To już jubileuszowa – dziesiąta – edycja uniwersytetu dziecięcego prowadzonego przez Politechnikę Białostocką. – Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) „narodził się” w 2009 r. w Białymstoku. Cieszył się ogromną popularnością, a elektroniczna rekrutacja kończyła się w ciągu kilku minut. Do tej pory w projekcie wzięło udział 700 małych białostoczan. Powstał pomysł rozszerzenia inicjatywy na kolejne gminy i pokazania, jak ciekawa może być nauka, także uczniom spoza Białegostoku – informuje Dorota Sawicka, rzeczniczka Politechniki Białostockiej.
Podczas podpisania umowy w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej rektor Lech Dzienis ogłosił termin tegorocznej rekrutacji kandydatów do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. To wtorek 16 października.
Jak mówi rektor: – Pomysł, który na początku wprowadzaliśmy dość nieśmiało, okazał się szalenie trafiony. Cieszę się, że już pięć samorządów włączyło się w naszą akcję.
Cztery lata temu do projektu dołączyły Siemiatycze. Politechnikę Białostocką – Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy ukończyło już 130 słuchaczy. Od roku akademickiego 2016/2017 funkcjonują także Bielski Uniwersytet Dziecięcy (do tej pory 75 uczestników) oraz Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy (75 małych żaków). Od roku akademickiego 2018/2019 zostaje uruchomiony projekt Politechnika Białostocka – Sokólski Uniwersytet Dziecięcy, który będzie miał na starcie aż 100 słuchaczy.
– Na naszych zajęciach uczniowie szkół podstawowych (klas IV–VI) uczą się np. podstaw programowania, robotyki, konstruowania, projektowania przestrzeni miejskiej, poznają tajniki dziennikarstwa radiowego. Dowiadują się, jak inżynierowie pomagają osobom niepełnosprawnym. Poznają uczelnię wyższą. Zbierają zaliczenia w indeksach i przekonują się, że nauka może być pasjonująca i z pewnością nie jest nudna – mówi Dorota Sawicka.
Program uzupełniają zajęcia organizowane przez partnerów projektu: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku, Galerię Arsenał w Białymstoku, Narodowy Bank Polski – Oddział Okręgowy w Białymstoku, Urząd Komunikacji Elektronicznej – Delegaturę w Białymstoku, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
We wtorkowej (2 października) uroczystości podpisania umów o współpracy udział wzięli: sekretarz miasta Białegostoku Krzysztof Karpieszuk, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Tomasz Czmut oraz inspektor Urszula Wiesiołowska z Urzędu Miejskiego w Bielsku Podlaskim, a także prorektor ds. studenckich PB prof. Jarosław Perszko. Prorektor Perszko przyznał, że planuje rozszerzyć Podlaski Uniwersytet Dziecięcy na miasta położone w północnej części regionu.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze