Naprawa zepsutej klamki, zamka, przymocowanie karniszy czy lustra - to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Dlatego magistrat - podobnie jak w roku 2018 - szuka kogoś, kto pomoże w drobnych pracach domowych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Właśnie zaczynają się poszukiwania organizacji pozarządowej, która wesprze urząd miejski w realizacji tego zadania. Osoby po 65. roku życia, chore, niepełnosprawne, samotne, dysponujące niskimi dochodami, mogą mieć bowiem z drobnymi pracami problem. Nie każdego też na to stać.

– Miasto Białystok właśnie takim mieszkańcom chce pomóc, dlatego ogłosiło konkurs pn. „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w 2019 roku”. Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność w zakresie pomocy społecznej. Organizacja, która wygra konkurs, będzie mogła zlecać fachowcom usługi lub ich wykonanie powierzyć wolontariuszom, będzie przyjmowała zgłoszenia od seniorów, a także zajmie się ich weryfikacją. Chodzi o to, by z pomocy korzystały rzeczywiście osoby, do których jest ona adresowana – mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z biura prasowego w magistracie.

Miasto na realizację tego zadania od 1 marca do 31 sierpnia 2019 roku zarezerwowało w budżecie 50 tys. zł. Seniorzy będą z tej pomocy korzystać bezpłatnie.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie 2018 roku z takiej pomocy „złotej rączki” seniorzy skorzystali ponad 80 razy. Zlecenia dotyczyły regulacji okien i drzwi balkonowych, wymiany klamek w drzwiach, czyszczenia syfonu i wyregulowania baterii w łazience, naprawy rolet, przyklejenia listwy przypodłogowej, zamontowania regału czy wieszaków w łazience.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem