Ju dziesi徠ki tysi璚y os鏏 podpisa造 si pod petycj do ministra 鈔odowiska: "Nie dla masowego odstrza逝 dzik闚!" Mieszkaniec Puszczy Bia這wieskiej, by造 premier W這dzimierz Cimoszewicz, komentuje: - Dziki nie g這suj w wyborach. Cena? Epidemia ASF pozostanie, straty w le郾ym 鈔odowisku spowodowane brakiem dzik闚 - wprost trudne do oszacowania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapowiedź wielkiej masakry dzików w Polsce – skoordynowanego i zmasowanego polowania na te zwierzęta pod pretekstem walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) wywołała lawinę oburzenia. Informacja o tej rzezi pojawiła się zaraz po sylwestrze.

Praktycznie cała populacja

Na internetowej stronie Petycje Obywatelskie Avazz trawa akcja „Nie dla masowego odstrzału dzików!”. Petycja ta ma zostać przekazana ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi.

ANNA KRASKO

Akcja została zorganizowana spontanicznie. Link do petycji jest masowo udostępniany na portalach społecznościowych. W petycji czytamy: „My, wrażliwi na los wszystkich zwierząt i środowiska, stanowczo sprzeciwiamy się eksterminacji dzików w polskich lasach przez Polski Związek Łowiecki w ramach „walki” z ASF (afrykański pomór świń). Planowany na styczeń odstrzał ma objąć ponad 200 tys. osobników, także tych zdrowych (w tym samice i warchlaki). W praktyce może dojść do odstrzelenia całej populacji. Myśliwi otrzymają ekwiwalent finansowy w wysokości kilkuset złotych za każde zwierzę. Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie. Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!”.

Do niedzielnego przedpołudnia pod petycją podpisało się ponad 30 tysięcy osób. Zbiórka trwa nadal.

Tutaj możesz podpisać się pod petycją

A ASF pozostanie

Do zapowiedzi masowego odstrzału dzików na swoim facebookowym profilu odniósł się m.in. były premier, zamieszkały w Puszczy Białowieskiej Włodzimierz Cimoszewicz. W komentarzu do dołączonego tu zdjęcia dwóch puszczańskich dzików napisał: „Te dziki nie mają szans. To prawda, że kilka lat temu dziki z Białorusi przyniosły ASF do Polski, ale od dawna to nie dziki ale ludzie przenoszą tę chorobę do regionów oddalonych od wschodniej granicy. Realne powstrzymanie epidemii jest możliwe tylko przez kilkuletnią likwidację hodowli trzody w dużej części Polski. Hodowcy powinni w tym czasie otrzymać wsparcie, należy ich też zachęcać do przynajmniej przejściowego zajęcia się czymś innym. Nie ma innej skutecznej metody, ale nie ma też odważnych, żeby to otwarcie powiedzieć. Zamiast tego postanowiono wystrzelać dziki. Powód jest prosty. One nie głosują w wyborach. Cena? Epidemia ASF pozostanie, straty w leśnym środowisku spowodowane brakiem dzików wprost trudne do oszacowania, zwłaszcza w lasach naturalnych”.

Kolejne żubry do odstrzału w Puszczach Boreckiej i Knyszyńskiej. Także zdrowe

Po spotkaniu w Ministerstwie Środowiska Polski Związek Łowiecki rozesłał do okręgów łowickich informację, z której wynika, że resort środowiska „wskazuje na pilną potrzebę organizacji wieloobszarowych polowań zbiorowych na dziki, jak i potrzebę synchronizacji działań kół łowieckich dzierżawiących sąsiadujące ze sobą obwody na terenie całej Polski”.

Zarządy kół łowieckich zobowiązane są przez PZŁ do zorganizowania polowań zbiorowych na dziki w dniach 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia. Do końca lutego myśliwi mają zastrzelić do 210 tysięcy dzików, co oznacza, że ma być wybita niemal cała populacja.

Myśliwy: To ma być masakra

W sieci z kolei krąży list jednego z myśliwych. Oto jego treść:

„Szanowni Koledzy Myśliwi. Zwracam się do Was w chwili wyjątkowej, kiedy to obecna władza postanowiła, że w Polsce mają być wytępione całkowicie dziki. Nasza długoletnia praca hodowlana, która przyniosła efekty w odbudowie pogłowia zwierzyny czarnej, ma być zaprzepaszczona. To nie ma być odstrzał, to nie ma być pozyskanie, to nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra. Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki, łącznie z prośnymi lochami jak również takie, które już prowadzą młode. Co gorsze, kusi się nas pieniędzmi za tego typu odstrzały.

Drodzy Koledzy Myśliwi, w tej jakże przykrej dla nas chwili przypominam wszystkim o złożonym ślubowaniu myśliwskim, o tym że przyrzekaliśmy wykonywać polowania zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, jak również dbać o dobro przyrody ojczystej. To nie były słowa rzucone na wiatr, to są słowa, które powinny towarzyszyć nam w całej naszej łowieckiej działalności. Zwracam się zatem do Was, abyście odmówili wzięcia udziału w tych nieprzemyślanych, nieskutecznych i nikomu niepotrzebnych rzeziach, które w ogóle nie mają żadnego wpływu na rozwój choroby ASF. Dzik, ten przesympatyczny zwierzak po prostu stał się celem nagonki obecnej władzy ze względu na to, że nie ma głosu. Bo przecież władza nie powie, że winą za rozprzestrzenianie ASF obarczyć trzeba hodowców, bo hodowcy to wyborcy, to elektorat, to suweren, ich trzeba hołubić, a żeby nie mówili, że nic się nie dzieje w walce z ASF to wymyślono w chorych umysłach, że trzeba wytępić dziki i w ten sposób rozwiąże się sprawę. Koledzy przyjrzyjcie się twarzy człowieka, który koordynuje ten cały poroniony pomysł. Jak w lustrze widać, że chłop żywemu nie przepuści. Osobiście, jeżeli ktoś mówi, że trzeba strzelać do ciężarnej lochy, to ja się takiego człowieka, o ile można go nazwać jeszcze człowiekiem, boję.

Dzik
Dzik  ADAM WAJRAK

Koledzy Myśliwi, przyszedł dla nas czas próby, teraz już wiemy dlaczego tak bardzo chciano podporządkować nasz związek ministerstwu. Mam jednak nadzieję, że w naszych szeregach panuje zasada, że polski myśliwy to przyjaciel przyrody i środowiska naturalnego, a nie bandyta. Apeluję zatem to wszystkich kolegów abyśmy nie brali udziały w tej niehumanitarnej rzezi, abyśmy przekonali naszych wszystkich kolegów do tego, że udział w takich masakrach jest niegodny nie tylko myśliwego, ale także człowieka. Wierzę, że polscy myśliwi, którzy od dziesiątek lat budowali pogłowie zwierzyny łownej, nie staną po stronie barbarzyńców, którzy tę wieloletnią pracę w imię tylko celów politycznych, chcą zniszczyć.

Przygotujmy się również do tego, że gdyby obecnym rządzącym przyszło do głowy, aby to kto inny a nie myśliwi dokonał tej nieludzkiej rzezi, staniemy jak jeden mąż w obronie naszych braci mniejszych.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór

Marek Porczak, członek Koła Łowieckiego Ostoja w Jarosławiu"

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Gen. R騜a雟ki powiedzia, 瞠 wojna cofn窸a Irak o 50 lat w rozwoju. Polska cofa si do lat ciemnego bolszewizmu i bez wojny. Co b璠zie nast瘼ne - zawracanie biegu Wis造?
  ju ocenia貫(a)
  5
  0
  Proponuj wybi wreszcie wszystkie dzikie zwierz皻a, wyr積望 lasy, i wybudowa chlewnie oraz parkingi, supermarkety i ko軼io造 - b璠zie pi瘯nie i wygodnie i tanio.
  ju ocenia貫(a)
  3
  0
  Warto doda, 瞠 bia這ruskie dziki przynios造 zaraz, uciekaj帷 do Polski, bo by造 wybijane.
  I mo瞠 o to chodzi, PiSowski minister chce zagoni zara穎ne dziki do Niemiec.
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  Jakie jest og鏊ne poj璚ie o temacie w narodzie wyja郾ia debilny tekst petycji "eksterminacji dzik闚 w polskich lasach przez Polski Zwi您ek υwiecki" . Czego tak nieprawdziwego 瘸den my郵iwy nie podpisze, to stwierdzenie k豉mliwe. O eliminacji gatunku decyduje Pa雟two i jego organy, pod naciskiem rolnik闚. Wiedz帷 瞠 w Polsce nadesz豉 moda na nielubienie my郵iwych, pod pretekstem robienia porz康ku Pa雟two przej窸o faktyczny zarz康 nad PZ i ustanawia υwczego Krajowego. Sami gamonie za tym gard這wali軼ie popieraj帷 zmiany w prawie 這wieckim a to s skutki. Oto efekt mieszania w rzeczach o kt鏎ych nie ma si poj璚ia. Te tryumfalne tytu造 "Koniec rzeczpospolitej 這wczych" "w ko鎍u si za nich bior" ... za wasz g逝pot zap豉ci nieszcz瘰ny dzik. Mo瞠 zapytajcie Gaw豉 o opinie, jak zwykle- niestety ten bezcenny ekspert obecnie jest dosy zaj皻y :)
  ju ocenia貫(a)
  3
  2
  Ilo嗆 dzik闚 nale篡 mocno ograniczy i to najszybciej jak mo積a !
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Niestety ekolodzy zamiast razem z my郵iwymi walczy o dziki - tylko si ich obra瘸j.
  Wygl康a na to, 瞠 stara zasada - dziel i rzad - ci庵le si sprawdza
  Inna rzecz, 瞠 my郵iwi dostali w豉郾ie okazj poprawy w豉snego wizerunku i tylko od nich zale篡 czy z niej skorzystaj. Powinni zbiorowo i demonstracyjnie nie wzi望 udzia逝 w tej masakrze. To jedyny spos鏏 瞠by pokaza spo貫cze雟twu, 瞠 my郵istwo nie jest tylko bezmy郵nym zabijaniem. Zobaczymy
  @fuczka
  Edit: w pierwszym zdaniu wkrad這 si niepotrzebnie "si".
  Powinno by - Niestety ekolodzy zamiast razem z my郵iwymi walczy o dziki - tylko ich obra瘸j.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Petycj tworzy kto z innej planety?? "Niech zwyci篹y rozs康ek i nauka, a nie polityka i lobby my郵iwskie!?."
  Smutny mato趾u -Gdyby lobby my郵iwskie mia這 cokolwiek do powiedzenia nie by這 瘸dnych odstrza堯w redukcyjnych. To wyborcy- rolnicy naciskaj na polityk闚 a ci im ulegaj. Dlatego pseudo-ekologu zanim zaczniesz wypisywa jakie marsowe pierdo造 prosz dowiedz si podstawowych rzeczy. Oczywi軼ie o czym zapomnieli軼ie napisa w artykule 瞠 Cimoszewicz to te my郵iwy, - zreszt zupe軟ie porz康ny facet mimo 瞠 nie z mojej bajki politycznej.
  Tak, to w豉郾ie wy szerzyli軼ie w poszukiwaniu kliknie nieprawdziw propagand anty-my郵iwsk. Teraz s skutki.
  @Jedras2009
  Niestety musz si zgodzi, zamiast razem z my郵iwymi walczy o dziki - tylko si ich obra瘸.
  Wygl康a na to, 瞠 stara zasada - dziel i rzad - ci庵le si sprawdza.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0