Na przyjazd przybysza z Północy białostoczan i Podlasian zapraszają prezydent miasta i konsul honorowy Finlandii. Przed wizytą Mikołaja i wspólnym zapaleniu miejskich iluminacji świątecznych, na scenie na Rynku Kościuszki czas oczekiwania urozmaicą: zespół Winnica, Michał „Cira” Ciruk, chór studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej oraz Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku.
Początek koncertów o godzinie 16.30. Mikołaj i włączenie lampek na miejskiej choince – o 18
Takie przesłanie towarzyszy tegorocznemu wspólnemu oczekiwaniu na święta, a zainteresowanie spotkaniem z Mikołajem z Laponii z roku na rok jest większe. Od początku przy tym wydarzeniu, czyli od 2013 roku, miasto współpracuje z konsulatem honorowym Finlandii w Białymstoku.
– W tym roku chcielibyśmy zwrócić uwagę mieszkańców i społeczeństwa na dzieci niepełnosprawne – wskazuje cel przedsięwzięcia Andrzej Parafiniuk, konsul honorowy Finlandii. – Wiele grup potrzebujących dzieci jest „pochowanych” w domach, a my staramy się pokazać ich problemy i potrzeby.
W ubiegłym roku obecność mieszkańców na Rynku, a szczególnie dzieci, przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na przedświąteczne kolędowanie i koncerty przyszło ponad 10 tysięcy osób.
W ramach białostockiej wizyty Mikołaj odwiedzi też szpital dziecięcy w Białymstoku, ale nie tylko oddział onkologii, jak w poprzednich latach, ale również ortopedii i chirurgii. Około 300 małych pacjentów usiądzie na kolanach przybysza z dalekiej Laponii.
Konsul Finlandii zapowiedział, że do dwóch białostockich ośrodków prowadzących zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych być może uda się ufundować wyposażenie i sprzęt do rehabilitacji. Strony – miasto i konsulat – podjęły też współpracę z białostockimi stowarzyszeniami, które opiekują się dziećmi, także z problemami słuchu, czy z niepełnosprawnościami ruchowymi i umysłowymi. Podopieczni stowarzyszeń spotkają się na specjalnym przedstawieniu w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Tu Mikołaj pojawi się o godzinie 11.
Przy okazji wizyty Mikołaja pomysłodawcy akcji starają się we wspólną pomoc dzieciom zaangażować lokalnych przedsiębiorców.
– Przedsiębiorcy ufundują ponad tysiąc paczek, często dedykowanych indywidualnie do konkretnych potrzeb dzieci – mówi Parafiniuk.
Do akcji konsul i prezydent zapraszają nowych przedsiębiorców, bo potrzeby są ogromne. Dotychczas blisko dziesięć przedsiębiorstw nieprzerwanie uczestniczyło w fundowaniu paczek świątecznych przekazywanych dzieciom w Mikołajki w ramach akcji „Przedsiębiorcy dzieciom”.
W ramach ozdabiania miasta na Boże Narodzenie na rondzie Lussy już stanęła świąteczna dziesięciometrowa sztuczna choinka.
– W tym roku będzie tylko jedna naturalna choinka – poinformował prezydent Tadeusz Truskolaski.
Dodał, że obecnie bardzo trudno pozyskać naturalne drzewko w odpowiedniej wielkości i kształcie. Dopiero za trzecim razem udało się miastu znaleźć dostawcę drzewka na święta 2018. Żywa choinka, jak w ostatnich latach, stanie na Rynku Kościuszki. W przyszłości miasto ma plany, żeby posadzić choinkę, która posłużyłaby na lata.
– Rozmawiamy o placu NZS-u. Tam przydałaby się naturalna choina, która rosłaby i nie trzeba byłoby jej wycinać, tylko ubierać – zauważył Truskolaski.
Nowa umowa miasta na zawieszanie ozdób świątecznych będzie obowiązywała przez najbliższe dwa lata.
.W niedzielę, 2 grudnia miasto udostępni relację na żywo z imprezy w mediach społecznościowych – na profilu Wschodzący Białystok. Start koncertów o godzinie 16.30. Mikołaj i włączenie lampek na miejskiej choince – o 18
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze