Pamiętnej lutowej nocy rozpoczęła się akcja, podczas której wywieziono na Sybir ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.
Chcąc upamiętnić te tragiczne wydarzenia Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Fundacją Białystok Biega oraz Operą i Filharmonią Podlaską przygotowało wiele wydarzeń. Jednym z nich będzie 1. Bieg Pamięci Sybiru (10 lutego). Trasa zostanie podzielona na cztery odcinki nawiązujące do wydarzeń z nocy 9 na 10 lutego 1940 r. W biegu weźmie udział ok. 800 osób z Polski i zagranicy. Na trasie będzie można zobaczyć m.in. rekonstruktorów, pojazdy, instalacje, specjalne tabliczki.
Inny pomysł to album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” – najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru, która zawiera rysunki, stanowiące wizualizację własnych przeżyć autorki i doświadczeń innych Sybiraków.
– Alina Maliszewska jest ikoną polskiej animacji filmowej, współautorką rysunkowych seriali, takich jak „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Baśnie i waśnie”, „Proszę słonia”, a także reżyserką czterdziestu filmów animowanych. Promocja „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” odbędzie się 8 lutego o godzinie 18.30 w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 – informuje Kamila Bogacewicz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Promocji towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa. Po wernisażu białostoczanie usłyszą koncert pt. „Pamięć”. W programie – Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową oraz „Pro Memoria 1940” Tadeusza Trojanowskiego. Wieczór zamknie ostatni wielki utwór Piotra Czajkowskiego – VI symfonia h-moll „Patetyczna”.
– W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swego mieszkania, kamienicy, domu… Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku – przypomina Kamila Bogacewicz z UM.
– I właśnie ta tragiczna historia naszego miasta zobowiązuje nas do upamiętnienia ofiar deportacji w wyjątkowy sposób. Dlatego właśnie w Białymstoku budujemy Muzeum Pamięci Sybiru – instytucję kultury, której celem jest pielęgnowanie pamięci między innymi o wydarzeniach sprzed niemal osiemdziesięciu lat – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Muzeum Pamięci Sybiru to obecnie największa inwestycja muzealna w Polsce na wschód od Wisły. Docelowo będzie mieściło się w przedwojennym magazynie przy ul. Węglowej.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze