Tworzą je lekarze Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku, duchowni z parafii Przemienienia Pańskiego w Białymstoku, wolontariusze oraz osoby z bogatym doświadczeniem w zakresie organizacji opieki i pomocy osobom cierpiącym, przewlekle i nieuleczalnie chorym, gotowe nieść bezinteresowną pomoc wszędzie tam, gdzie ich wsparcie może być potrzebne.
– To Stowarzyszenie powstało z połączenia miłości do drugiego człowieka, wrażliwości na los i potrzeby dzieci nieuleczalnie chorych i ich bliskich oraz osób starszych. W regionie dotąd brakowało miejsca, które podjęłoby się wyzwania organizacji pomocy na tak szeroką skalę – mówi Arnold Sobolewski ze Stowarzyszenia „Obok Nas”.
Nowa organizacja będzie działała na zasadach stowarzyszenia, którego głównym celem będzie wsparcie maluchów i ich najbliższych w domowym hospicjum.
– Dzieci zyskają możliwość przebywania w jedynym bezpiecznym miejscu, jakim jest ich rodzinny dom, gdzie otoczone miłością rodziców i najbliższych będą mogły w spokoju odejść – mówi Arnold Sobolewski. – Obok szerokiego wsparcia medycznego, psychologicznego i duchowego będziemy w miarę potrzeb i możliwości wspierać te rodziny również materialnie, ponieważ doskonale wiem, że opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem, to również ogromne, finansowe obciążenie.
Podlaskie Hospicjum Dziecięce będzie wspierało rodziny z całego regionu. Zespoły medyczne są do dyspozycji hospicyjnych rodzin przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.
– Nasi podopieczni, o każdej porze, mogą liczyć na pomoc medyczną i wsparcie w pielęgnacji. Hospicjum dziecięce to jednak nie tylko opieka medyczna, to również niezbędna rehabilitacja, wsparcie duchowe i psychologiczne – podkreśla Arnold Sobolewski. – Dlatego tak ważne jest zorganizowanie opieki wyręczającej. Miejsca, do którego można przywieźć podopiecznego hospicjum, w którym znajdzie on czułą, pełną ciepła i troski opiekę. Z opieki wyręczającej na podobnych zasadach mogą również skorzystać te rodziny, w których są osoby starsze.
Taki ośrodek powstaje przy parafii Przemienienia Pańskiej przy ulicy Klepackiej w Białymstoku. Również tam, w poniedziałek (3 września) rozpoczął swoją działalność Klub Seniora.
To miejsce dla osób starszych z całego Białegostoku, ale w szczególności z pobliskich osiedli: Starosielc, Klepacz, Bacieczek, Zielonych Wzgórz, Leśnej Doliny i Słonecznego Stoku.
– Nazwaliśmy to przedszkolem dla dorosłych. Tu będzie można przywieść osobę starszą, której ze względu na stan zdrowia nie można pozostawić samej. Będzie tam na nich czekała fachowa opieka, pomoc i propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu – mówi Arnold Sobolewski.
Prezesem Stowarzyszenia „Obok Nas” został profesor Wojciech Dębek, szef kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej w UDSK.
– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu, które swoimi skrzydłami obejmie nie tylko chore dzieci, ale też osoby starsze. Od dziecka miałem do czynienia z ludźmi starszymi, od których bardzo wiele się nauczyłem i dzięki nim jestem dziś w tym, a nie innym miejscu – mówi profesor Dębek.
Klub Seniora nie mógłby działać gdyby nie wolontariusze. Jedną z nich jest pani Marianna. Jej mąż cierpiący na chorobę Parkinsona wymaga całodobowej opieki.
– Mój mąż zawsze był społecznikiem, budował osiedla, drogi, był w radzie miejskiej. Całe życie razem pomagaliśmy biednym i potrzebującym, organizowaliśmy pierwszy bank żywności w Białymstoku. Chciałabym, aby ten klub był kontynuacją mojej pracy. Chcę wspierać innych w pokonywaniu tych najcięższych chwil ich życia – mówi pani Marianna.
Kolejnym celem stowarzyszenia jest aktywna obecność w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku. „Obok Nas” chce na co dzień być obecne w życiu małych pacjentów Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz Kliniki Onkologii i Hematologii. Odpowiednia atmosfera, kolorowe i dobrze wyposażone sale i korytarze, uśmiechnięci i pomocni wolontariusze, przyspieszają efekty leczenia.
Stowarzyszenie „Obok Nas” zaopiekuje się także rodzinami, które spodziewają się nieuleczalnie chorego dziecka.
– Rozwój badań prenatalnych spowodował, że te informacje docierają do rodziców już we wczesnym okresie ciąży. W związku z tym my zyskujemy ten cenny czas, by móc ich przygotować do tych trudnych decyzji i chwil, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć po porodzie. Przygotujemy ich do tego, że będą musieli pożegnać się z dzieckiem, a nie, jak zakładali, cieszyć z jego rozwoju.
Opieka perinatalna to pomoc przed, w czasie i po porodzie. Rodzice otrzymają pełne wsparcie duchowe, psychologiczne i medyczne, umożliwiające oswojenie się z nieuleczalną chorobą dziecka i odpowiednie przygotowanie do dalszej ciąży i porodu.
Od 1 października domowe hospicjum planuje otoczyć opieką pierwszych pięcioro dzieci. Docelowo ma ich być nawet 25.
Wszystkie komentarze