Oszustwo na "amerykańskich żołnierzy" lub "weteranów wojennych" to najnowsza metoda chcących wyłudzić pieniądze w portalach społecznościowych. Do takiej próby doszło ostatnio na terenie powiatu grajewskiego. Nie obyło się bez gróźb.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O próbie oszustwa na „żołnierza z Afganistanu” kilka dni temu został powiadomiony dyżurny grajewskiej komendy policji. Ustalono, że 41-letnia mieszkanka powiatu grajewskiego od około miesiąca korespondowała z mężczyzną podającym się za żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie.

– W trakcie rozmów mężczyzna poprosił internetową znajomą o jej adres, pod który planował wysłać paczkę ze swoimi rzeczami. Fałszywy „żołnierz” obiecał, że za kilka miesięcy osobiście odbierze pakunek. Nic złego nie byłoby w tej sytuacji, gdyby nie fakt, że za przesyłkę trzeba było zapłacić ponad trzy tysiące funtów brytyjskich – informują funkcjonariusze prasowi z Komendy Powiatowej w Grajewie. – Kobieta w porę wykazała się rozwagą i kategorycznie odmówiła zapłaty za paczkę. Mężczyzna wówczas zaczął jej grozić. Rezolutna mieszkanka powiatu grajewskiego całą sprawę zgłosiła na policję.

Policjanci apelują:

Internetowi oszuści zawsze działają w podobny sposób. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie i w taki sposób „zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych. Korespondują z nimi, zaprzyjaźniają się, a następnie pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski informują, że wysyłają do nich paczkę z osobistymi rzeczami, dokumentami lub dużą ilością gotówki.

Wytłumaczeniem braku możliwości opłacenia paczki przez samego „żołnierza” jest to, że w związku z przebywaniem na misji ma on zablokowane konto bankowe. Na podstawie uzyskanych informacji wiadomo również, że w przypadku odmowy wpłaty pieniędzy za przesyłkę wirtualny „przyjaciel” może grozić swoim ofiarom. Sprawcy mogą posiadać wiele kont czy profili, a historia, którą opowiadają, również może się różnić od tu przedstawionej. Jednakże łączy je motyw wysłanej paczki, za którą należy uiścić odpowiednie opłaty.

Grajewska policja przypomina: o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informuj policję, korzystając z numeru alarmowego 112. – Tylko ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa – apelują policjanci.

www.grajewo.policja.gov.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem