Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ornitologiczne sieci rozstawione przy kampusie UwB najczęściej wpadały bogatki (461), modraszki (156) i czeczotki (73). Najrzadszymi gośćmi były droździk, sójka i mazurek – studenci odłowili pojedyncze sztuki. W sumie w studenckie sieci złapały się ptaki 17 gatunków.

Najciekawszy droździk

Jak mówi Adam Suprunowicz, koordynator sekcji ornitologicznej Koła Naukowego Biologów UWB: – Najciekawszym okazem był droździk zaobrączkowany podczas pierwszego odłowu, ponieważ był to pierwszy w historii naszego Koła i dopiero piąty w historii Akcji Karmnik przedstawiciel tego gatunku zaobrączkowany przy zimowym karmniku.

Akcja Karmnik. DroździkAkcja Karmnik. Droździk Fot. Uniwersytet w Białymstoku

– 344 schwytane ptaki miały już obrączki. Z analizy numerów wynika, że niektóre osobniki gościły przy karmnikach już w poprzednich sezonach, inne zostały odnotowane w tym miejscu po raz pierwszy – informuje Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku. – Większość, bo aż 554 ptaki odłowione przez studentów, dopiero została zaobrączkowana. Studentom z Koła Naukowego Biologów przez cały czas towarzyszył licencjonowany obrączkarz – Marta Drobińska. Dane o zaobrączkowanych osobnikach trafią do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku, która pełni rolę krajowej centrali obrączkowania ptaków.

Osobowość ptaków

Jak podkreśla dr Krzysztof Deoniziak z Instytutu Biologii UwB, opiekun sekcji ornitologicznej KNB, podczas Akcji Karmnik jej uczestnicy nie tylko obrączkują ptaki, ale przede wszystkim je mierzą i opisują.

Akcja Karmnik.Akcja Karmnik. Fot. Uniwersytet w Białymstoku

– W ten sposób gromadzone są dane, które pozwalają na określenie składu gatunkowego oraz liczebności ptaków korzystających z naszego karmnika. Pozwolą one na zbadanie wpływu warunków atmosferycznych na aktywność i kondycję zwierząt oraz ich przywiązanie do karmnika. W tym sezonie rozpoczęliśmy również zbieranie danych związanych z zachowaniem ptaków podczas obrączkowania. Notując m.in. intensywność dziobania czy wydawania głosów, spróbujemy dowiedzieć się czegoś więcej o ich osobowości – wyjaśnia dr Krzysztof Deoniziak.

W odłowach, a także obrączkowaniu i opisywaniu ptaków, oprócz studentów z Koła Naukowego Biologów UwB brali też udział wolontariusze – dawni członkowie KNB, absolwenci biologii, studenci innych kierunków, dzieci i dorośli zainteresowani życiem ptaków.

Statystyki dotyczące tegorocznych odłowów można znaleźć pod adresem Akcja Karmnik

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.