W piątek (14 grudnia) rozpocznie się święto miłośników języka esperanto. Podczas XIX Białostockich Dni Zamenhofa nie zabraknie wystaw, rozmów o literaturze i koncertów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Białostockie Dni Zamenhofa to doroczne wydarzenie organizowane w mieście, w którym urodził się twórca esperanto. W tym roku odbędzie się po raz dziewiętnasty. Białystok będzie gościł esperantystów, którzy przyjadą z Polski i ze świata. Święto rozpocznie się o godz. 17 w piątek (14 grudnia) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa otwarciem wystaw „Obrazy żydowskiego Bukaresztu” oraz „Wydawnictwa esperanckie w Białymstoku – od czasów Jakuba Szapiro po dzień dzisiejszy”. Odbędzie się tam również rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Warto uczyć się języka esperanto, ponieważ…” oraz spotkanie literackie z Ionelem Onetem i Tomaszem Chmielikiem. Pierwszy dzień zakończy się spotkaniem w klubie esperantystów przy ul. Pięknej 3.

Równie ciekawie zapowiada się kolejny dzień uroczystości. Mieszkańcy Białegostoku w sobotę (15 grudnia) będą mogli uczestniczyć m.in. w bloku prelekcji oraz w prezentacji przedszkolaków uczących się języka esperanto. O godz. 14.30 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w 159. rocznicę jego urodzin. Później będą koncerty muzyczne – m.in. dziecięcego zespołu Uku-Donaco Bialistoko, zespołu Frey-Lech Trio Lecha Mazurka oraz Jerzego i Dominiki Handzlik. Wieczorem – spotkanie przy urodzinowym torcie.

W niedzielę (16 grudnia) uczestnicy Dni Zamenhofa wybiorą się na wycieczkę do Grodna śladami Ludwika Zamenhofa.

– To święto jest wspaniałą okazją do zaprezentowania naszym gościom Białegostoku jako miasta, w którym kultywowana jest pamięć o jego najbardziej znanych i szanowanych mieszkańcach. Miasta, w którym historia spotyka się ze współczesnością – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów oraz był łatwy w nauczeniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność.

Szczegółowy program XIX Dni Ludwika Zamenhofa można znaleźć na stronie www.espero.bialystok.pl. Organizatorem jest Białostockie Towarzystwo Esperantystów, współorganizatorem – Białostocki Ośrodek Kultury (Centrum Ludwika Zamenhofa). Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Białegostoku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem