Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938.

Białystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku KościuszkiBiałystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku Kościuszki Fot. Bolesław Augustis/albom.pl

W roku 1938 tak zapowiadał obchody „Dziennik Białostocki”:

"Komitet obywatelski Białegostoku wydał odezwę treści następującej:

W radosną rocznicę XX-lecia odzyskania niepodległości Państwo Polskie poszczycić się może imponującym dorobkiem osiągniętym własnym wysiłkiem dzięki niezłomnej woli i wskazaniom Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Aby uświadomić sobie ogrom pracy dokonanej w okresie ubiegłych lat dwudziestu, sięgnąć trzeba pamięcią do ciężkich chwil pełnych grozy, zmagań i chaosu, jakich kraj nasz zniszczony długoletnią, wrogą okupacją i pożogą wojenną przeżywał w 1918 roku.(…)

Obywatele! Nie ustawajmy w pracy codziennej i dźwigajmy Polskę wzwyż na zew Wodza Naczelnego Marszałka Śmigłego-Rydza.

Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska niech żyje!

Program uroczystości

W piątek 11 listopada o godz. 8.30 – nabożeństwo dla młodzieży szkolnej w kościele Farnym i kościele św. Rocha. O godz. 9.30 na Rynku Kościuszki zbiórka oddziałów wojska, Federacji, P.Z.O.O. Zw. Strzeleckiego, Zw. Rezerwistów, oddziałów P.W., związków i stowarzyszeń. O godz. 9.40 – raport wojskowy, o godz. 10ej – nabożeństwo ogólne w kościele Farnym i świątyniach innych wyznań, o godz. 11 – defilada.

Po defiladzie nastąpi w Urzędzie Wojewódzkim dekoracja obywateli, odznaczonych krzyżami zasługi, następnie akademia w Sali kina „Świat”. W teatrze „Palace” akademia dla młodzieży robotniczej i rzemieślniczej.

O godz. 15 bezpłatne kino dla wojska (…)" [pbc.biaman.pl]

Defiladę 11 listopada na Rynku Kościuszki fotografował Bolesław Augustis.

Białystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku KościuszkiBiałystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku Kościuszki Fot. Bolesław Augustis/albom.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.