Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W niedzielę 13 stycznia 2019 r. wszyscy gramy i zbieramy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na ulice Białegostoku wyjdzie 350 wolontariuszy z puszkami i terminalami płatniczymi.

Sidney PolakSidney Polak Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Jak co roku na Rynku Kościuszki pojawi się Święty Mikołaj i golden retrievery. Sztab czeka jeszcze na potwierdzenie udziału Lowlandersów. Aukcje internetowe ruszą po świętach. Jest też konkurs dla sympatyków WOŚP.

Oderwani od ziemi

Uczelnia z Białegostoku na poprzednie finały WOŚP przekazała już roboty edukacyjne Photon, rower PB Techno Cruzer, motocykl, odrestaurowaną „syrenkę” czy statuetki trenera Jagiellonii Białystok wydrukowane w technice 3D.

Bezzałogowy Aparat Latający przygotowany przez studentów Politechniki Białostockiej i ofiarowany na WOŚPBezzałogowy Aparat Latający przygotowany przez studentów Politechniki Białostockiej i ofiarowany na WOŚP Politechnika Bialostocka

Bezzałogowy Aparat Latający to prototyp, który jeszcze nigdy nie latał, bo zabrakło na to czasu. Zbudowali go studenci z Lotniczego Koła Naukowego PB. W przyspieszonym tempie zajęło im to rok. Samolot jest zbudowany z kompozytów szklanych wzmacnianych włóknami węglowymi. Napędzany elektrycznie dwoma silnikami trójfazowymi – to standardowe modelarskie podejście. Osoba, która wylicytuje szybowiec, dostanie w pełni wyposażony samolot, z napędami, bateriami, wyposażony w serwomechanizmy (układy sterowania).

– Mam nadzieję, że zwycięzca będzie miał z tego samolotu dużo frajdy i dużo radochy – z dumą prezentował prototyp BAL-a dr hab. inż. Adam Adamowicz z Wydziału Mechanicznego, opiekun studentów konstruktorów.

We wtorek (18 grudnia) białostocki sztab WOŚP podpisał certyfikat o współpracy z rektorem Politechniki Białostockiej.

Bezzałogowy Aparat Latający przygotowany przez studentów Politechniki Białostockiej i ofiarowany na WOŚPBezzałogowy Aparat Latający przygotowany przez studentów Politechniki Białostockiej i ofiarowany na WOŚP Politechnika Bialostocka

– Po raz pierwszy odrywamy się od ziemi – żartował prof. Lech Dzienis, rektor PB. – Uważaliśmy, uważamy i zawsze będziemy uważali, że jest to bardzo pożyteczna inicjatywa, która rozrasta się do tak dużych rozmiarów i mają co roku coraz więcej zer na koncie i to się nie skończy – mówił z pokrzepieniem, który po raz ósmy stawi się z puszką do świątecznego kwestowania na rzecz dzieci.

Białystok rusza kilka dni wcześniej

Orkiestrowy sztab pokazał tegoroczny model puszki, która będzie widoczna przy każdym wolontariuszu. Zakończyła się też rejestracja wolontariuszy.

– Wspólnie z nami będzie kwestowała jedna z naszych gwiazd. Najmłodszy wolontariusz ma cztery miesiące. Najstarsza wolontariuszka 83 lata, a w ubiegłym roku miała jeden z lepszych wyników – poinformowała Magda Łapińska ze sztabu WOŚP.

Na razie poznaliśmy jednego wykonawcę podczas orkiestrowego finału. Sidney Polak z zespołem i nową płytą wystąpi o godz. 21. Reszta zespołów zostanie ogłoszona w styczniu.

Zbliża się finał WOŚPZbliża się finał WOŚP Politechnika Bialostocka

Puszki WOŚP w przestrzeni miasta będą dostępne już w środę (9.01) – stand-up w Gramofonie z Olą Petrus.

Czwartek (10.01) w Uniwersyteckim Centrum Kultury – wieczór wielokulturowy z międzynarodowymi zespołami ludowymi.

W piątek (11.01) – koncert muzyki klasycznej w auli UwB na ul. Świerkowej.

W sobotę (12.01) turniej footsalowy w hali sportowej.

W dniu 27. Finału (13.01) – 13. Bieg „Policz się z cukrzycą”, na który wciąż można zarejestrować się przez internet.

– Jeśli są jeszcze darczyńcy, którzy chcieliby podarować coś na nasze aukcje – zapraszamy do kontaktu z nami. Co roku mamy różne nietypowe rzeczy i zbieramy dodatkowe pieniądze – zachęca Angelika Łabicka, szefowa białostockiego sztabu WOŚP.

W tym roku zaskakującym darem jest całoroczny dom letniskowy, o wartości 125 tys. zł, który w dniu finału będzie do zobaczenia na Rynku Kościuszki. To dom, w którym w Puszczy Knyszyńskiej mieszkała para z projektu „Las w nas”. Aukcja już ruszyła i potrwa do finału, 13 stycznia 2018 r.

Jest też konkurs. Nagrywacie film z odpowiedzią, co łączy was z WOŚP i umieszczacie na publicznym profilu facebookowym. Do wygrania samochód na weekend z pełnym bakiem.

Szczegóły na stronie internetowej: sztabu WOŚP w Białymstoku

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.