Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: "Świeca, która tworzy polską wigilię". - Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom są symbolem przychodzącego na świat Chrystusa, który rozprasza ciemności, przynosi ciepło i pokój. My, czerpiąc z tego wzoru, możemy wnosić radość do codzienności dzieci i rodzin korzystających z pomocy Caritasu właśnie poprzez obecność świecy na wigilijnym stole - podkreśla ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od najbliższej niedzieli (2 grudnia), która jest pierwszą niedzielą adwentu, świece będą dostępne we wszystkich parafiach archidiecezji białostockiej. Część dochodu uzyskanego ze świec Caritasu zostaje w parafiach.

– Wierzymy, że parafialne zespoły Caritasu najlepiej znają potrzeby sąsiadów. Wiedzą, które dzieci potrzebują dofinansowania obiadów w szkołach, w których domach paczka żywnościowa będzie ważnym odciążeniem budżetu – wyjaśnia ks. Adam Kozikowski.

10 gr ze sprzedaży każdej świecy trafia do Caritasu Polska, a stamtąd na realizację konkretnego projektu związanego z dziećmi poza granicami naszego kraju. Caritas Archidiecezji Białostockiej opłaca produkcję i dystrybucję świec Wigilijnego Dzieła Pomocy, a dochód wydaje na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin, np. wykupując obiady w szkołach, dofinansowując wyjazdy letnie czy zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami w specjalistycznych placówkach.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom  Fot. Caritas

Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym przedsięwzięciem tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego. W tym roku Caritas Archidiecezji Białostockiej przygotował 25 tys. świec, Eleos – 4 tys., a Diakonia – tysiąc.

Przez 25 lat Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sprzedano ponad 50 mln świec.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem