąc stare lasy, chronisz klimat". Pawluśkiewicz w jego kontekście zaznacza:

– Będziemy się zastanawiać, jak wpływać na rządzących i jak skutecznie konstruować opór społeczny przeciwko ich bierności, czy jeszcze możemy coś zrobić, aby opóźnić ten proces.

Organizatorzy zwracają uwagę, że zarówno w Polsce, jak i na świecie zasoby przyrody wciąż nie są szanowane i są w „sposób przerażający” nadmiernie eksploatowane. Chcą się zastanowić wspólnie z uczestnikami spotkań, czy „decyzje polityczne, korporacyjne żądze i chciwość, ale również jednostkowa świadomość, lub jej brak, może jeszcze na to wpłynąć” oraz jak długo Puszcza Białowieska „z całą historią prób jej ocalenia – wciąż zagrożonego bezmyślną dewastacją – jest odpowiednim miejscem do rozmowy na ten temat, bo wciąż jeszcze można w niej eksplorować dzikość”.

Solidarność z ruchami i akcjami

Wydarzenie organizowane jest społecznie, na zasadach wolontariackiej pracy wszystkich zaangażowanych osób, grup, ruchów, organizacji. Wszyscy właściciele miejsc, w których odbędą się poszczególne zdarzenia, użyczają swoich przestrzeni nieodpłatnie. Zespoły, grupy muzyczne, osoby uczestniczące w dyskusjach jako paneliści czy prowadzące warsztaty działają na zasadach dobrowolnego, społecznego zaangażowania.

– Jednocześnie działania i stała obecność w Puszczy Białowieskiej, jak i w innych miejscach wolontariuszy i możliwość stałego monitorowania sytuacji oraz działań na miejscu wymaga wsparcia, mimo ogromnego zaangażowania i nieodpłatnej pracy wolontariuszy. Stąd też na miejscu będą puszki, a cały dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na wsparcie działań dla dzikiej przyrody – informuje Katarzyna Paterek z Obozu dla Puszczy.

Organizatorzy przedsięwzięcia przy jego okazji dziękują, wspierają i łączą się ze wszystkimi obywatelskimi akcjami i ruchami w obronie przyrody w Polsce. Wyliczają: Inicjatywę Dzikie Karpaty – która działa w Bieszczadach, na Pogórzu Przemyskim z czekającym od lat na realizację projektem Turnickiego Parku Narodowego, inicjatorów i uczestników akcji „Ratujmy Mazury”, „Nie dla S-16 przez Dolinę Biebrzy”, Obozu dla Klimatu 2019 oraz osoby i ruchy dla klimatu ze wszystkich miast (Extinction Rebellion Polska, Strajk dla Ziemi – Earthstrike PL, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny), wszelkie ruchy broniące dzikie zwierzęta i ptaki przed zabijaniem oraz ruchy i osoby alarmujące o wycince drzew przydrożnych, innych drzew w całym kraju i na świecie, a także wszystkie osoby, ruchy, organizacje, którym bliska jest przyroda. Wyborcza objęła wydarzenie patronatem.

PROGRAM „DZIKIE JEST PIĘKNE. W STARYM LESIE DLA KLIMATU”

29 sierpnia (czwartek)

Edukacja

*godz. 15-19. Puszczański Punkt Informacyjny (PPI). Spotkanie – rozmowa: „Lokalne rolnictwo i suwerenność żywnościowa wobec globalnych zmian”. Warsztatowy pokaz kulinarny z szefem kuchni. Udział wezmą: Lokalni producenci i przetwórcy, Koalicja Żywa Ziemia i Ruch Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska, Kuba Korczak i przyjaciele. Prowadzenie Magdalena Siemaszko.

Sztuka

*godz. 19. PPI. „Dla Puszczy” – wernisaż wystawy fotograficznej Michała Dąbrowskiego.

Muzyka

*godz. 19.15-20.30. PPI. Bruno Skalski „Di Libe brent wi a nase Szmate/ Pompa solo act”.

Rozrywka

*godz. 21-23. Przystań na lato (ul. Parkowa 3). Stand-Up Polska w Puszczy – po raz pierwszy komicy wystąpią w Puszczy.

30 sierpnia (piątek)

Ciało

*godz. 7. Zbiórka: PPI. Joga w Puszczy.

Edukacja

*godz. 10-11. PPI. Wkład Grzegorza Stopy: „Co możemy zrobić dla lasu?”.

Przyroda

*godz. 10-13. PPI. Warsztat: „W stronę dzikości”. Prowadzenie Ryszard Kulik.

*godz. 11.15-13.30. PPI. „Puszcza jest kobietą?” Rozmowa o Puszczy z kobiecego punktu widzenia. Prowadzenie: Katarzyna Paterek.

*godz. 12.30-13.30. PPI. „Co my możemy zrobić dla lasu?”. Wykład Grzegorza Stopy.

Sztuka

*godz. 13. 45. PPI. Wernisaż wystawy „Dzika jest piękna”. Prace artystek związanych z Puszczą Białowieską. Kuratorka: Agnieszka Klepacka.

Edukacja

*godz. 15.30-17.30. PPI. „Ratując planetę. Co ekofilozofia mówi nam o nas samych?”. Dyskusja, spotkanie z ideami Janusza Korbela. Prowadzenie Dariusz Liszewski i Michał Książek

Przyroda

*godz. 15.30. Zbiórka PPI. „Obecność w lesie” – prowadzenie Zenon Kruczyński (wyjście do lasu).

Muzyka

*godz. 18-22. Stacja Białowieża Pałac (ul. Kolejowa 1). Budyń/Pikula, Paweł Szamburski – klarnet, New Cage – Bartek Tyciński i Joanna Halszka Sokołowska, Jeziora, Czeremszyna z Todarem i Ludmiłą Wostrikową.

31 sierpnia (sobota)

Ciało

*godz. 7. Zbiórka: PPI. Joga w Puszczy.

Edukacja

*godz. 10-11.30. PPI. „Czy oddolna presja ma sens? Obywatelskie ruchy oddolne”. Spotkanie z przedstawicielami ruchów obywatelskich. Prowadzenie: Joanna Pawluśkiewicz.

Dla dzieci

*godz. 12. PPI. Robopuszcza – warsztaty dla dzieci. Prowadzenie: Patrycja Stefanek.

*godz. 11.45-13.30. PPI. „Spotkania”. Poznajemy się – różne branże, różne zawody, różne doświadczenia. Co możemy zrobić razem i jak wyjść ze swojej bańki? Prowadzenie: Joanna Pawluśkiewicz.

*godz. 15-16.45. PPI. Dyskusja: „Dzika przyroda uratuje naszą psychikę? Dlaczego w obliczu katastrofy klimatycznej potrzebujemy kontaktu z przyrodą?”. Goście: Katarzyna Simonienko, Ryszard Kulik, Grzegorz Stopa. Prowadzenie: Katarzyna Paterek, Agnieszka Klepacka.

Przyroda

*godz. 15-17. Zbiórka: PPI. Porosty w Puszczy – spacer przyrodniczy. Prowadzenie: Adam Bohdan.

Muzyka i teatr

*godz. 17.30-21. Stodoła – teatr w Teremiskach (Teremiski 30). Majeranki i Słoma, Ludmiła Wostrikowa i Agata Korbel, Hurt Luster, Mrówkojad i DJ C.

Muzyka i tańce

*godz. 22. Skansen Budach (Sioło Budy, Budy 41). Klipsy Panda, Magdala – DJ.

1 września (niedziela)

Ciało

*godz. 10. Zbiórka: PPI. Joga w Puszczy.

*godz. 12. Zbiórka PPI. „Powitańce Zmysłów” dla Puszczy.

Przyroda

*godz. 12. PPI. „Stare lasy i ich znaczenie dla klimatu”. Dyskusja na koniec festiwalu. Prowadzenie: Jakub Rok.

Dla dzieci

*godz. 12.15. Rysowanie w lesie – zajęcia plastyczne w terenie. Prowadzenie: Maria Kaczorowska.

Wydarzenia towarzyszące

*** Kiermasz prac przekazanych przez artystki i artystów dla Puszczy.

*** Sitodruk (organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą ubrań, na których można będzie wykonać przyrodnicze wzory).

Program może ulec pewnym zmianom, o czym organizatorzy informować będą na facebookowej stronie wydarzenia. Tu również można zapisywać się na spacery.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.