Białostocka rada miejska ma podjąć uchwałę upamiętniającą zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ma zostać też przyjęta uchwała intencyjna, zgodnie z którą zostanie on honorowym obywatelem Białegostoku. Niewykluczone też, że jedna z ulic będzie nosiła jego imię.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek (17 stycznia) przewodniczący Rady Miasta Białystok (większość w niej w obecnej kadencji mają radni Koalicji Obywatelskiej, czyli PO, Nowoczesnej, Forum Mniejszości Podlasia i komitetu Tadeusza Truskolaskiego) wydał oświadczenie, w którym poinformował, że w związku z tragicznymi wydarzeniami dotyczącymi zamordowania prezydenta Pawła Adamowicza, na najbliższej sesji (25 lutego) zwróci się do rady o podjęcie dwóch decyzji.

Pierwsza dotyczyć ma „uchwały upamiętniającej osobę śp. Prezydenta Pawła Adamowicza, podkreślającej wartości, jakie przyświecały jego służbie społeczeństwu i miastu Gdańsk, tj.: otwartość na drugiego człowieka, tolerancja, poszanowanie Konstytucji i reguł demokratycznych, a także zawierającej apel o zaprzestanie szerzenia mowy nienawiści w debacie publicznej”. Druga – uchwały intencyjnej o nadanie Pawłowi Adamowiczowi przez radę miasta honorowego obywatelstwa Białegostoku.

– Myślimy także o nadaniu jednej z białostockich ulic imienia Pawła Adamowicza – dodał w rozmowie z „Wyborczą” przewodniczący Prokorym.

W sobotnich uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza wezmą udział: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński oraz sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk. W sobotę (19 stycznia), o godz. 12 w Białymstoku rozlegnie się dźwięk syren.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem