W Białymstoku i Suwałkach czują bluesa. A bluesmani z całej Polski o tym wiedzą i doceniają. Efekt? W prestiżowym rankingu Blues Top - "nasi" znaleźli się na dwóch pierwszych miejscach w swoich kategoriach. Elżbieta Puczyńska z Białostockiego Ośrodka Kultury została Osobowością Roku 2018, a Suwałki Blues Festival - polskim Wydarzeniem Roku!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Corocznie w ostatnim numerze jedynego czasopisma bluesowego w Polsce – kwartalnika „Twój Blues” – ogłaszana jest ankieta Blues Top, w której czytelnicy wybierają swoich faworytów w kilkunastu kategoriach. Te kategorie to: m.in. osobowość, zespół, wokalista, odkrycie, harmonijkarz, gitarzysta, pianista, instrumentalista, płyta, wydarzenie, fotografik i publicysta.

Tegoroczny ranking daje powody do radości. Bo obsadzone przez „naszych” dwa główne miejsca: Osobowość Roku i Wydarzenie Roku oznaczają, jak mocno w świadomości fanów bluesa z całej Polski istnieją dwa podlaskie festiwale bluesowe i ekipy je tworzące.

Pociąga za sznurki

Elżbieta Puczyńska od lat zawiaduje programem białostockiej Jesieni z Bluesem, organizowanej przez BOK i ściąga do Białegostoku sławy światowego bluesa. W środowisku bluesowym ceniona jest od dawna. W 2017 roku znalazła się na drugim miejscu rankingu, a teraz – dzierży już pierwsze miejsce. W swojej kategorii wyprzedziła w tym roku m.in. Jana Chojnackiego, guru polskich bluesmanów, dziennikarza muzycznego III PR, twórcę słynnej audycji „Bielszy odcień bluesa” (Chojnacki i Puczyńska wymienili się miejscami – w poprzednim rankingu to Chojnacki był pierwszy). Towarzystwo w swojej kategorii Ela miała doborowe: na trzeciej pozycji, tak jak poprzednio, znalazł się Ireneusz Dudek – wokalista Shakin’ Dudi, a na szóstej – ceniony i lubiany dziennikarz muzyczny i twórca autorskich programów w radiowej „Trójce” – Wojciech Mann.

Ela Puczyńska przy tych panach wydaje się postacią przebywającą zazwyczaj w cieniu, nie wysuwa się na pierwszy plan, pociąga za sznurki gdzieś z tyłu. Tym bardziej cieszy, że w gronie radiowych głosów, znawców bluesa i muzyka, czytelnicy ją docenili. Zresztą słuchacze Jesieni z Bluesem i bluesmani podziw wyrażają podczas Jesieni z Bluesem. Nie raz, i nie dwa, podczas festiwalowych edycji odśpiewywali Eli Puczyńskiej „sto lat” i dziękowali za zaangażowanie w prezentowaniu najważniejszych muzyków.

Blues w plenerze

Cieszy bardzo też brawurowy skok w rankingu wykonany przez Suwałki Blues Festival – w zestawieniach Blues Top 2016 i 2017 zajmował piąte miejsce, a w tym roku – znalazł się na pierwszym w kategorii polskie Wydarzenie Roku.

Suwałki Blues Festival 2017. Dzień trzeci. Park Konstytucji 3 maja. Mike Andersen
Suwałki Blues Festival 2017. Dzień trzeci. Park Konstytucji 3 maja. Mike Andersen  Wojciech OTLOWSKI

Największy plenerowy festiwal bluesowy w Polsce z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. A dla czytelników pisma „Twój Blues”, który ogłasza co roku ranking Top Blues, suwalskie bluesowanie to raczej obowiązkowy przystanek.

W 2018 roku festiwal zaprosił bluesmanów na ponad 40 koncertów (10 plenerowych głównych, 11 plenerowych na mniejszych scenach, 17 koncertów klubowych i 5 w ramach Polish Blues Challenge). To były cztery dni bluesa w różnych odsłonach – również dla tych, którzy na co dzień tego typu muzyki nie słuchają. Suwałki Blues Festival jest bowiem tak różnorodny muzycznie, i tak eksploruje obrzeża gatunków, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Suwalski Ośrodek Kultury z roku na rok imprezę poszerza, podwyższa poziom, konsekwentnie ściąga znane nazwiska i zespoły z Polski i zagranicy (w ub.r. gwiazdą był m.in. Eric Burdon z legendarnej formacji The Animals), oddaje też scenę „świeżakom”. I ściąga duże tłumy.

Suwalski festiwal w rankingu za sobą zostawił słynną Rawę Blues Festival (drugie miejsce) i Front Porch Blues (trzecie miejsce). Białostocka Jesień z Bluesem znalazła się na czwartej pozycji.

Warto dodać, że ubiegłorocznym rankingu na pierwszym miejscu też był białostocki akcent – Kasa Chorych została uznana za Zespół Roku 2017.

Laureaci ankiety Blues Top spotkają się w specjalnym koncercie Gala Blues Top, odbywającym się co roku w kwietniu w Chorzowie. Na jednej scenie Elżbieta Puczyńska i ekipa Suwalskiego Ośrodka Kultury, tworząca suwalski festiwal, staną obok zespołów, które zapraszają do siebie i odkrywają przed publicznością.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem