Monstrualna matka, a właściwie kilka matek. Trójka dzieci. Między nimi mnóstwo kotłujących się emocji. W sobotę (30 marca) o godz. 18 w Akademii Teatralnej studenci IV roku zagrają swój premierowy spektakl "Matki". I grać będą go niemal codziennie do połowy kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Matki” to spektakl dyplomowy oparty na sztuce Piotra Rowickiego, wyreżyserowany przez Agatę Kucińską. Punktem wyjścia jest wizyta dzieci w szpitalu, u nieprzytomnej, podłączonej do aparatury matki. Tak naprawdę jednak czas w spektaklu szaleje – traumatyczne doświadczenie, jakim jest widok matki, z którą nie ma kontaktu, uruchamia w dzieciach zaskakujące nawet dla nich emocje. Wracają do dzieciństwa, wydarzeń dobrych i miłych, ale też takich, które wzbudzają żal i poczucie winy.

Spektakl dyplomowy 'Matki' w Akademii Teatralnej
Spektakl dyplomowy 'Matki' w Akademii Teatralnej   AGNIESZKA SADOWSKA

– W świecie wewnętrznych przeżyć kotłują się miłość, przywiązanie, tęsknota za dzieciństwem i fizyczny związek z matczynym ciałem, ale i złość. Ten emocjonalny koktajl podsuwa dzieciom kuriozalne pomysły na poradzenie sobie z tą, kryzysową dla nich, sytuacją. Jeden z nich okaże się skuteczny – czytamy w materiałach do wystawy.

– Spektakl „Matki” jest przestrzenią do zanalizowania i zrozumienia wewnętrznych przeżyć człowieka, który musi się zmierzyć z utratą najbliższej osoby. Jest również pretekstem do refleksji bardziej ogólnej. Realizatorzy przyglądają się tej, być może najtrudniejszej w życiu człowieka, więzi i snują rozważania - piszą twórcy.

"Matki" - spektakl dyplomowy IV roku Akademii Teatralnej

I stawiają pytania: Jakie są etyczne granice zachowania wobec chorego, „nieprzydatnego” już rodzica? Czy i na ile można usprawiedliwić nieporadność w wychowaniu własnych dzieci? Czy grozi nam dziś powszechna atrofia uczuć do matki? A może byłoby to zjawisko pożądane? Cała opowieść zanurzona jest w stylistyce surrealizmu i absurdu, w której czarny humor, ironia stwarzają dogodną przestrzeń do podjęcia kłopotliwych tematów.

Aktorzy animują lalkę matki, sami przybierają rozmaite maski, grają przedmiotem.

– Matka dominuje nad sceną swoją cielesnością, obecnością nieusuwalną wyrażoną całym panteonem rozmaitych lalek. Forma plastyczna nieustannie ściera się tu z żywym aktorem, upominając się o swoje prawo do istnienia, siłę, uwagę, bezwarunkową miłość. Realizuje więc postulaty samej matki – mówią autorzy spektaklu.

Spektakl dyplomowy 'Matki' w Akademii Teatralnej
Spektakl dyplomowy 'Matki' w Akademii Teatralnej   AGNIESZKA SADOWSKA

Twórcy:

autor: Piotr Rowicki, reżyseria: Agata Kucińska, scenografia: Anna Chadaj, muzyka: Marek Otwinowski, asystent reżysera: Lena Alberska

występują: Aleksandra Ambrozik, Bernadetta Burszta, Katarzyna Mazur, Zofia Straczycka, Ewelina Zawada, Karol Czarnowicz, Rafał Gorczyca.

Spektakl trwa 90 minut, przeznaczony jest dla widzów powyżej lat 15.

Terminy spektakli:

sobota (30 marca), godz. 18 - PREMIERA , niedziela (31 marca), godz. 18

2-4 kwietnia, godz. 10

5 kwietnia, godz. 10, 18

6-7 kwietnia, godz. 18

9-11 kwietnia, godz. 10

12 kwietnia, godz. 10, 18

13-14 kwietnia, godz. 18

Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie: 85 743 54 53, codziennie w godz. 9.00-19.00, bilety w cenie 10-20 zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem