Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Muzeum Podlaskie w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia. I z tej okazji zaprasza pasjonatów historii na specjalne, jubileuszowe spotkania, na których muzealnicy zaprezentują zbiory, wystawy, nietypowe działania edukacyjne. Działania zaplanowano w terminie od 17 stycznia do 8 grudnia. Każdy z oddziałów Muzeum Podlaskiego (a znajdują się m.in. w Tykocinie, Bielsku Podlaskim, Choroszczy) na takie prezentacje zaprosi do siebie w wybrany weekend 2019 roku.

Mapping ożywi makietę

Pierwszą taką weekendową prezentację rozpocznie premierowe widowisko multimedialne „Wersal Północy” – w czwartek 17 stycznia, o godz. 18 (wstęp bezpłatny); kolejne wydarzenia – w sobotę i niedzielę (19-20 stycznia). Inaugurujący akcję muzealny weekend nosi tytuł „Barok nad Białą”, a odbędzie się w Muzeum Historycznym (ul. Warszawska 37).

To, co widzowie zobaczą, to efekt niemal rocznych przygotowań. Wraca wystawa „Białystok – makieta barokowego miasta”, ale w nowej aranżacji i wzbogacona o widowisko multimedialne w formie mappingu – „Wersal Północy”. Makieta XVIII-wiecznego Białegostoku, którą do tej pory oglądaliśmy w wersji statycznej (podążając wzrokiem za laserowym, przesuwającym się punkcikiem wskazywanym przez przewodnika) – wreszcie ma ożyć: za pomocą świateł i najróżniejszych dźwięków. Jak zapowiadają twórcy projektu – multimedialna aranżacja tchnie nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów i zabierze w podróż w czasie. Będzie można spotkać w niej mieszkańców nieistniejącego miasta, zagubić się w jego ogrodach, poznać warunki codziennego życia naszych przodków.

– Pokaz daje niepowtarzalną możliwość obserwacji panoramy Białegostoku i w sposób uporządkowany, a jednocześnie ciekawy naświetla jego najważniejsze obszary i budowle. Mając przed oczyma jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i opowiedzianą słowami lektora, ma się wrażenie, że historia miasta jest na wyciągnięcie ręki – zapraszają podlascy muzealnicy.

Co istotne – z opowieści skorzystają też cudzoziemcy – wystawę przygotowano w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej, a także w specjalnym wydaniu dla najmłodszych.

Białystok.  Multimedialna makieta barokowego miastaBiałystok. Multimedialna makieta barokowego miasta Fot. Muzeum Podlaskie

Spotkania bezpłatne i płatne

W czwartek (17 stycznia), o godz. 18 odbędzie się bezpłatna premierowa prezentacja widowiska multimedialnego „Wersal Północy”.

W sobotę (19 stycznia) – kolejne bezpłatne pokazy w godz. 10, 12, 14, 16 (czas trwania spotkań – ok. 60 minut). Maksymalna liczba uczestników na jednym pokazie: 30 osób, dlatego, by nikt nie był zawiedziony, muzealnicy proszą o wcześniejsze zapisy na spotkania z trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 517 484 349, 85 748 21 19.

Podobnie będzie również w niedzielę (te same godziny spotkań i również prośba o wcześniejsze zapisy), ale w niedzielę wejściówka na pokaz kosztuje już 2 zł.

I w sobotę, i w niedzielę, o godz. 11, muzealnicy organizują również „Rodzinny weekend w Muzeum Historycznym” – spotkanie dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat. Opowieść o Białymstoku z czasów Jana Klemensa Branickiego ma być przystosowana specjalnie dla najmłodszych, którzy poznają historię jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich Rzeczypospolitej, przyjrzą się barokowym strojom, a następnie zaprojektują własne kreacje ubiorów szlachcica i szlachcianki. 90-minutowe zajęcia urozmaici koncert muzyki barokowej nagrany w auli pałacu Branickich.

Koszt: dzieci – 10 zł od osoby (z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby), opiekunowie – 5 zł od osoby (z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby). Maksymalna liczba dzieci: 20 osób. Na te spotkania również obowiązują zapisy z trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 517 484 349, 85 748 21 19.

Widowisko multimedialne „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł sfinansowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku.

Muzeum Podlaskie. Co w kolejne weekendy?

Muzealnicy przygotowują szczegółowy program, na razie tylko informują o terminach spotkań, tak, by każdy mógł je wpisać do kalendarza.

* 16-17 marca 2019 – Muzeum w Tykocinie – Nowe barwy synagogi

* 27-28 kwietnia 2019 – Skarby na piaskach – suplement: muzealny weekend archeologiczny - Osowiec-Twierdza, siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego

* 8-9 czerwca 2019 – Muzeum w Bielsku Podlaskim – Kochamy historię

*14-15 września 2019 – Ratusz w Białymstoku – Sztuka bez granic

*12-13 października 2019 – Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – Bezkarnie o rzeźbie

*12-17 listopada 2019 – Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy – Tete-a-tete z Branickimi

*6-8 grudnia 2019 – Muzeum Ikon w Supraślu – Któż jak nie Mikołaj?

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.