Caritas Archidiecezji Białostockiej pomoże osobom długotrwale bezrobotnym wrócić na rynek pracy. Rusza projekt "CIS szansą na zmianę" dla mieszkańców gmin Supraśl, Czarna Białostocka i Wasilków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wsparcie psychologa, pracownika socjalnego i terapeuty uzależnień, doradztwo zawodowe, zatrudnienie socjalne, a przede wszystkim kursy i warsztaty zawodowe czekają na uczestników kolejnego projektu, realizowanego przez Caritas Archidiecezji Białostockiej w ramach Centrum Integracji Społecznej.

Uczestnikami projektu będzie 20 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, długotrwale bezrobotnych, ubogich, korzystających ze świadczeń socjalnych. Mogą skorzystać z warsztatów zawodowych w sekcji budowlano-porządkowej lub przygotowujących do pracy w charakterze konserwatora budynków albo ukończyć kurs zawodowy, m.in. przygotowujący do obsługi wózków widłowych.

Gdyby nie ten projekt, byłbym załamany

W ubiegłym roku podobny projekt w Centrum Integracji Społecznej Caritas Archidiecezji Białostockiej ukończył Zdzisław Sawko. Mężczyzna mieszkał w fatalnych warunkach, na ośmiu metrach kwadratowych lokalu socjalnego, bez łazienki i toalety, w niewielkiej wsi w pobliżu Michałowa.

Zdzisław Sawko: Gdyby nie ten projekt, byłbym załamany
Zdzisław Sawko: Gdyby nie ten projekt, byłbym załamany  Fot. Caritas Archidiecezji Białostockiej

– Jedyne co miałem to 317 złotych miesięcznie zasiłku. Byłem chętny, mówiłem, że do każdej pracy pójdę, ale w pobliżu było mało miejsc pracy, żadnych możliwości – opowiada Zdzisław Sawko.

Zaangażowanie i uczestnictwo w zajęciach grupy rękodzielniczej, praca z doradcą zawodowym, coachem i psychologiem zaowocowały znalezieniem pracy i przeprowadzką do Białegostoku.

– Dzięki doradcy zawodowemu z Caritas teraz jestem pracownikiem gospodarczym w dużej firmie. Gdyby nie ten projekt, dalej byłbym bez pracy, załamany – dodaje Zdzisław Sawko.

Wyciągnięcie ręki do człowieka zagubionego

Projekt „CIS szansą na zmianę” potrwa 14 miesięcy, jego wartość to 437,3 tys. zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pokryje 95 proc. tej kwoty. Caritas Archidiecezji Białostockiej prowadzi Centrum Integracji Społecznej na terenie gminy Czarna Białostocka od 2011 roku.

Inne, wcześniejsze przedsięwzięcie skierowane do osób długotrwale bezrobotnych to: „CIS szansą dla gminy Juchnowiec Kościelny, Michałowo i Wasilków”. Ciekawostka – w jego ramach w grupie ogrodniczo-budowlanej w budowlance i remontach doskonaliły się dwie panie.

Ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, mówił podczas podpisania umowy na finansowanie tamtego projektu w urzędzie marszałkowskim: – Czuję radość i wdzięczność. To jest wyciągnięcie ręki dla człowieka zagubionego we współczesnym świecie. Dzięki tym funduszom możemy pomóc ludziom nieraz poturbowanym przez los, tym, którzy wypadli z rynku pracy i nie są w stanie sami wrócić.

Celem projektów jest bowiem podniesienie poziomu aktywności społeczno-zawodowej oraz reintegracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Taka jest zresztą specyfika działania Centrów Integracji Społecznej – zajmują się one osobami po przejściach, długotrwale bezrobotnymi, po wyjściu z zakładów karnych, bezdomnymi, niepełnosprawnymi, po leczeniu odwykowym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem