Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra zabrzmią już w styczniu w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na koncert. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych powstałego niedawno Podlaskiego Hospicjum Dziecięcego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Naszym głównym celem jest wsparcie nieuleczalnie chorych dzieci i ich najbliższych w domowym hospicjum. Chcemy dać im możliwość chorowania i odchodzenia w miejscu najbardziej przyjaznym, jakim jest rodzinny dom wypełniony bezgraniczną miłością rodziców. Z wieloletniego doświadczenia wiem, że gdy w rodzinie pojawia się chore dziecko, wszystko wywraca się do góry nogami, pojawia się bezradność. Dlatego takie miejsca jak domowe hospicjum są w takich sytuacjach niezastąpione – mówi Arnold Sobolewski ze Stowarzyszenia „Obok Nas”, które prowadzi Podlaskie Hospicjum Dziecięce. – Zapraszam wszystkich na niesamowity koncert popularnych polskich górali, bo m.in. w ten sposób można wesprzeć nasze stowarzyszenie i naszych dzielnych podopiecznych.

Oprócz umierających dzieci Stowarzyszenie „Obok Nas” otacza opieką seniorów i małych pacjentów Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz Kliniki Onkologii i Hematologii. Stowarzyszenie „Obok Nas” opiekuje się także rodzinami, które spodziewają się nieuleczalnie chorego dziecka, w ramach opieki perinatalnej.

Bracia Golcowie przy ul. Odeskiej w Białymstoku wystąpią 8 stycznia o godz. 19. Bilety w cenie od 90 do 140 zł można kupić w kasie opery, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9–19, a także w sobotę i niedzielę w godz. 11.30–19. Bilety są dostępne również na stronie internetowej bilety24.pl.

Golec uOrkiestra

To dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów w Polsce. Powstał w 1999 r., a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie – „beskidzcy górale XXI w.”, jak pisał o nich Janusz Stokłosa, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów.

Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną „Golec uOrkiestra 1” (1999 r.), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, takie jak; „Lornetka”, „UFO” czy niezwykle elektryzująca „Crazy is my live”. Do dziś rozgrzewają rzesze fanów na każdym z koncertów.

W 2000 r. zespół potwierdził swój sukces kolejną, jeszcze bardziej przebojową płytą, noszącą tytuł „Golec uOrkiestra 2”. Osiągnęła ona status poczwórnej platyny, a jej sztandarowe „Ściernisko” przez wielu zostało okrzyknięte hymnem pokolenia nowej, odradzającej się po 1989 r. Polski. Inne przeboje to „Pędzące konie” i „Kto się ceni”.

Podczas styczniowego koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej co prawda nie usłyszymy najpopularniejszych hitów braci Golców, jednak mimo wszystko zapowiada się on wyjątkowo. Polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu umuzykalnionych górali podtrzymają w naszych sercach klimat i magię świąt Bożego Narodzenia. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Mizerna cicha”, „O gwiazdo betlejemska”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Cicha noc” i wiele innych, które będzie można zaśpiewać wspólnie z zespołem. Nie zabranie też kolęd typowo góralskich, takich jak „Gore gwiazda” czy „Oj, maluśki”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem