13 lat temu Festiwal Filmów Krótkometrażowych był niedużą lokalną imprezą. Dziś to międzynarodowe wydarzenie, przygotowane przez niewielkie grono z Białostockiego Ośrodka Kultury i DKF GAG, które wkłada w organizację ogromny nakład sił. Przy tym wszystkim festiwal ciągle zachowuje swojski klimat, z podlaskim sznytem, dokładnie tak, jak od zawsze chcieli twórcy.
5 dni, 250 filmów (w tym ponad 100 konkursowych, wyselekcjonowanych w ponad 2 tysięcy nadesłanych), 20 miejscówek w Białymstoku i na Podlasiu, tysiące filmowych minut…
Nic tylko siedzieć przed ekranem praktycznie od rana do wieczora. ŻUBROFFKA to prawdziwe szaleństwo filmowe, które potrafi wchłonąć, że nie wiadomo, kiedy przelatują godziny. Każdy tu znajdzie coś dla siebie, filmowe sety poukładano bowiem wedle najrozmaitszych kryteriów. Poza filmami konkursowymi w programie są też i inne pokazy, jak: śniadania filmowe (węgierskie, latynoskie i podlaskie), animowane dokumenty; midnight shorts; włoskie filmy SF; selekcje o nieszczęśliwej i szczęśliwej „13”; filmy z Azerbejdżanu i czeskie etiudy ze szkoły filmowej FAMU. Nie zabraknie też koncertów, wystaw i spotkań z autorami filmów,
Co istotne – na wszystkie pokazy filmowe (z napisami w języku polskim i angielskim) – wstęp wolny (poza otwarciem festiwalu w środę i prezentacją filmu z 1928 roku z muzyką na żywo). A to oznacza, że za darmo zobaczyć można blisko 250 filmów.
Choć oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbędzie się w środę (5 grudnia) późnym wieczorem (godz. 20.30), to tego dnia już od rana będzie intensywnie. Jako pierwsi filmy w bloku „Szczęśliwa Trzynastka” zobaczą uczniowie VI LO (pokaz o godz. 11 w czytelni szkolnej jest otwarty). Godzinę później (godz. 12) zaczną się pokazy w Uniwersyteckim Centrum Kultury w kampusie UwB, gdzie blisko stuminutowy blok pokaże krótkie opowieści o Azerbejdżanie.
O godz. 16.15 zaczną się pierwsze pokazy konkursowe w Camera Cafe (kategoria Studenci I) przy ul. Lipowej 14/11, a 15 minut później – w kinie Forum (Cały ten Świat). Mimo że prezentacje nakładają się na siebie, nie ma obawy: w innych dniach pokazy zostaną powtórzone, więc ci, co chcieliby obejrzeć oba sety, mają taką możliwość.
Galeria Arsenał w środę zaprosi na pokaz filmów animowanych (godz. 18), a o godz. 18.30 w Camera Cafe rozpocznie się konkurs Niezależni. O tej samej godzinie w kinie Forum odbędzie się wernisaż wystawy fotografii z Macedonii autorstwa Michała Siarka „Aleksander” (pół godziny później warto się przenieść do Famy, gdzie rozpocznie się spotkanie z fotografem). O godz. 19.45 w Famie organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy wybitnego czeskiego filmowego surrealisty Jana Svankmajera.
A o godz. 20.30 przyjdzie czas na uroczyste otwarcie festiwalu. Zazwyczaj inauguracja to pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. I tak będzie tym razem. Zobaczymy film Jeana Epsteina i Louisa Bunuela „Upadek domu Usherów” z 1928 roku. Do poetyckiego filmu grozy, w którym zmarła żona powraca do swego zrozpaczonego męża, na żywo zagra legendarny brytyjski producent Forest Swords.
A komu jeszcze filmów pierwszego festiwalowego dnia będzie mało, może wybrać się do Zmiany Klimatu na pokaz „Midnight Shorts” (godz. 23).
Tradycyjnie ŻUBROFFKA to nie tylko filmy, ale też warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów, panele dyskusyjne oraz muzyka. Zaplanowano kilka koncertów klubowych.
W czwartek (6.12) zagra Meisterjaan, ekscentryczny Estończyk, który w swojej muzyce wykorzystuje głównie dźwięki harfy żydowskiej i elektroniki, tworząc brzmienie z pogranicza etno i techno;
W piątek na scenie pojawią się: gruziński DJ Zitto, rezydent klubu Bassiani, techno świątyni w Tbilisi, Błażej Malinowski – jeden z czołowych twórców polskiego techno; a także świetnie znany w Białymstoku Dtekk – człowiek instytucja polskiej sceny muzyki elektronicznej: DJ, promotor i aktywista kultury oraz Aksamit (Projekt Pralnia).
W sobotę wystąpią: Rozmma – przedstawiciel kairskiej sceny rave bass; Pedro – czołowy przedstawiciel lizbońskiej elektronicznej rewolucji, związany z legendarną wytwórnią Enchufada (m.in. Buraka Som Sistema, Branko); The Busy Twist – londyńczyk podnoszący temperaturę na parkietach tanecznych na całym świecie dzięki unikalnej mieszance afro tropical z bass dance music.
Podczas festiwalu odbędą się trzy panele dyskusyjne:
*„Odcienie patriotyzmu”, podczas którego na zagadnienie patriotyzmu uczestnicy spojrzą z pewnym dystansem; *„Wschodnie przyjemności” – bezwizową filmową podróż na Wschód w celu poznania jego charakterystycznych i unikalnych rytuałów
*„W gąszczu festiwali”, czyli spontaniczne i ekspresyjne spotkanie przedstawicieli festiwali filmowych, branży filmowej i twórców.
Zaplanowano prezentację 109 filmów konkursowych ocenianych w ośmiu kategoriach. W czterech (Studenci, Niezależni, Okno na Wschód i Cały ten świat) filmy oceni międzynarodowe profesjonalne jury. Jury w innym składzie oceni filmy eksperymentalne. Z kolei Młode Jury pod wodzą Adama Kruka oceni filmy amatorów. Dzieci wybiorą najlepszy film w konkursie KIDS, a dorośli – w konkursie Music video. Najlepszemu filmowi publiczność przyzna także nagrodę Dzikiego Żubra.
W międzynarodowym jury (oceniającym filmy w kategoriach: Studenci, NIezależni, Okno na Wschód, Cały ten Świat) zasiądą:
*Jacqueline Lentzou (grecka reżyserka, której krótkometrażowy film „Hector Malot – The Last Day Of The Year” zdobył m.in. na tegorocznym Festiwalu w Cannes Nagrodę Critics' Week Award),
*Hana Jušić (nagradzana na festiwalach filmowych na świecie chorwacka reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, jej pełnometrażowy debiut „Quit Staring at My Plate” miał premierę na festiwalu w Wenecji w sekcji Venice Days);
* Marc James Roels (pochodzący z RPA belgijski animator, twórca nagradzanych na świecie animacji Oh Willy… i This Magnificent Cake!);
*Anna Zamecka (polska reżyserka, której film „Komunia” zdobył m.in. prestiżową Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny),
*Monika Pawluczuk (pochodząca z Białegostoku reżyserka nagradzanych na całym świecie dokumentów „Koniec świata” i „Kiedy będę ptakiem”)
W konkursie „Na skraju – film eksperymentalny i wideo-art” filmy eksperymentalne oceni jury w składzie:
*Joanna Rytel (szwedzka artystka nagrodzona na Berlinale nagrodą Teddy Awards),
*Andrei Tanasescu (programer i kurator Toronto IFF oraz Bucharest International Experimental FF, funkcjonujący pomiędzy Kanadą i Rumunią)
*Petra Sedláková (redaktorka internetowego magazynu filmowego Kinecko, producentka i koordynatorka eksperymentalnego konkursu Other Visions SK);
Jurorzy przyznają Grand Prix oraz nagrody i wyróżnienia w każdym z konkursów, nagrodzą też najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia i muzykę. Z kolei dystrybutor New Europe Film Sales ufunduje New Europe Talent Award, czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w ramach konkursów.
*godz. 11:00 VI Liceum Ogólnokształcące – Czytelnia, ul. Warszawska 8 – Pokaz Okiem Młodych: Szczęśliwa Trzynastka / The Youth Perspective: The Lucky Thirteen (88’)
*godz. 12:00 Uniwersyteckie Centrum Kultury – Uniwersytet w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1N – Pokaz Azerbejdżan: kraina kontrastów / Azerbaijan: The Land of Contrasts (99’)
* godz. 16:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Studenci I / Students I (88’)
*godz. 16:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Cały ten Świat I / Whole Wide World I (112’) * godz. 18:00 Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2 – Pokaz Animowane dokumenty / Animated documentaries (106’)
* godz. 18:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Niezależni / Independent (119’)
* godz. 18:30 Foyer Kina Forum, ul. Legionowa 5 – Wernisaż wystawy fotografii Michał Siarek: Alexander
*godz. 19:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5 – Spotkanie autorskie z fotografem Michałem Siarkiem
* godz. 19:45 Klub FAMA, ul. Legionowa 5- Wernisaż wystawy Jan Švankmajer. Wymiary dialogu / Pomiędzy filmem a sztukami pięknymi / Jan Švankmajer. Dimensions of Dialogue / Between Film and Fine Art
*godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 30 zł – Otwarcie Festiwalu / Festival Opening film Upadek domu Usherów / The Fall of the House of Usher (1928, 63’) + muzyka Forest Swords (UK)
*godz. 23:00 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6 – Pokaz Midnight shorts vol. VII (106’), wiek: 18+
*godz. 10:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Kids – młodzież 13+ / Kids – youth 13+ (84’)
* godz. 12.00 Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.02 – Mała Aula – Pokaz Zebrane z Europy / Picked up from Europe (89’)
*godz. 17.00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Okno na Wschód II / Eastward Window II (103’)
*godz. 17:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Cały ten Świat I / Whole Wide World I (112’)
*godz. 18:00 Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. O. Sosnowskiego 11 – Pokaz Spojrzenie na miasto / Urban View (80’)
*godz. 19:45 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Cały ten Świat II / Whole Wide World II (108’)
*godz. 20.00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Studenci II / Students II (74’)
*godz. 22:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 8 zł – Konkurs Music video (55’); potem Koncert Meisterjaan (EST) + vj Aleksander Sprohgis (EST)
*godz. 10:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Kids – młodzież 16+ / Kids – youth 16+ (62’)
*godz. 11:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5 – Podlaskie Śniadanie Filmowe / Podlasie Film Breakfast (80’)
*godz. 13:00 Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.01 – Duża Aula – Pokaz filmów oraz panel dyskusyjny Oblicza patriotyzmu / Faces of Patriotism (96’)
*godz. 16:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Amatorzy / Amateurs (87’)
*godz. 17:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Studenci I / Students I (88’)
*godz.18:00 Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2 – Konkurs Na skraju – eksperyment i wideo-art. / On the Edge – Experiment and Video-Art (117’)
*godz. 18:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Okno na Wschód cz. I / Eastward Window I (111’)
*godz. 20:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Niezależni / Independent (119’)
*godz. 20:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Cały ten Świat III / Whole Wide World III (109’)
*godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 10 zł/15 zł – ŻUBROFFKA goes TECHNO Zitto (Bassiani/GEO), Błażej Malinowski live (The Gods Planet, Semantica/PL), Dtekk (Up To Date Festival/PL), Aksamit (Affekt/Projekt Pralnia/PL)
*godz. 10:00 Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19 – Konkurs Kids 6+ (55’)
*godz. 11:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5 – Latynoskie Animowane Śniadanie Filmowe / Latino Animated Film Breakfast (87’)
*godz. 14:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Konkurs Okno na Wschód II / Eastward Window II (103’)
*godz. 15:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Konkurs Studenci II / Students II (74’)
*godz. 16:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11- Brunch Wschodnie przyjemności / Eastern Pleasure (87’)
*godz. 17:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5- Konkurs Cały ten Świat III / Whole Wide World III (109’)
*godz. 18:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11- Konkurs Amatorzy / Amateurs (87’)
*godz. 20:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5-Konkurs Okno na Wschód I / Eastward Window I (111’)
*godz. 20:30 Pałac Branickich: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 1- Pokaz FAMUska masakra piłą mechaniczną / The FAMU Chainsaw Massacre (71’)
*godz. 20:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11- Konkurs Cały ten Świat II / Whole Wide World II (108’)
*godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł- Party Rozzma (rave bass from Cairo, EGY), PEDRO (Enchufada/PT), The Busy Twist (afro tropical dance music, UK/GH)
*godz. 10:00 Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19 – Konkurs Kids 10+ (68’)
*godz. 11:30 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6- Węgierskie Śniadanie Filmowe / Hungarian Film Breakfast (81’)
*godz. 13:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Pokaz Azerbejdżan: kraina kontrastów / Azerbaijan: The Land of Contrasts (99’)
*godz. 14:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Pokaz Filmy członków Jury / Jury members’ films + Q&A I (60’)
*godz. 15:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Pokaz Trieste Science+Fiction Festival: włoskie niesamowitości i dziwadła / Italian Weird and Eerie (86’)
*godz. 16:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Pokaz Filmy członków Jury / Jury members’ films + Q&A II (82’)
*godz. 17:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 – Pokaz Nieszczęśliwa trzynastka / Unlucky Thirteen (76’)
*godz. 19:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 – Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów / Festival Award Ceremony + Screening of awarded films
*godz. 15:15 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej – Masterclass Michaela Müller (60’)
*godz. 17.30 Białowieża / Kino Żubr, ul. Sportowa 17 – Pokaz Ameryka Łacińska w animacji poklatkowej / Latin America in Stop Motion (87’)
*godz. 17:00 Narew / Narwiański Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 105 – Pokaz Węgierskie filmy krótko(żebrowe) / Hungarian Short Ribs (81’)
*godz. 18:00 Sokółka / Kino Sokół, Plac Kościuszki 24 – Pokaz Okiem Młodych: Szczęśliwa Trzynastka / The Youth Perspective: The Lucky Thirteen (81’)
*godz. 18:00 Łomża / II Liceum Ogólnokształcące, Plac Kościuszki 3 – Pokaz Oblicza patriotyzmu / Faces of Patriotism (96’)
*godz. 18:00 Hajnówka / Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4 – Pokaz Azerbejdżan: kraina kontrastów / Azerbaijan: The Land of Contrasts (99’)
*godz. 19:00 Augustów / Miejski Dom Kultury, ul. Rynek Zygmunta Augusta 9 – Pokaz Trieste Science+Fiction Festival – włoskie niesamowitości i dziwadła / Italian Weird and Eerie (86’)
*godz. 15:15 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej – Pokaz Ameryka Łacińska w animacji poklatkowej / Latin America in Stop Motion (87’)
*godz. 17:00 Narewka / Gminny Ośrodek Kultury, ul. Nowa 3a – Pokaz Zebrane z Europy / Picked up from Europe (89’)
*godz. 18:00 Kleszczele / Świetlica Wiejska Wsi Dobrowoda, ul. Kolejowa 19 – Pokaz Nieszczęśliwa trzynastka / Unlucky Thirteen (76’)
*godz. 18:00 Sejny / Ośrodek Kultury w Sejnach, ul. 1 Maja 17 – Pokaz FAMUska masakra piłą mechaniczną / The FAMU Chainsaw Massacre (71’)
Warsztaty animacji dla dzieci, dokumentalne dla seniorów, malowania animacji na szkle, radiowe warsztaty dziennikarskie
Poradnik terapeutyczny: Komu po co to kino
Panele dyskusyjne: Oblicza Patriotyzmu, Wschodnie przyjemności, W gąszczu festiwali
Na wszystkie filmowe pokazy – wstęp wolny! Q&A po seansach
Napisy w języku polskim; All films with English subtitles
Pokazy dla osób w wieku: 16+ Bilety na otwarcie festiwalu i koncerty – do kupienia w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl
FESTIWAL ZREALIZOWANY Z DOTACJI MIASTA BIAŁEGOSTOKU ORAZ DZIĘKI WSPARCIU POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
Organizator: BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze