W czasie rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w samo południe w sobotę (19 stycznia) w Białymstoku rozległ się żałobny dźwięk syren. Przed Ratuszem białostoczanie ułożyli w milczeniu ze zniczy wielkie serce i w zadumie wysłuchali "The Sound of Silence" w przejmującej wersji grupy Disturbed.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aby zapalić światełko pamięci dla zamordowanego na gdańskiej scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Pawła Adamowicza, białostoczanie skrzyknęli się na Facebooku. W momencie rozpoczęcia w Gdańsku uroczystości pogrzebowych o godz. 12 zebrali się na Rynku Kościuszki.

Idź i pilnuj w sobie człowieka

W trakcie uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, około 200 białostoczan oddawało hołd przed Ratuszem w milczeniu. Dokładnie w południe wsłuchali się w żałobny dźwięk syren, który rozbrzmiał nad miastem wraz z hejnałem z ratuszowej wieży. Zebrali się dokładnie w miejscu, gdzie 13 stycznia stała scena białostockiego finału WOŚP.

Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem
Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Wśród nich był zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, eurodeputowana Barbara Kudrycka, czy radni Koalicji Obywatelskiej. Powiewały dwie biało-czerwone flagi, w tym jedna z kirem. Szefowa podlaskiego Komitetu Obrony Demokracji Dorota Zerbst zaraz po tym jak ucichły syreny i hejnał, stwierdziła tylko:

– Wszyscy jesteśmy gdańszczanami. Cały czas jesteśmy w szoku po tym, co się stało, ale dzisiaj układając to serce [ze zniczy – red.], pokazujemy, że oddajemy cześć wielkiemu samorządowcowi. Człowiekowi, który w praktyce pokazywał, jak się buduje społeczeństwo obywatelskie. Dlatego ta strata jest bardzo duża. Mam nadzieję, że nie pójdzie na marne. Panie prezydencie, panie Pawle Adamowiczu, odpoczywaj w pokoju.

Występował w imię dobra. Prezydent Tadeusz Truskolaski o Pawle Adamowiczu

Współorganizatorka tego spontanicznego spotkania, socjolożka, liderka skupiającej działaczki i działaczy ruchów miejskich oraz organizacji pozarządowych Katarzyna Sztop-Rutkowska przypomniała słowa laureatki Nagrody Nobla, Białorusinki Swietłany Aleksijewicz, które wybrzmiały też podczas akcji „Białystok wolny od nienawiści” (zorganizowanej w podlaskiej stolicy w tym samym miejscu w 2016 r. po nacjonalistycznym marszu przez Białystok ONR): „Idź i pilnuj w sobie człowieka”.

Sztop-Rutkowska podkreśliła: – Myślę, że prezydent Paweł Adamowicz podpisałby się pod tymi słowami. Wczoraj Jurek Owsiak powiedział: „budujmy otwarte społeczeństwo obywatelskie”. Życie Pawła Adamowicza jako prezydenta było świadectwem tego hasła. Dla mnie to testament pana prezydenta. Testament dla nas wszystkich i mam nadzieję, że będziemy go wypełniać. Pragnę bardzo, aby ta śmierć była śmiercią, która nas zbuduje, a nie podzieli.

Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem
Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Z kolei działacz społeczny, szef białostockiego biura poselskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza, Radosław Puśko dodał:

Białystok pamięta o tych wartościach, których admiratorem był pan prezydent Paweł Adamowicz. Jedną z nich jest wspólnota. Wspólnota to przede wszystkim dobrzy ludzie - mówił Puśko.

I dodawał: - Posłużę się cytatem z Czesława Niemena: „Ja wiem, że dobrych ludzi jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie dzięki nim”.

Białostoczanie zapalali znicze – światełka pamięci i utworzyli z nich przed Ratuszem ogromne serce, symbol pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. W zadumie wysłuchali „The Sound of Silence” w przejmującej wersji grupy Disturbed. która została wyemitowana podczas marszu milczenia po zabójstwie prezydenta Adamowicza w Gdańsku i poruszyła w ostatnich dniach serca milionów Polaków.

Paweł Adamowicz nie żyje. Pożegnanie białostoczan

Od poniedziałku do chwili zakończenia uroczystości pogrzebowych białostoczanie mogli wpisywać się do dwóch ksiąg kondolencyjnych – w Pałacyku Gościnnym (wyłożonej przez urząd miejski) i w byłej siedzibie Książnicy Podlaskiej (udostępnionej przez urząd marszałkowski).

Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem
Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Jako pierwszy w księdze w Pałacyku Gościnnym złożył wpis prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Napisał: „Wciąż nie potrafię uwierzyć, że Pawła Adamowicza już wśród nas nie ma, że nie będziemy już mogli korzystać z jego przeogromnej wiedzy i doświadczenia samorządowego. Straciliśmy dobrego człowieka. Człowieka wielkiego serca. Człowieka, któremu wiele zawdzięczam i na pomoc którego zawsze mogłem liczyć. Wielkiego orędownika Białegostoku i Podlasia, mojego przyjaciela. Żegnam, Pawle. Zapisałeś się w sercach wielu ludzi, w ich pamięci pozostaniesz zawsze żywy. Spoczywaj w pokoju”. Na jednej z dalszych stron marszałek podlaski Artur Kosicki i członkini pięcioosobowego zarządu województwa (PiS- Porozumienie) Wiesława Burnos napisali, że „łączą się w bólu z rodziną i bliskimi prezydenta oraz w modlitwie”.

Przedstawiciele Związku Muzułmańskiego, w tym przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti RP Tomasz Miśkiewicz wpisali: „Żadne słowa nie wyrażą ogromu smutku i niezgody, jaką odczuwamy w związku z tragiczną śmiercią Pana Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, samorządowca, dbającego o miasto i jego mieszkańców, przyjaciela gdańskich wspólnot religijnych i etnicznych. W tak trudnej i przejmującej chwili modlimy się o spokój duszy Pana Abramowicza oraz siły dla jego najbliższych”.

Białostoccy radni Forum Mniejszości Podlasia (prawosławni) podzielili się na jednej z kart księgi: „Odszedł wielki samorządowiec, wielki człowiek”.

Wybitny białostocki poeta, białoruskiej narodowości Wiktor Szwed zamieścił w niej wiersz po białorusku: „Krzyk ciszy”.

W księdze tej można było przeczytać wpisy:

Wielki żal, rozpacz, smutek”, „Żegnam Prezydenta z miłością i bólem”, „Panie Prezydencie, niech Twoja śmierć odmieni oblicze Polski, jaką wymarzyłeś

Inne cytaty to:

„Dlaczego nienawiść znowu góruje?!! A następnie zabija. Karta śmierci jest bólem, a serce musi się bronić, ale nie zawsze się udaje”, „Na zawsze będziesz dla nas wzorem wielkiego CZŁOWIEKA”, „Wielka, ogromna strata, niemogąca być usprawiedliwiona niczym”, „Dziękujemy Panie prezydencie za wszystko! Za niezłomną postawę, za obronę ważnych dla nas wartości, a przede wszystkim za walkę z NIENAWIŚCIĄ!!! Jesteś dla nas WZOREM i punktem odniesienia”.

Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem
Białystok. Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod białostockim Ratuszem  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Księgę wyłożoną w byłej Książnicy Podlaskiej otwierał wpis marszałka Kosickiego i dwojga członków zarządu podlaskiego – Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego. Białostoczanie tu pisali: „Odszedł wspaniały człowiek. Tak przykro, że Polak zabija Polaka”, „Odszedł wspaniały człowiek, pełen dobroci i energii. Tyle mógł jeszcze dobrego zrobić”, „Powinniśmy zrobić wszystko, aby ta śmierć nie poszła na marne i zastopowała nienawiść, która jest często w polityce, mediach i nas”, Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym wspaniałym człowieku i jego dziele, bowiem jak mawiała Wisława Szymborska: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci””.

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem

W związku z pożegnaniem prezydenta Adamowicza na białostockich urzędach samorządowych flagi opuszczone były do połowy. Na czas żałoby narodowej (od godz. 17 w piątek do godz. 19 w sobotę) zostały wygaszone iluminacje świąteczne. Odwołana została Studniówka Miejska, która miała odbyć się w miniony czwartek. W białostockich szkołach w minionym tygodniu odbyły się zajęcia mające uwrażliwiać uczniów na mowę nienawiści.

W miniony poniedziałek (14 stycznia) na Rynku Kościuszki przed białostockim Ratuszem około dwustu osób zapaliło znicze, by wysłać „Światełko pamięci” Pawła Adamowicza. Wówczas też w spotkaniu obok mieszkańców wzięli udział m.in. samorządowcy i urzędnicy. Przed tym spotkaniem w białostockiej katedrze z inicjatywy magistratu została odprawiona msza w intencji prezydenta Gdańska. Hołd Pawłowi Adamowiczu oddali też mieszkańcy innych dużych miast Podlaskiego – Łomży i Suwałk, ale i mniejszych, jak Białowieża.

W sobotnich uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku wzięli udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński oraz sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk. Transmisję z gdańskich uroczystości pogrzebowych białostoczanie mogli wspólnie obejrzeć na specjalnym, dużym ekranie w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej.

Przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym zapowiedział w miniony czwartek (17 stycznia), że na najbliższej sesji (w lutym) wniesie pod obrady rady wniosek o podjęcie uchwały upamiętniającej zamordowanego prezydenta Gdańska, ma zostać też przyjęta uchwała intencyjna, zgodnie z którą zostanie on honorowym obywatelem Białegostoku i niewykluczone też, że jedna z ulic będzie nosiła jego imię.

Po uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku prezydent Truskolaski napisał na Twitterze: "Zaproponuję, aby Fundacja Unia Metropolii Polskich nosiła imię Pawła Adamowicza oraz by UMP ufundowała stypendia córkom śp. Pawłowi Adamowiczowi, do czasu ukończenia przez nie 25 lat".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem