Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Największy projekt, którego koszt to 9,6 mln zł, a dofinansowanie z RPO 4,7 mln, zrealizuje Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach. W jego ramach przy ul. Wojska Polskiego 19A w Sejnach zostanie rozebrana stara i wybudowana nowa kotłownia, która będzie ogrzewać część budynków mieszkalnych należących do spółdzielni. W nowym obiekcie pojawią się kotły opalane biomasą oraz układ magazynowania i podawania paliwa wraz z odprowadzaniem spalin i odpopielaniem – informuje Emilia Malinowska z Referatu Polityki Informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Powiat Sokólski zrealizuje inwestycję, polegającą na montażu paneli fotowoltaicznych na dachach budynku Zespołu Szkół w Sokółce oraz budynku warsztatów Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce. Każda z tych instalacji będzie miała moc 40 kW. Dodatkowo, w budynku ZS zostanie wymienione oświetlenie na bardziej energooszczędne. Projekt, który obejmie aż 400 uczniów i nauczycieli, wart jest 645,2 tys. zł. Dotacja wyniesie 253,9 tys. zł.

– Zarząd Województwa przyznał też 1,4 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dziesięciu firmom. Z instalacji produkujących prąd i ciepło z OZE będą korzystać: Usługi Transportowe i Budowlane Jerzy Sosna, P.H.U.P MOTOZBYT, PH SOKÓŁ, MAZUREK S.C., I MEDIA, Zakład Naprawy Samochodów Ciężarowych i Przyczep Waldemar Gromek, Zakład Ślusarski Piotr Czuł, MIR Consulting, Restauracja „R?ta”, DANWOOD S.A. – wylicza urzędniczka.

Dzięki tym funduszom firmy zmniejszą koszty utrzymania, a ich działalność stanie się bardziej przyjazna środowisku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.