To będzie już trzynasta edycja festiwalu, który na początku grudnia organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. Tegoroczną zaplanowano od 5 do 9 grudnia.
– Żubroffka od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata – przypominają organizatorzy.
Żubroffka to przede wszystkim filmy. W tym roku obejrzeć będzie można 250 obrazów zaprezentowanych w 21 miejscach regionu. A to i tak kropla w morzu tego, co można by było pokazać. Dość powiedzieć, że na konkurs nadesłano około 2 tysięcy filmów z całego świata. Po selekcji w szranki stanie 109 obrazów w ośmiu kategoriach.
– Ściągnęliśmy filmy z całego świata. Wykonaliśmy tytaniczną robotę – uważa Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Teraz tytaniczną pracę do wykonania będzie miało jury. Zasiądą w nim Anna Zamecka (polska reżyserka, której film „Komunia” zdobył m.in. prestiżową Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny), Hana Jušić (nagradzana na festiwalach filmowych na świecie chorwacka reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, jej pełnometrażowy debiut „Quit Staring at My Plate” miał premierę na festiwalu w Wenecji w sekcji Venice Days), Jacqueline Lentzou (grecka reżyserka, której krótkometrażowy film „Hector Malot – The Last Day Of The Year” zdobył m.in. na tegorocznym Festiwalu w Cannes Nagrodę Critics' Week Award), Monika Pawluczuk (pochodząca z Białegostoku reżyserka nagradzanych na całym świecie dokumentów Koniec świata i Kiedy będę ptakiem) oraz Marc James Roels (pochodzący z RPA belgijski animator, twórca nagradzanych na świecie animacji Oh Willy… i This Magnificent Cake!).
A widzowie będą mieli trudne zadanie, by wszystkie filmy – podzielone na bloki – obejrzeć. Potrzeba na to wielu godzin. Zresztą stali widzowie Żubroffki świetnie o tym wiedzą.
Filmy podzielone są na bloki: „Studenci”, „Niezależni”, „Okno na Wschód”, „Cały ten Świat”, „Amatorzy” (w ostatniej filmy oceni Młode Jury złożone z licealistów i studentów). Są jeszcze trzy ważne kategorie. W konkursie „Na skraju – film eksperymentalny i video-art.” filmy oceni jury w składzie: Joanna Rytel (szwedzka artystka nagrodzona na Berlinale nagrodą Teddy Awards), Andrei Tanasescu (programer i kurator Toronto IFF oraz Bucharest International Experimental FF, funkcjonujący pomiędzy Kanadą i Rumunią) oraz Petra Sedláková (redaktorka internetowego magazynu filmowego Kinecko, producentka i koordynatorka eksperymentalnego konkursu Other Visions SK).
W konkursie „Kids” filmy ocenią najmłodsi widzowie Żubroffki, a w konkursie „Music video” – widzowie dorośli. Tradycyjnie festiwalowa publiczność przyzna też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra. Z kolei dystrybutor New Europe Film Sales ufunduje New Europe Talent Award, czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w ramach konkursów.
Mocny akcent zaplanowano – tradycyjnie już zresztą – na otwarcie imprezy. W sali Forum Forest Swords zagra na żywo do filmu grozy Jeana Epsteina i Luisa Bunuela „Upadek domu Usherów”.
– Muzyka jest bardzo ważną częścią filmu, na co dzień nas inspiruje – przekonuje Krzysztof Sienkiewicz z BOK-u.
W tym roku każdego dnia inspirować ma inna muzyka.
Podczas wieczorów klubowych w Famie, o gorącą atmosferę zadbają: Meisterjaan, ekscentryczny Estończyk, który w swojej muzyce wykorzystuje głównie dźwięki harfy żydowskiej i elektroniki, tworząc brzmienie z pogranicza etno i techno; Rozmma – przedstawiciel kairskiej sceny rave bass; Pedro – czołowy przedstawiciel lizbońskiej elektronicznej rewolucji, związany z legendarną wytwórnią Enchufada (m.in. Buraka Som Sistema, Branko); The Busy Twist – londyńczyk podnoszący temperaturę na parkietach tanecznych na całym świecie dzięki unikalnej mieszance afro tropical z bass dance music; Błażej Malinowski – jeden z czołowych twórców polskiego techno; gruziński DJ Zitto, rezydent klubu Bassiani, techno świątyni w Tbilisi, a także świetnie znany w Białymstoku Dtekk – człowiek instytucja polskiej sceny muzyki elektronicznej: DJ, promotor i aktywista kultury.
Żubroffka to także warsztaty. W tym roku będą to zajęcia m.in. dla najmłodszych, malowania na szkle, a także dziennikarskie prowadzone przez Ryszarda Jaźwińskiego z radiowej „Trójki”. Coś jeszcze?
– Podczas Festiwalu odbędą się trzy panele dyskusyjne: „Odcienie patriotyzmu”, podczas którego na zagadnienie patriotyzmu spojrzymy z pewnym dystansem, czyli pół żartem, pół serio; „Wschodnie przyjemności” – bezwizową filmową podróż na Wschód w celu poznania jego charakterystycznych i unikalnych rytuałów oraz „W gąszczu festiwali”, czyli spontaniczne i ekspresyjne spotkanie przedstawicieli festiwali filmowych, branży filmowej i twórców. Interesująco zapowiada się też kontynuacja poradnika terapeutycznego „Komu po co to kino, czyli szczere rozmowy o cieniach i blaskach zawodu filmowca.
W ramach festiwalu zobaczyć można będzie też dwie wystawy. Pierwsza z nich to wystawa fotografii Michała Siarka „Alexander”, opowiadająca o relacjach polityki, historii i kultury w konstrukcji narodowej mitologii w Republice Macedonii (foyer kina Forum), druga zaś to – organizowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie – wystawa poświęcona wybitnemu czeskiemu filmowemu surrealiście – „Jan Švankmajer. Dimension of dialogue / Between film and fine art” (w klubie Fama).
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze