Film "Bogowie" ze ścieżką dźwiękową na żywo można będzie obejrzeć w Operze i Filharmonii Podlaskiej w niedzielę (16 grudnia) Muzykę wykona zespół kameralny OiFP pod batutą Bartosza Chajdeckiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego to historia o geniuszu polskiej medycyny – profesorze Zbigniewie Relidze, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził w 1985 roku udaną operację przeszczepu serca. W czasach, gdy tego dokonał, istniało powszechne przeświadczenie, że przeszczepy są działaniem wbrew naturze. Ten milowy krok postawiony przez profesora i jego zespół ze szpitala w Zabrzu zrewolucjonizował polską medycynę.

Film opiera się na faktach i nakreśla trudne czasy, w których przyszło im działać, pokazując jednocześnie sylwetkę buntownika, który walczył o lepszy świat i uratował życie tysiącom ludzi, walcząc o każde serce. W postać profesora Religi wcielił się Tomasz Kot.

"Ja najbardziej obawiałem się fizyczności - jego ruchów, gestów, zachowania czy mimiki. Bardzo bałem się, aby go nie przerysować. Nie chciałem przesadzić" - tak Tomasz Kot mówił o zmierzeniu się z legendą profesora Zbigniewa Religi. W piątek do kin wszedł film "Bogowie", w którym Kot, zdaniem wielu krytyków, zagrał rolę życia. Dawno w polskim kinie nie było filmu, w którym aktor z taką dokładnością i zwróceniem uwagi na najmniejszy nawet detal wcielił się w prawdziwą postać. Podobieństwa widać w każdym geście. Współproducentem filmu "Bogowie" jest Agora S.A., wydawca portalu Gazeta.pl  Materiały prasowe

– Projekcja filmu „Bogowie” odbędzie się dokładnie w dniu, w którym profesor świętowałby swoje 80. urodziny – zauważa Joanna Dolecka, rzecznik Opery i Filharmonii Podlaskiej

Muzyka stanowi bardzo istotną część filmu, a nawet fabuły.

– Moim celem było odtworzenie odgłosów i nastroju sali operacyjnej. Taki sposób prezentacji dzieła filmowego sprzyja lepszemu odbiorowi ścieżki dźwiękowej, która czasem – choć wybitna – umyka widzowi – mówi Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu „Bogowie”.

***

Bartosz Chajdecki, kompozytor młodego pokolenia, tworzy muzykę filmową, teatralną i telewizyjną. Jego działalność kompozytorska zaczęła się w wieku dwunastu lat. Był uczniem Zbigniewa Preisnera, a po kilku latach współpracował z krakowskim Teatrem Akne, realizował muzykę m.in. do spektaklu „A Little Requiem for Kantor”, za którą został wyróżniony nagrodą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, natomiast sam spektakl był pokazywany za granicą, w Anglii, Niemczech, Francji i Brazylii.

Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Współpracował z Yale School of Drama, New York School of Visual Arts, a także Teatrem Samuela Becketta w Londynie.

Od 18 lat pisze muzykę dla polskich seriali i spektakli, za soundtrack do „Czasu Honoru” został nominowany w 2011 roku do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Komponował muzykę także do takich produkcji, jak: „Chichot losu”, „Misja Afganistan”, „Baczyński”, „Bogowie”, „Moje Córki Krowy”, a także wielu innych.

Projekcja filmu „Bogowie” z muzyką na żywo na Dużej scenie OiFP przy Odeskiej 1 w niedzielę (16 grudnia) o godz. 19.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem