– To jedyne tego typu studia w Polsce, łączące sztukę z technologią, artystyczną kreację z praktycznymi umiejętnościami dotyczącymi m.in. konstrukcji różnych typów lalek, pracy z formą, budowania przestrzeni, tworzenia scenografii i projektowania kostiumów – informuje Anna Danilewicz z Akademii Teatralnej. – To studia praktyczne, pierwszego stopnia, przygotowujące przyszłych konstruktorów lalek, kostiumologów, scenografów specjalizujących się w teatrze lalek. Po raz pierwszy w naszym kraju takie studia powstały przy szkole teatralnej, nie zaś ASP.
Osoby zainteresowane zobowiązane są do przygotowania „teczki”, czyli wyboru prac charakteryzujących ich umiejętności. Od przeglądu tych prac rozpocznie się egzamin (w dniach 12-13 października). W drugim etapie, konkursowym, weryfikowane będą predyspozycje do wykonywania zawodu technologa teatru lalek, czyli m.in. gotowość do tworzenia i rozbudowywania obrazów i narracji, umiejętność wyobrażania sobie obiektów w przestrzeni trójwymiarowej i w czasie, wrażliwość na słowo i muzykę, na kształty i kolory, umiejętność nawiązywania kontaktu, gotowość stawiania sobie i rozwiązywania problemów intelektualnych oraz artystycznych.
Trzeci etap to egzamin teoretyczny, potwierdzający wiedzę o sztuce, teatrze oraz orientację w bieżącym życiu kulturalnym.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze