Najistotniejsze, co możemy dać drugiemu człowiekowi, to czas i obecność. Dając obecność, dajemy coś własnego i możemy poświęcić się osobie, która w potrzebie żyje obok nas. Tak właśnie działa kampania społeczna "Pola Nadziei". W tym roku to dziewiąty sezon charytatywnej zbiórki na finansowanie bieżących potrzeb podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsze tegoroczne żonkile na „Polach Nadziei” na Plantach zasadzili w środę (10.10.) białostoccy uczniowie przedszkoli i szkół – wolontariusze Fundacji „Pomóż Im”. Tegorocznym mottem akcji są słowa francuskiego pisarza Georges’a Bernanos’a: „Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć”. 

Żółty symbol nadziei

Sadzenie cebulek żonkili to międzynarodowy jesienny program realizowany wyłącznie przez hospicja. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną, są rozdawane w ulicznych kwestach, a zebrane w ten sposób pieniądze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych danego hospicjum. 

Kampania 'Miejskie Pola Nadziei''
Kampania 'Miejskie Pola Nadziei''  Fot. Marcin Jakowiak /Urząd Miejski w Białymstoku

– Żonkil jako symbol nadziei ma pokazywać i uwrażliwiać na to, że wśród nas są nieuleczalnie chore dzieci – wyjaśnia Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji Pomóż Im.

Do przyszłej wiosny będą też organizowane różne akcje na terenach instytucji, które zaangażowały się w kampanię „Pola Nadziei” – festyny, kiermasze, przedstawienia.

– Fundusze zbieramy na bieżące potrzeby, a jest ich mnóstwo: niezmiennie potrzebna rehabilitacja, specjalistyczny sprzęt i środki opatrunkowe, sprzęt przeciwodleżynowy czy specjalistyczne żywienie. Każde nasze dziecko ma inne potrzeby i staramy się dopasować do jego sytuacji – wymienia wiceprezes fundacji. 

W poprzedniej akcji od października 2017 do połowy czerwca 2018 roku udało się zebrać 263 757,51 złotych. Dochód ten zostanie przeznaczony na aktualne potrzeby podopiecznych oraz realizację projektu budowy domu opieki wyręczającej, służącym do czasowego odciążenia rodziny i dania rodzicom chwili wytchnienia w opiece nad długotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem. Plany są ambitne, lokalizacja ośrodka ustalona, trwa zbiórka pieniędzy.

Idea wolontariatu

„Pola Nadziei” to kampania, która za cel stawia sobie również propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownego wsparcia nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom.

Kampania 'Miejskie Pola Nadziei''
Kampania 'Miejskie Pola Nadziei''  Fot. Marcin Jakowiak /Urząd Miejski w Białymstoku

– Pamiętamy o ludziach, którzy potrzebują pomocy, którzy umierają. Akcja ma na celu uświadomić nam, że jesteśmy śmiertelni, że my także możemy potrzebować pomocy, ale skupiamy się na naszych pacjentach, którzy potrzebują naszej opieki – tłumaczy dr Dariusz Kuć, kierownik Domowego Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. 

NFZ pokrywa część kosztów tej opieki, ale żeby była na wysokim poziomie, potrzebne są dodatkowe fundusze i pomocni ludzie. Fundacja swoje cele realizuje także poprzez organizację szkoleń dla wolontariuszy i zajęcia w szkołach i przedszkolach z wykorzystaniem materiałów multimedialnych dostosowanych do wieku dzieci. Organizuje projekcje filmów i debaty, prowadzi konkursy tematyczne oraz inicjuje wiele innych działań prospołecznych.

W ramach współpracy z Fundacją instytucje tworzą własne „pola nadziei” na terenie swoich placówek. Wiele z nich we własnym zakresie organizuje zbiórki pieniędzy, zabawek, słodyczy, książek dla podopiecznych hospicjum lub przygotowuje mecze charytatywne.

Kampania 'Miejskie Pola Nadziei''
Kampania 'Miejskie Pola Nadziei''  Fot. Marcin Jakowiak /Urząd Miejski w Białymstoku

Dobroczynny listopad

Listopad to miesiąc dobroczynności, a Fundacja „Pomóż Im” rozpocznie go 5 listopada koncertem Urszuli w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Z końcem miesiąca już tradycyjnie organizowany będzie bal charytatywny, także ze zbiórką pieniędzy na hospicjum.

W ostatnią kampanię „Pola Nadziei” 2017/2018 zaangażowało się łącznie 167 instytucji, w tym: 45 przedszkoli, 54 szkoły podstawowe, 35 szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne, zespoły szkół i inne placówki edukacyjne i kulturalne, Urząd Miejski, 20 instytucji wspierających bez podpisania deklaracji. W 117 spotkaniach i wiosennych kwestach uczestniczyło około 1700 osób (dzieci, młodzieży i nauczycieli).

W bieżącej dotychczas zgłosiło się nieco ponad sto. Analizując minione lata, zgłoszenia spływają do końca października, stąd organizatorzy zbiórki spodziewają się zbliżonej liczby instytucji chętnych pomagać nieuleczalnie chorym dzieciom, a może nawet większej.

Szczegóły dotyczące kampanii społecznej „Pola Nadziei” oraz zasady współpracy – na stronie Fundacji 'Pomóż Im'

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem