Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do tej pory bez wizy można było wjechać do Grodna i rejonu grodzieńskiego, a także do Brześcia i sąsiadujących z nim rejonów. Tak zwany bezwiz (tak system nazywają Białorusini) sprawdził się. Białoruś zaczęli chętnie odwiedzać turyści, a nie tylko ci, którzy na co dzień trudnili się „turystyką zakupową”.

Kanał Augustowski. Otwarto August Velo, nowy polsko-białoruski szlak rowerowy

Na czym „bezwiz” polega w praktyce? Zamiast wizy, którą należy wyrobić w konsulacie i zapłacić 25 euro (w przypadku wizy jednorazowej), wystarcza specjalny dokument wystawiany przez białoruskie firmy turystyczne, zakupiony dużo taniej przez internet.

Poszerzona o kolejne rejony

Teraz, zgodnie z nowym dekretem nr 300 „O ustanowieniu bezwizowego porządku wjazdu i wyjazdu obcokrajowców” podpisanym już przez Aleksandra Łukaszenkę, strefa ruchu bezwizowego na zachodzie Białorusi zostanie poszerzona o kolejne rejony. W obwodzie grodzieńskim – prócz Grodna i rejonu grodzieńskiego – mają to być także rejony szczuczyński, lidzki, woronowski, świsłocki, brzostowicki i wołkowyski. W obwodzie brzeskim z kolei ruchem bezwizowym pozostają objęte Brześć oraz rejony brzeski, żabinkowski, kamieniecki i prużański.

W praktyce daje to możliwość przemieszczania się bez wizy całym pasem wzdłuż zachodniej granicy Białorusi. Nadarzy się tym samym okazja, by – prócz Grodna i Brześcia – obejrzeć np. Wołkowysk, gotycki kościół w Hnieźnie, cerkiew obronną w Murowance, pałacyk w Prużanie, Puszczę Białowieską, ruiny rezydencji Sapiehów w Różanie, zamek w Lidzie, Wasiliszki Stare, gdzie urodził się Czesław Niemen, albo Miłkowszczyznę, skąd pochodzi Eliza Orzeszkowa. Cała strefa zaś dostaje nazwę bezwizowego terytorium „Brześć-Grodno”.

Przekraczanie granicy

Jak wynika z dekretu, przebywać będzie można tu bez wizy do piętnastu dób. Indywidualnie będzie można przebywać na terenie strefy. Z kolei grupy mogą wyjechać też poza terytorium bezwizowe Grodzieńszczyzny i ziemi brzeskiej (o konkrety najlepiej dopytywać już w konsulacie lub w firmach białoruskich).

Granicę turyści będą mogli przejeżdżać samochodem w Kuźnicy Białostockiej, Bobrownikach, Połowcach, Terespolu i Sławatyczach (granica polsko-białoruska) oraz w litewskich miejscowościach Raigardas i Šalcininkai. Ruch bezwizowy obowiązywać ma też oczywiście w Białowieży i na Kanale Augustowskim oraz w Švendubre (granica z Litwą). Obejmuje też dworce w Grodnie i Brześciu oraz lotniska w tych miastach.

Historia kontra współczesność. Podróż przez Grodzieńszczyznę

Dodajmy, że ruch bezwizowy obowiązuje także na mińskim lotnisku i dotyczy wtedy całej Białorusi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.