Dziennik Bia這stocki wydrukowa odezw, w 鈍i徠yniach by造 nabo瞠雟twa, na Rynku Ko軼iuszki odby豉 si defilada, potem odznaczenia i akademie. Tak 鈍i皻owano w Bia造mstoku XX-lecie odzyskania niepodleg這軼i w roku 1938.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938.

Białystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku Kościuszki
Białystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku Kościuszki  Fot. Bolesław Augustis/albom.pl

W roku 1938 tak zapowiadał obchody „Dziennik Białostocki”:

"Komitet obywatelski Białegostoku wydał odezwę treści następującej:

W radosną rocznicę XX-lecia odzyskania niepodległości Państwo Polskie poszczycić się może imponującym dorobkiem osiągniętym własnym wysiłkiem dzięki niezłomnej woli i wskazaniom Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Aby uświadomić sobie ogrom pracy dokonanej w okresie ubiegłych lat dwudziestu, sięgnąć trzeba pamięcią do ciężkich chwil pełnych grozy, zmagań i chaosu, jakich kraj nasz zniszczony długoletnią, wrogą okupacją i pożogą wojenną przeżywał w 1918 roku.(…)

Obywatele! Nie ustawajmy w pracy codziennej i dźwigajmy Polskę wzwyż na zew Wodza Naczelnego Marszałka Śmigłego-Rydza.

Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska niech żyje!

Program uroczystości

W piątek 11 listopada o godz. 8.30 – nabożeństwo dla młodzieży szkolnej w kościele Farnym i kościele św. Rocha. O godz. 9.30 na Rynku Kościuszki zbiórka oddziałów wojska, Federacji, P.Z.O.O. Zw. Strzeleckiego, Zw. Rezerwistów, oddziałów P.W., związków i stowarzyszeń. O godz. 9.40 – raport wojskowy, o godz. 10ej – nabożeństwo ogólne w kościele Farnym i świątyniach innych wyznań, o godz. 11 – defilada.

Po defiladzie nastąpi w Urzędzie Wojewódzkim dekoracja obywateli, odznaczonych krzyżami zasługi, następnie akademia w Sali kina „Świat”. W teatrze „Palace” akademia dla młodzieży robotniczej i rzemieślniczej.

O godz. 15 bezpłatne kino dla wojska (…)" [pbc.biaman.pl]

Defiladę 11 listopada na Rynku Kościuszki fotografował Bolesław Augustis.

Białystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku Kościuszki
Białystok. Święto Niepodległości, 11 listopada 1938 roku. Defilada na Rynku Kościuszki  Fot. Bolesław Augustis/albom.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Miko豉j Chrzan poleca
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem