Historie z pierwszych stron gazet i historie domowe, kameralne, o których mało kto wie - jak zmaganie się z depresją, czy cierpienie Igora chorującego na rzadką chorobę genetyczną. Wszystkie łączy jedno: są przejmujące i ciekawie zapisane w fotografii. Od wtorku (8 stycznia) - do zobaczenia w foyer kina Forum. O godz. 18.30 rozpocznie się tam wernisaż wystawy Grand Press Photo 2018.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Złoży się na nią blisko 250 fotografii wybranych spośród ponad 4,8 tysięcy zdjęć. Na Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo, organizowany od 14 lat przez magazyn Press, nadesłali je zawodowi fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerzy.

Grand Press Photo. ZDJĘCIE ROKU 2018
Warszawa. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017
Grand Press Photo. ZDJĘCIE ROKU 2018 Warszawa. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017  Fot. Adam Lach / Napo Images

W świecie i w czterech ścianach

Z powodzi fotografii jury konkursu do finału zakwalifikowało 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży.

Jest w nich cały świat w pigułce - w najróżniejszych odsłonach ludzkiego dramatu, w drobnych chwilach uniesień i politycznych zawirowaniach. Na fotografiach zobaczyć można m.in. dramat ludności Rohingja, która przed etnicznymi prześladowaniami z Birmy uciekła do Bangladeszu. Są przerażające kadry rejestrujące spustoszenia po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ubiegłym roku. Jest zapis z demonstracji, w których Polacy niegodzący się na łamanie prawa przez rząd bronili niezależności sądów.

Są fotograficzne opowieści z dramatów, z którymi bohaterowie mierzą się w czterech ścianach. Jak poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku (rzadka choroba genetyczna, której objawem jest płacz dziecka, przypominający miauczenie kota), czy niezwykle osobisty dokument o zmaganiu się fotografa z własną depresją.

Grand Press Photo. Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE
Iran. Przestrzeń miejskiego autobusu w Teheranie jest podzielona z przyczyn kulturowo-religijnych. Osobno podróżują kobiety, osobno mężczyźni. Miłość nie zna tych granic. 1 maja 2017
Grand Press Photo. Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE Iran. Przestrzeń miejskiego autobusu w Teheranie jest podzielona z przyczyn kulturowo-religijnych. Osobno podróżują kobiety, osobno mężczyźni. Miłość nie zna tych granic. 1 maja 2017  Fot. Konstancja Nowina Konopka/Agencja Fotograficzna Edytor

Są też kameralne zapisy chwil na pierwszy rzut oka może niezbyt spektakularnych, ale pełnych emocji. Jak kadr z miejskiego autobusu w Iranie, w którym kobiety podróżują w jednej części, a mężczyźni w drugiej. Jak dotknąć się w takim miejscu i okazać uczucie? Nagrodzony kadr pokazuje to w piękny sposób.

Wolność słowa to podstawa

Fotografowie pokazują świat oczami młodych ludzi, rejestrują Marsze Niepodległości, przyglądają się sportowcom na zawodach, wchodzą głęboko w puszczę, by dokumentować stan jej zniszczenia. Tematów jest zatrzęsienie.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Jej autorem jest Adam Lach (Napo Images).

- Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji - uzasadniał Stefano De Luigi, przewodniczący jury konkursu, fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII, laureat World Press Photo. W fotografii Lacha, nagrodzonej mianem Zdjęcia Roku, jury dopatrzyło się podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

Jak mówił De Luigi - jakość zgłoszonych prac pokazujących podejście fotografów do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych go zaskoczyła.

Oprócz Stefano de Luigi w jury zasiadali: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni), Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur), Andrej Reiser i Andrzej Zygmuntowicz. Ten ostatni podkreślał, że: - Oglądając zdjęcia wyraźnie widać, że jest jakieś napięcie społeczne, którego od dawna nie obserwowaliśmy. I są fotografowie, którzy to wyczuwają i o tym opowiadają.

Grand Press Photo. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Katowice. Według statystyk co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna. W tej grupie są ludzie, którzy starają się żyć normalnie, czyli także pracować. Od kilkunastu lat powstają zakłady aktywności zawodowej zapewniające im pracę, rehabilitację i opiekę. Przykładem jest Caritas Archidiecezji Katowickiej - Zakład Aktywności Zawodowej św. Marcina. 7 lipca - 22 października 2017
Grand Press Photo. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Katowice. Według statystyk co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna. W tej grupie są ludzie, którzy starają się żyć normalnie, czyli także pracować. Od kilkunastu lat powstają zakłady aktywności zawodowej zapewniające im pracę, rehabilitację i opiekę. Przykładem jest Caritas Archidiecezji Katowickiej - Zakład Aktywności Zawodowej św. Marcina. 7 lipca - 22 października 2017  Fot. Krzysztof Gołuch, 'Przegląd Lokalny'

Nowinki

W ub.r. „Press” wprowadził do konkursu kategorię Young Poland – dla fotografów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. W jej ramach oceniano zdjęcia ilustrujące życie młodego pokolenia w naszym kraju. W osobnym konkursie Photo Book oceniano też książki fotograficzne. Tytuł Photo Book of The Year 2017 otrzymała książka „9 Gates of No Return” Agaty Grzybowskiej - opowieść o dziewięciu osobach, które z różnych przyczyn porzuciły życie w mieście i osiedliły się w Bieszczadach. Wyróżnienie otrzymała książka „f/5.6” Bogdana Dziworskiego - album prezentujący dokonania tego wybitnego polskiego fotografa i operatora filmowego.

Grand Press Photo. Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT
Bydgoszcz. Maryna Kylypko z Ukrainy podczas kwalifikacji w skoku o tyczce kobiet na Mistrzostwach Europy U23 w Lekkiej Atletyce. 13 lipca 2017
Grand Press Photo. Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT Bydgoszcz. Maryna Kylypko z Ukrainy podczas kwalifikacji w skoku o tyczce kobiet na Mistrzostwach Europy U23 w Lekkiej Atletyce. 13 lipca 2017  Fot. Tymon Markowski

Mecenas Grand Press Photo 2018: Nikon. Partnerzy konkursu i wystaw: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Inicjatywa Nasza Niepodległa. Partnerzy wystaw: Drukarnia Andrus i thyssenkrupp Materials Poland S.A.

Partner wystawy miejskiej: Białostocki Ośrodek Kultury. Patronat prasowy: "Gazeta Wyborcza" w Białymstoku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem