Tegoroczne has這 przewodnie brzmi: "安ieca, kt鏎a tworzy polsk wigili". - 安iece Wigilijnego Dzie豉 Pomocy Dzieciom s symbolem przychodz帷ego na 鈍iat Chrystusa, kt鏎y rozprasza ciemno軼i, przynosi ciep這 i pok鎩. My, czerpi帷 z tego wzoru, mo瞠my wnosi rado嗆 do codzienno軼i dzieci i rodzin korzystaj帷ych z pomocy Caritasu w豉郾ie poprzez obecno嗆 鈍iecy na wigilijnym stole - podkre郵a ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritasu Archidiecezji Bia這stockiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od najbliższej niedzieli (2 grudnia), która jest pierwszą niedzielą adwentu, świece będą dostępne we wszystkich parafiach archidiecezji białostockiej. Część dochodu uzyskanego ze świec Caritasu zostaje w parafiach.

– Wierzymy, że parafialne zespoły Caritasu najlepiej znają potrzeby sąsiadów. Wiedzą, które dzieci potrzebują dofinansowania obiadów w szkołach, w których domach paczka żywnościowa będzie ważnym odciążeniem budżetu – wyjaśnia ks. Adam Kozikowski.

10 gr ze sprzedaży każdej świecy trafia do Caritasu Polska, a stamtąd na realizację konkretnego projektu związanego z dziećmi poza granicami naszego kraju. Caritas Archidiecezji Białostockiej opłaca produkcję i dystrybucję świec Wigilijnego Dzieła Pomocy, a dochód wydaje na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin, np. wykupując obiady w szkołach, dofinansowując wyjazdy letnie czy zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami w specjalistycznych placówkach.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom  Fot. Caritas

Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym przedsięwzięciem tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego. W tym roku Caritas Archidiecezji Białostockiej przygotował 25 tys. świec, Eleos – 4 tys., a Diakonia – tysiąc.

Przez 25 lat Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sprzedano ponad 50 mln świec.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem