Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W jednym z polskich centrów wizowych na Białorusi dziennikarka belsat.eu dowiedziała się, że wycofana zostanie nie tylko uprawniająca do wielokrotnego wjazdu na terytorium RP wiza „na zakupy” typu C (oznaczenie literowe na wizie w rubryce „rodzaj wizy”), ale zmieni się także lista dokumentów niezbędnych dla uzyskania możliwości wjazdu na teren Polski. Wiza „na zakupy” najczęściej przyznawana była na rok lub dwa i jej posiadacz mógł podróżować po całej Unii Europejskiej w celach turystycznych.

W ostatnich dwóch latach Białorusini najczęściej kupowali w Polsce sprzęt AGD, elektronikę, chemię gospodarczą, materiały budowlane, odzież i części zamienne do samochodów, ale i żywność. Funkcjonariusze Służby Celnej w ostatnich trzech latach na przejściach granicznych z Białorusią położonych w województwie podlaskim (Kuźnica Białostocka, Bobrowniki, Połowce i Białowieża) rejestrowali dokumenty Tax Free na setki milionów złotych (w 2015 r. nawet niemal na miliard złotych).

Powody, z jakich polski MSZ postanowił wycofać się z wydawania wiz „na zakupy”, na razie nie są znane.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.