Darowizny, testamenty, sprawy związane z dziedziczeniem będą motywem przewodnim sobotniego (24.11) Dnia Otwartego Notariatu. Hasłem dziewiątej już edycji tej akcji jest "Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku". Bezpłatne porady rejenta będą też dostępne w Białymstoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę w 19 miastach Polski w godz. 10-16 niemal 200 notariuszy będzie udzielać informacji prawnych. W Białymstoku rejenci będą czekać na zainteresowane osoby w siedzibie NOT przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2.

Wyjaśnią, w jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku przy zawieraniu różnego rodzaju umów (np. darowizny czy dożywocia), jak uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie, czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem. Poinformują także o czynnościach prawnych, które w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej.

Tradycją Dnia Otwartego Notariatu jest możliwość porozmawiania o wszystkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach notariuszy. Notariusze wskażą także na szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej, oszczędzając czas i pieniądze.

– Z obserwacji notariuszy i ich codziennej praktyki jasno wynika, że osobom dokonującym czynności prawnych nierzadko brakuje podstawowej wiedzy prawnej, która pozwoliłaby w pełni świadomie podejmować decyzje dotyczące ich majątków. Nadrzędnym celem Dnia Otwartego Notariatu jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, oraz informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii – wyjaśnia not. Lech Borzemski, ogólnopolski koordynator Dnia Otwartego Notariatu.

Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu jest jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób.

Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym udzielane każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego zagadnienia. Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem